• 1. düğün dernek 6.600.893
    2. fetih 1453 6.572.618
    3. recep ivedik 2 4.333.144
    4. recep ivedik 4.301.693
    5. kurtlar vadisi: ırak 4.256.567

sevinsek mi üzülsek mi karar veremedim. nasıl bir sinema anlayışımız var böyle. 5 filmin 5'i de bütünüyle ticari kaygılarla yapılmış, sabun köpüğü kıvamında filmler.

ilgili haber
  • türk insanını özetleyen liste.
  • amann yarebbi keske ogrenmeseydim.
  • bu tablo sadece ülkemize ait değil, aksinde tüm dünyada da buna paralel bir durum söz konusudur. yani insanların çoğunluğu böyle filmleri seviyorlar.
    üzgünüm ama 'neden kieslowski, neden godard neden haneke izlenen bir dünyada yaşamıyoruz :((' diye ağlamaktansa bu 'ticari kaygılarla' yapılmış filmleri izleyip, en azından güzel vakit geçirmek daha bir yapılasıdır.
    ayrıca bırakın toplumu eleştirip durmayın, insanlar neyi yapmaktan keyif alıyorsa onu yapsın. yoksa dünya yaşamak için çok sıkıcı bir yer olurdu.
  • kesinlikle içinde behzat ç. filmlerinin de olması gereken listedir.
  • 2. kere izlemeye tenezzül etmediğim filmlerdir.
  • dünya nüfusu artıyor bununla birlikte izleyici sayısı artıyor, salon sayısı artıyor. bu yüzden 30 sene önceki filmlerin bu listeye girecek hali yok. aslında dünya sıralamasında da böyle olmalıydı ancak üzerinden neredeyse 20 sene geçmiş titanic nasıl hala zirveyi zorluyor anlamadım valla.

türk sinemasını ve dünya genelini kıyaslayalım o zaman. dünya genelinde son zamanlarda kült filmler yapmış david lynch, michael haneke gibi yönetmenlerin filmleri yerine avatar, the avengers gibi sanatla uzaktan yakından alakası olmayan filmler zirvedeyse, türk sinemasınında da gayet de recep ivedik zirvede olacak arkadaş bunun şaşılacak bir tarafı yok. bol para harcanmış leş film the avengers karşılık bol para harcanmış leş film fetih 1453, problem? hatta zirvede aşk tesadüfleri sever gibi kezban filmlerini beklerken recep ivedik'i görerek mutlu oldum açıkçası. ama siz "neden nuri bilge ceylan yok neden zeki demirkubuz yok:((" diyorsanız çok yanlış gelmişsiniz. önce dünya geneline bakacaksın, adamlar sanata bizden daha çok değer veriyor buna rağmen leş filmlerin çok izlenmesine engel olamıyor.
  • milyon dolarlık prodüksiyonlarla, el kamerasıyla 2 haftada çekilen filmlerin karşılaştırıldığı liste olmuştur. boşuna şaşırmamak gerek yani şu listeye bakıp da, insanımız bu sonuçta. kapasiteleri, kültürleri sınırlı.
  • popüler kültürün egemen olduğu günümüz dünyasında kitschleşmiş ürünlerin fazlasıyla tüketilmesi olağan bir durumdur. dayatılanın dışındakini seçememe durumu ve sınırlı seçeneklerden seç ve özgürleş mantığı insanı hapsetmektedir. onun içindir ki horkheimer'a kulak vermek şarttır: "sinema salonlara gitmemiz ve oralarda uyumamız lazım."

insanımızın ve insanların genel algısını gösteren liste.
hesabın var mı? giriş yap