şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devirlerinde büyük işler yapmış ülkelerini büyük dertlerden kurtarmış, ekonomik, askeri ve büyüme babında şaha kaldırmış olan türk devletlerinde başa geçmiş en iyi liderleri az çok kestirebiliyoruz;

  mete han, atilla, gıyaseddin keyhüsrev, orhan gazi, i. murat, fatih sultan mehmet, yavuz sultan selim, mustafa kemal atatürk... gibi

  *peki en kötüler kim?

  kötü yönetim yüzünden ülkelerinin büyük karışıklıklar yaşadığı, hatta yıkıldığı ekonomik, sosyal, askeri, diplomatik olarak zavallı duruma düştüğü, savaşlara sürüklendiği liderler...

  hunlar, uygurlar; açıkçası bilmiyorum.
  göktürkler zamanında tardu diyebiliriz.

  selçuklu zamanında sadeddin köpek'in (devlet yetkilisi olarak) , abdulmecid, vahdettin, ii. beyazıd, sarhoş selim, mehmet reşat

  cumhuriyet zamanı çok tartışılır. kimine göre darbe öncesi liderler adnan menderes, ecevit ve süleyman demirel gibi liderler iyi iken, kimilerine göre darbeye yol açacak politika yanlışlıkları yaptıkları için kötüdür.

  ama çoğunluğa göre;
  kenan evren (darbeci olmasından mütevellit), tansu çiller ve mesut yılmaz (zamanlarında ekonomik kriz olması ve başka hareket olmamasından mütevellit)kötü liderler olarak anılacaklardır.

  2002'den beri ülkeyi yönetmekte olan recep tayyip erdoğan'a gelince ülkenin %50'sine göre gelmiş geçmiş en kötü liderlerden biridir. lakin diğer %50'ye göre gelmiş geçmiş en büyük ve süper devlet ve ümmet liderlerinden biridir.

  *kendisini tarihin nerede konumlandıracağı, dünya kamuoyunun ve toplumun ne düşüneceği, zannedersem döneminden sonraki türkiye'nin ekonomik, sosyal, askeri, hukuk, insan hakları ve demokrasiseviyesi olarak nerede bulunduğunun tam olarak ortaya çıkmasından sonra netleşecek.
 • m
  a
  l
  u
  m ş a h ı s
 • (bkz: o)
 • (bkz: bülent ecevit) basiretsizligin kitabını yazmış bir palyaço. toprağı bol olsun.

  not: "ecevit'e nosol bosorotsoz dorson o kıbrıs'ın fotoho" diyen cahil suserler var hala aramızda. bilmiyorsanız okuyun. kıbrıs'ın fatihi necmettin erbakan dır. ecevit ayaklarını kıçına kıstırıp ingilizlere ne olur beraber hareket edelim birşeyler yapalım diye yalvarmaya gitmişken başbakan vekili olan necmettin erbakan harekatın emrini bizzat vermiştir. ingiltereden apar topar gelen ecevit ordumuzun ilerlemesine ve tüm adaya hakim olmasına engel olmuştur. azıcık tarih okuyun bilgilenin.
  http://www.dunyabulteni.net/…-asil-mimari-erbakandi

  not 2: ecevit ve avanesi ucuz kahramandir. en ufak birşeyde hemen kendilerine rol biçmek isterler. mesela apo olayında olduğu gibi; apoyu mossad paketleyip teslim etmiştir. sanki ecevitin basarisiymis gibi bu halka itelediler yıllarca. hatta ecevit'in apoyu bize niye verdiler anlayabilmiş değilim diye bir açıklaması bile var. klasik kemalist birey davranışı olarak kişilere olmadığı rolü bicmekten vazgeçin, 1930'larin türkiyesinde değiliz artık. insanlar okuyor ve araştırıyor, bilgiye erişmek de hiç olmadığı kadar kolay.
 • gözlerim kıbrıs çıkartmasına karar veren “bülent ecevit” için palyaço diyenleri de gördü ölsem gam yemem

  bence başta adnan menderes, sonrası da onun günümüz takipçisi

  edit : yukarıdaki palyaçonun “kıbrıs fatihi erbakandır” diye edit geçeceğine adım kadar emindim bu entryi yazarken, hiç şaşırmadım. islamcıların klasik gerçekleri çarpıtıp eğip bükmeleri onlarca yıldır hiç değişmedi. devrim aracını da erbakan yaptı zaten.

  1930larda değilmişiz, peki diyip verdiği linke tıklıyor ve okuyoruz. içerik bomboş, kaynak yok. “ingilizler öyle demişmiş”

  hangi ingilizlermiş onlar?

  zaten google a şunu yazıyorsunuz, “kıbrıs harekat erbakan” çıkan 3. link palyaçonun verdiği. 1.yi vermiyor çünkü yeni akit linki :)

  klasik islamcı işte diyip geçiyoruz.
 • en kötü liderler listesinin başını katil yavuz selim çeker. bu topraklara nifak tohumlarını serpen ilk kişilerdendir.
 • ismini söylenirken benzetmeler yapıldığında daha bir trajedik hale düşen liderler.

  olay korkmak değil, malum şahıs diyerek voldemortlaştırmak daha zevkli.

  *
 • lider olamayan var bir de: (bkz: mhp genel baskani) (basbugumuz haric)
  olup ta koyunlarin lideri olan var (bkz: tay yeaap)
 • recep beydir sanıyorum. ama hapis cezası alabilir, fetocu bir allahsız kitapsiz olabiliriz tabi bu yorumu detaylandırırsak. ama diktatör olsa diktatör diyemezdik bu yuzden o kadar da degil.