• belki paranoyadır belki yanılıyorumdur fakat bir kullanıcı olarak hissettiğim durumdur.

son 3-4 gündür youtube, netflix, instagram gibi video içerikli web sitelerinde gezerken internetin aşırı yavaş olduğunu hissediyorum. videolar çok yavaş yükleniyor. netflix'te bir diziyi oynat dediğimde yüklemesi 30-40 saniyeyi buluyor. tıpkı akk dolduktan sonra olduğu gibi.

fakat durumdan şüphelenip hız testi yapmaya çalıştığımda 20-24mbit arası hızı sorunsuzca alıyorum. daha önceleri zaten türktelekom'un belirli web siteleri ve hizmetler için internet hızını sınırlandırdığı malum konuşuluyordu. (özellikle youtube) türktelekom akk'nın kaldırılmasını altyapı yetersizliği sebebi ile istemediğini de açıkça belirtmişti.

şimdi gelinen noktaya bakıldığında görünürde sınırlandırılmamış bir internet hızım var fakat kullanım esnasında bu hızı alamıyorum. işin daha da garibi vpn ile bu tür bağlantı yavaşlığı yaşamıyorum.

ayrıca;

(bkz: ttnet'in youtube videolarını yavaşlatma skandalı)
    (bkz: traffic shaping)

umarım ben yanılıyorumdur.

edit: kurumsal büyük bir firmada çalışıyorum. 100mbit fiber hattımız mevcut vodafone üzerinden bu hız düşüşü ne hikmetse onlarda olmuyor. biz bunu genelledikçe, normalleştirdikçe bunlar bize müstehak.
  • türk telekomun başında olsaydım kesin yapacağım uygulamadır.
    millet hiçbirşeye ses çıkarmıyor yüklen gitsin..

(bkz: binicem üstüne vurucam kırbacı)

edit: aynı durum benim de başıma gelse de download manager vb programlarla indirirken hızın ara sıra düşmesi bu ihtimalden uzaklaştırdı. ancak youtube netflix gibi sitelerde vpn ile hız artışı bende de oldu. kafada deli sorular..
  • insan yok canım o kadar da yapamazlar demek istiyor ama diyemiyor.
    evet o kadarını da yaparlar.
  • daha dün aradılar taahhüt yenilemek için. 100 gb adil kullanım falan dediler. galiba o kadar da gizlemiyorlar artık. resmen şansa yaşıyoruz ya.
  • zamanında vpnli/vpnsiz olarak netflix'in kendi hız testi uygulamasıyla durumu test etmiş ve vpn'siz olarak denedğimde hızın gerçekten düştüğünü tespit etmiştim. btk'ya şikayet edeyim diye düşündm. sonra kimi kime şikayet edeceksin deyip vazgeçmiştim.
  • aynı sorun bende de var suserler. videoları açtığımda başta bekletiyor hatta önce düşük çözünürlükle başlıyor ama hız testi yaptığımda gayet normal yüksek çıkıyor hız ama sanki hissedilen o değilmiş gibi. bunu çevremde de duydum var böyle bir şey yani hepimiz yanılamayız herhalde bunlar yaptılar bir şey.
  • hayır akn neden kalktı ki? benim internetimin hızı 8mbps'ye iniyordu mutlu mesut kullanıyordum.şimdi görünürde 24mbps ama hız 56k.

böyle bir politika izleyeceksen devlet olarak;

- bu politikaya geçtikten sonraki fiyatlamalara da bir bakman gerekir.
    - uzun uzun sözleşmelerle akn değil mkn, cjn, bsj gibi saçma sapan isimlerle bu uygulamanın yapılmasına izin vermemen gerekir.
    - birtakım katakullelerle bu hızın yavaşlatılmasını (teknik personel altyapınla) öngörmen ve bunu engellemen gerekir -ki daha doğru düzgün site engellemeyi bile beceremezken-
    - hepsinden önce, özeldeki firmalarla rekabete girecek bir kurumun olması gerekir.hmm satmıştık dimi prdn.
  • zafer algöz kayseri şivesiyle : yılların kota sistemi ! bir kerede kalkar mı hiç? yavaş yavaş kaldıracağız işte...

• deep packet inspection bu işte. adam hız testi sitesine tam erişim verirken onun dışındaki yerlere throttling yapıyor. aynı durumu test etmenin şimdilik basit bir yolu daha var. en çok bilinen speedtest.net sitesinde yapacağınız hız tesi fast.com gibi operatörlerce daha az bilinen hız testi sitelerinden daha hızlı çıkar.
  • türktelekom tam bir soyguncu olmustur neyin hesabi bu
hesabın var mı? giriş yap