• bu noktada batı almanya, doğu almanya örneği de dikkate alınmalıdır. abd'nin bölgesel çıkarları ve hangi ülkelere ne kadar, hangi konuda yardım yaptığı da elbet muhabbet konusudur.

içimde kalmasın şunu da söyleyim. belki sovyetlere girmiş olsak başka insanlar vardı hayatımızda ve başka bir dünya belki.
  • benim mastir zamaninda guney kore'li oda arkadasim vardi. bolca konusup sohbet ediyorduk.

ızlenimlerime gore guney kore'yi diger ulkelerden ayiran ozellikler tamamen kulturel.

onca isgal ve felaketten sonra halk tabaninin tumunde "han" diye bir kultur, milli bir his olusmus zamaninda.

"han" biraz karmasik. herkese gore farkli ve ozel bir anlam tasiyormus ama genellemek gerekirse, "beraberce milletce ortak bir aci cekmislik, haksizligi giderme ihtiyaci, calisarak butun ulkelerden daha iyi seviyeye gelip intikam duygusunu o sekilde tatmin etmek." diye anlatilmisti bana.

oda arkadasim seong-ho'ya gore han sayesinde ideoloji farkliliklari, gereksiz tartismalari kenara koymakla kalmayip ayni zamanda rusvet ve yolsuzlugu aninda yok etmisler. sonucta amac durustce, milletce cok calisarak herkesin onune gecmek.

ne diyelim, darisi basimiza...
  • daha büyük oynamayı tavsiye ediyorum.

neden almanya olamadık? 60 sene önceki almanya ile o zaman ki türkiye'nin arasında bulunan farka bakalım.

edit: pardon, gerçi almanya bizi şimdi de kıskanıyor.
  • eğitim seviyemizden dolayı
  • kuzey kore olmayı seçtiği için, diye cevaplanması mantıklı olacak sorunsal.
  • çalışmak, liyakat.
  • biraz dinin etkisi biraz da osmanlı ile beraber gelen ortadoğu kültürü. başka bir şey değil.
  • güney kore elindeki sermayeyi iyi kullandı, eğitime önem verdi; devlet kaynakları doğru yatırımlara kanalize edilerek global firmalar elde edildi. bizdeki kaynaklar ise yandaşlara pay edildi, eğitim zaten yapboz tahtası. kaybedişimiz bu yüzden.
  • siyasal islam kanseri
  • güney kore ile türkiye'nin iq ortalamaları arasında bir standart deviasyon fark olmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap