• türkiye'de bu kadar gezilecek yer varken, karavan sahiplerinin yok denecek kadar az olmasıdır.
  • - elalemin oğlu ev alır, yazlık alır bizimkinin aldığına bak (babaannem)
  • özgürlük anlayışı ve çevresel faktörlerin etkisi ile oluşmamış kültür. detaylı düşünmeden irdelersek, karavanı aldın bir deniz kenarına çektin, hooop hemen yanına birileri gelir birader kimsin hayırdır diye sorar, burda denize girmek yassah, burası belediyenin, burası ilçeye ait dışardan gelenler faydalanamaz der ve 5 paralık zevkinin içine edebilir, ormanlık bir alana gittin, sesiz sakin oturuyorsun pat ordan başka biri burada piknik yasssah gardaş, ateş yakmak yassah diyebilir. yani tam olarak özgürce ve çevrenin sana maydanoz olmadan karavanının tadını çıkaramassın. abi anlamıyorum bu ülkede bu kadar meraklı ve herşeye maydanoz olmayı seven ne kadar çok faydasız adam var. tabiki bu durum genel olarak ortadoğu ülkelerinde geçerlidir. efendi gibi kurallara uysan bile seni rahat bırakmazlar bu bölgelerde. avrupa ve amerika bu konuda gayet rahattır. tabi başkalarını rahatsız etmediğin sürece.
  • gelinlikle gezen barış elçisinin tecavüz edilip öldürüldüğü ülkede pek şaşırtmaması gerek öyle sanıyorum ki.

ama onun dışında süper ülke şimdi hakkını yemeyelim. mesela şeyi süperdi en son... ee, şeyi... mek danılsı! mek danılsı çok süper! hem kültür falan işte hep.
  • karavan olmamasından da olabilir. şöyle ikinci el bi bakayım karavan fiyatlarına dedim. karavan diye koltukları sökülüp bi kanepe bi ocak atılmış '70-'80 model öğrenci taşıma minibüslerinin satıldığını gördüm. var ama az var.
  • yirmi kusur senedir her yaz solugu aldigi karavaniyla dedemin tersini kanitlamaya kararli oldugu durum. gerci artik karavani sabit tutup eklerle iki odali eve cevirmesi bu kulture biraz ters olabilir, ayri.
  • türkiye cumhuriyeti ekonomik koşullarında spora gezmeye eğlenceye sosyalleşmeye engel olmasi durumu.
  • yerlesik hayata hala tam uyum saglayamamis biz turklerden beklenemeyecek hadise.
  • karavanaya kaşık sallamaya ve hayatta hep karavana atmaya mahkum olmuş topluluğun boyunlarını çevirecek hali kalmamasından ötürü olmayan ve olmayacak olandır.
  • dünyayı sadece kendi etrafında olup biten zanneden kişi beyanı. karavan kültürünün olması için illa türkiyenin yarısı aynı anda karavanlara binip dolaşması gerekmiyor. bugün ege kıyılarına, akdeniz kıyılarına geldiğinizde bir sürü karavan parkı vardır. bazı karavancılar , aynı zaman da av meraklısı olduğundan av alanlarına çeker karavanını. kısaca karavancılığın olup olmadığını büyükşehir göbeğinde avm balkonundan bakarak anlayamazsın. antalyada sadece 10 km uzağında sarısu denen yerde bile bir sürü karavan vardır tatillerini geçirmektedirler. daha ileri gidildiğinde olimpos, adrasan, finike tüm kıyı hattında karavan sahipleri görülebilir.
hesabın var mı? giriş yap