• olay italya'daki gibi domates sosunun tutturulmasının halen becerilememesidir..
    bence buranın domatesleri lezzet açısından sorunlu.
    diğer iyi malzeme de pahalı.
    iyi bir pizza çıkacak 100-150tl'ye herşeyin hakkını verirsen..
    olmuyor doğal olarak.
  • ustteki arkadasa katiliyorum, asil sorun domateste. ozellikle istanbuldaysaniz sos yapilacak domatesi surekli bulmak imkansiz gibi bir sey. ben pizzami evde yapiyorum, tum malzemeler tamam ama domates gercekten ciddi sikintili.
  • bana göre yapılabilen tek yer (bkz: kafro's pizzeria)
  • türkiye'de pide yapılmasının daha ağır basmasındandır.
  • valla italyada bizzat 11 şehirinde bulundum ve yedim. napoli özellikle en yerel tariflerle yapan küçük pizzacılarla dolu. oralarda bile bizdeki pizzalar kadar güzel yapamıyorlar. gayet güzel pizza yiyebilirsiniz turkiyede.

mesajlar uzerine edit, arkadaslar bence sizin kaliteli mekanlardan haberiniz yok. italyadaki pizzalarin cogunun tek guzel yani domates sosu. cok lezzetli bir domates sosu kullaniyorlar fakat bu sosu yapabilen yerlerde az sayida. vede o domates sosunu yaptiklari domateside turkiyeden aliyorlar:) italyada pizzalar kotü diye birsey soylemedim. turkiyede daha guzellerini yapiyorlar dedim. bence denemeyen ve damak tadi olmayanlar yorum yapmasin:)
  • kanada gibi damak tadı iğrenç olan bir ülkede yediğim pizzaların bile burnumda tütmesine neden olan acı gerçek. ne yazık ki türkiye'deki pizzaların kalitesi gerçekten sürünüyor.

istisna diyebileceğim tek bir yer geliyor aklıma, o da bazı sözlük yazarları doğmadan önce kapanmıştı zaten. seni çok özlüyoruz pizza kupa.
  • kesinlikle katılmıyorum. ilk anda aklıma gelecek 2 tane çok güzel pizzacı sayarım, biri perada diğeri modada. italyada yediklerimden aşağı kalır değildi ki italyada da bir çok yerde pizza yiyecek kadar pis boğazım. ortalama tabii ki düşük ama istanbulda yenebilecek çok iyi yerler de var.
  • sosuyla, ince hamuruyla enfes pizza yaparım.
    ne zaman biri benim yaptığım pizzayı yese bir daha dışardan pizza yemek istemez.

edit: ne pizza aşkıymış, siparişle yaptırmak isteyen bile oldu. tarif vermiyorum arkadaşlar. ayrıca birkaç arkadaş da tarif vererek iyi yaptığını belirtmiş. onlarla iletişime geçin bence.
  • dedi domino'stan yiyen öğrenci kardeşim. git nappo'dan ye bakalım italya ayarında pizzalar yapıyor ve bir kaç butik pizzacı daha var böyle gayet iyiler.
  • iyi bir pizza için dinlendirilmiş un lazım. italya'da, buğday öğütülüp un haline getirildikten sonra silolarda dinlendiriliyor, bu sayede gluteni açığa çıkıyor. o tip unla yapılan hamur esnek oluyor ve çok ince açılabiliyor. 5-6 yıl önce önemli bir italyan şef anlatmıştı bunu. o zaman türkiye'de böyle un yoktu. şimdilerde pizza unu adı altında satılan un var, ama yeterince dinlendiriliyor mudur, bilmiyorum.

domates sosu için en uygun tip, san marzano tipi. türkiye'de bu da kolay bulunamıyor.

italya'da bir çok restoran kendi mozzarellasını yapıyor. buradaki fabrikasyon mozzarellalar doğal olarak o kadar taze değil.

italya'da pizza hamuru, malzemeyi birarada tutan bir araçtır, amaç değildir. esnektir, çatalla çeke çeke koparıp yiyebilirsiniz, kenarı hariç, bıçak kullanmak bile gerekmez. bizde millet hamur yutmadan birşey yediği hissini alamadığından, pizzalar un müsaade etse, yapanın el becerisi yeterli olsa bile, müşteri memnun olsun diye kalın yaplıyor. aynen espressonun italya'daki kadar kısa yapılmadığı gibi. oradaki gibi yapsalar, "bu kadarcık şeye mi bu parayı istiyorsunuz?" diyecek insanlar çünkü.

o yüzden türkiye'de satılan pizzalarla italyan pizzası arasında dağlar kadar fark var.
hesabın var mı? giriş yap