• "oglum cogunluk onunde boyun egmekten kacin!ister musluman, ister hristiyan ister musevi olsunlar, seni oldugun gibi kabul etmeliler, ya da seni yitirmeyi goze almalilar.insanlarin gorusunu dar buldugun zaman kendi kendine tanri'nin ulkesinin cok genis oldugunu soyle;o'nun elleri cok genistir, o'nun yuregi de cok genistir. uzaklara gitmek, denizler, sinirlar, ulkeler, inanclar asmak firsati ciktigi zaman hic duraksama." (bkz: afrikali leo)
    (bkz: amin maalouf)
  • "acaba?" dedirten düşünce... herşey değişir miydi bilemiyorum...
    ama benim için kesin olan işimde yaşadığım sorunu güzel ülkem dışında başka bir yerde yaşayamayacak olmam...
    boş kalmayayım iş yapayım dedim demez olaydım... azar yedim başıma gelmeyen kalmadı.. otur kitabını oku di mi? sanane aq... bak diğerlerine mesai saati goy goyundan film izlemesine muhabbettine her şeyi yapıyorlar.. senin neyine???
    iş yaptırmayan/yapmayan müdür de gezi eylemlerine katılan sözde sosyal demokrat... her konuda faturayı akpye kesmemek lazım.. olay insanlarda... insan olabilmek.. vicdan sahibi olabilmek adil olabilmek...
    ama bizde gidersek daha kötü sanki... az da olsa kırıntı kadar da olsa bir şeyler değişiyor.. ya da bilemiyorum.. umutluyum..
    gidemeyecek kadar seviyom ya ben...
    lanet olsun icimdeki türkiye sevgisine
  • en geç 20'lerin başında yapıldığında makbul olduğuna şahit olduğum hadise. zira anılar ve alışkanlıklar biriktirkçe daha da zorlaşır. bir de yanınızda aile, eş, dost, sevdicek olduğunda daha mümkün sanki. öbür türlüsüne gurbetin dibi denir arkadaş.
  • her yasta yapildiginda makbul olduguna sahit oldugum hadise. petrol muhendisi bir aile dostumuz 45 yasinda her seyini satip temelli kanada'ya goctu, 10 yildan fazla suredir de orada yasiyor. aile, es, dostla tabii ki daha mumkundur uzak diyarlarda yasamak, ama kendinizi hazirlarsaniz gitmeden neden olmasin? ama oralara kadar gidip hala turkiye'yi deli gibi takip edecekseniz ve surekli kendinize ben ulkemin yemeklerini ozledim, ıstanbul bogazinda oturup sezen dinleyen romantik prens/prenses gibi takilmak istiyorum diyip salya sumuk gurbette aglayacaksaniz hic bu ise girismeyin diyeyim, uzulen taraf siz olursunuz. ınsanlari ve ozgurce yasama hakkinizi fazla takmadan hayattan keyif aldiginiz seylerle yasaminiza devam edin, o da yetmiyorsa beyninizi uyusturacak bir seyler bulun. kader boyleymis deyip, kabullenin =) ya da kendinizde o gucu ve enerjiyi buluyorsaniz iyi seyler yapmak icin savasin, ne bileyim iste. nasil mutlu olacaginiza inaniyorsaniz oyle yasayin.
  • en komik olayı da aklınca bazı insanların gelip de gitmek isteyenlerle dalga geçtiğini zannetmesi olan hede. arkadaş, bir uyuşmazlık varsa tarafların birbirinden ayrılmak istemesi kadar doğal bir şey olabilir mi? burada illa siz yanlışsınız biz doğruyuz diye bakmaya gerek yok, doku uyuşmazlığı var işte, iki tarafın da hayat tarzı çok farklı, kimin en doğru ya da en yanlış olduğu önemli değil, sonuç olarak birbirlerinden çok bağımsız hayat tarzları olan bu taraflardan biri kendi hayat tarzını tehdit altında görüyorsa oradan ayrılması kadar doğal bir şey yok, burada yapılan fikir jimnastiğinin çoğu da zaten bu tiplerin kendi aralarında yaptığı tartışmalar, yani bu başlık altında diğer tarafı etkilemeye, onun fikirlerini etkilemeye yönelik bir çaba da yok, diğer tarafın sürekli bu başlığa atlamasını gerektiren hiç bir şey yok. burada ayrılmak isteyenler kendi aralarında konuşuyor, nasıl gidilebilir, gidilmeli mi bunun tartışması yapılıyor, diğer tarafı ilgilendiren bir mesele değil yani bu.

burada dalga geçmek yerine ciddi bir şekilde gitmek isteyenlere yardımcı olmak, yol göstermek herkes için en doğru hareket olacaktır, uyuşmazlık azalacak-bitecek işte, her iki taraf da kendi istediği hayat tarzındaki kişilerle birlikte yaşayacak.
  • çare değil ki, aklın burda kalacak..
  • ne sanıyosun acaba.havaalanında sanki kırmızı halı,limuzinle karşılayacaklar.ulan dünyanın neresine gidersen git heryerde bir hayat mücadelen olacak.artık dünyanın hiçbiryeri senin kafandaki gibi değil.her yerde terör,ırkçılık,adamı sikerten ülke politikaları var.ne sanıyosun amk.ama sende haklısın git ulan ibine git gör amk yoksa akıllanmıcan sen.
  • çare değil ki, sevdiklerin burada kalacak..
  • gitmenin yolunu bilen varsa bi anlatsın da bende gideyim :(
  • milletten ve siyasal tercihlerinden igrenmeyen ve saygi gostermesi gerektiginin farkinda olan, sadece sirf bu ulkede dogdu diye de milletin ve siyasal tercihlerinin bedellerini odemek zorunda olmadigina inananlarin da hezeyani.

not: elit kemalist aydin beyaz turk degilim, ne yuzde 99 da ne yuzde 1 de yer aliyorum.
    not 2 edit: sorunun hukumet oldugunu dusunenler de kendilerini hic yormasinlar, verecekleri ucak paralarina yazik. kalanlar da hukumet gun olur da degisirse kendi yasamlarinin "alice in wonderland" olmayacagini bilerek kalsinlar.
hesabın var mı? giriş yap