• geleceğin, geçmişinde saklıdır: sinekli bakkal’ı izledim bugün. ne kadar benziyor günümüze. evrensel değerlerden uzak, insanı inançlarıyla, varoluşuyla yargılayan, ben ne dersem o doğrudur diyen bir zihniyettir bu ülkenin düzelememesinin sebebi.
  • kuzeyi (bkz: rusya) , batısı (bkz: balkanlar) , güneyi ise (bkz: orta doğu) olan bir ülkeyiz. iç sorunlarımızı çözsek dahi düzelemeyiz
  • yalnız türkiye değil, tüm dünya ülkeleri bu sorunla karşı karşıya.
    çünkü günümüz dünyası öyle bir boyuta doğru yol alıyor ki, öyle bir kaosa doğru sürükleniyor ki bunun geri dönüşünü sağlamak imkansız ne yazık ki.
  • (bkz: corruption)
  • mantalite.
  • -azınlıklar sorunun hala bir çözüme kavuşamaması.
    -kürt sorunu.
    -yunanistan ve adalar ile ilgili olan sorun.
    -eğitim kalitesindeki düşüş.
    -yeni gelen nesilin her yıl daha cahil ve kalitesiz olması.
    -çiftçiliğin bitirilmesi.
    -tamamen biat kültürü ile harmanlanmış siyaset yapılması.
  • mantık ve aklı ikinci planda tutup, duygularıyla hareket eden bir toplumdan oluştuğu için.

bakın medeniyetler toplumun zihin yapısı ile paralel şekilde ilerler. duygularıyla hareket eden ve kararlarında sırf karşı ideolojik yapıda gördüğü insanlara inat yanlış kararlar veren, bunu fanatikleştiren toplumlar hiçbir zaman profesyonel düşünemez.

işte biz tam olarak böyle düşünüyoruz. en acısı da bu düşünce yapısına ülkemizin cahil kesimi de aydın kesimi de dahil. analitik düşünüp neden-sonuç ilişkisi kurmadan her hıyarım var diyen sözde toplum liderlerine, popülist kesime, fikir önderlerine tuzlukla koşarsan bir arpa boyu yol alamazsın.
  • okumuyoruz. dünyaya sadece kendi gözümüzden bakıyoruz ve öyle kabul ediyoruz.
  • 1-yanlış eğitim
    2-yanlış din algısı
    3-yanlış evlilikler(asla evlenmemesi gereken varoş tipler)
    4-yanlış meslekler
  • corruption çok yüksek, root out corruption sliderı en solda, buna rağmen monthly income eksi ve sürekli loan var. development dünyanın bin fersah gerisinde, ama bütün monarch pointler hanedanı cevam ettirmek için eventlere harcanıyor. çok yanlış askeri hamleler yapılıyor, hatadan yakınken vazgeçmek yerine loan alıp mercenary ve condottieri alınıyor, ekonomi iyice batağa doğru sürükleniyor. stability yerlerde, inflationı bir kademe düşürecek administrative power yok, zaten olsa da hanedana harcanacak.

(bkz: europa universalis iv)
hesabın var mı? giriş yap