• türk vatandaşlarının bir an evvel kamuoyu oluşturarak durdurması gereken vahim gelişme.

yabancı basında çıkan haber şu.

türkiye'den ismini açıklamayan hükümete yakın kişilerin açıklamaları türkiye'nin suriye'deki öso güçlerini libya'ya kaydıracağı yönünde.

hafter hükümeti arkasındaki güçlerce türkiye aşırı islamcılar aracılığıyla terörü ülkemize yayıyor propogandası yapılmaya başlandı.

şu anda libya'da hafter dünya'nın neredeyse bütün büyük güçleri tarafından destekleniyor. meşru hükümet değil konuları hikaye ve bizim kamuoyunu aldatmaya yönelik olarak ısıtılıp duruyor.

biz ülke olarak bu denklemi değiştirecek çapta bir güç değiliz. zaten libya bizim meselemiz de değil.

mavi vatan şu bu bir kandırmaca. olayın üstünü örtmek amacıyla uydurulmuş birşey.

erdoğan'ın mevcut hükümete yardım etmesi türkiye'nin çıkarlarını koruma amaçlı değil, müslüman kardeşler libya'da iktidarda ve erdoğan kendisinin de gönül olarak bağlı olduğu bu hareketi desteklemek istiyor bunu da türkiye'nin menfaati kılıfına gizliyor.

bugün sesinizi çıkarmadığınız bu durum türkiye'yi olduğundan çok daha zor duruma düşürür. sesimizi çıkarmadık üzerimize düşeni yapmadık dersiniz.

türkiye ne sosyal ne ekonomik olarak libya'ya bir desteği kaldıramaz.

edit: aşağıda bir kuş beyinli, göt yalayıcı ve beyinsiz ilan etmiş.

siktir lan oradan yavşak! vatan toprağı falan değil bir bok değil. sen haritada baktın mı ne kadar toprağı kontrol ediyor libya hükümeti şu anda. sınır kapılarının çoğu haftar'ın elinde petrol kaynaklarının çoğu da.

senin vatanının sınırları belli beyinsiz. geri kalan yerlerde olanlar senin meselen değil.

türk askeri türkiye topraklarını korumak için var. başka bir ülkenin iç savaşında taraf tutmak için değil.

adam doğu akdeniz'de hak iddia etmek için o gösterdikleri aptalca libya ile böyle çizgiler çekilerek falan yapılan haritanın bir boka yarayacağını sanacak kadar aptal ve kendini zeki zannediyor.

doğu akdeniz'de hak iddia etmen için libya iç savaşına dahil olmak gerekmiyor gerizekalı. mevcut sınırlarında zaten belli hakların var.

sizin bu kendinizi bir bok sanan aptal hülyalarınız çökertti zaten bu ülkeyi. umarım kamuoyu oluşur da bu saçmalıktan vazgeçilir
    gerçi aşağıdaki gibi fanatik aptallarla çok zor.

son not: burada fikirlerimizi belirtmemizi istemeyen, farklı sese tahammülü olmayan aktrollerden sayısız mesaj aldım. yıllardır yazıyorum sözlükten eskiden de kapattığım bir hesap vardı. hiç bu kadar mesaj almamıştım.

ileri demokrasi denen ülkenin geldiği nokta çok sevimsiz. şu anda aşağı yukarı roma imparatorluğunun tiberius dönemi seviyesinde ancak demokrasi var ülkede. üzgünüm.

edit 3: kaynak vs soranlar oldu. bir kaynağı temel alarak yazmadım fakat tabi ki belli şeyler okuyup, izledim sonra yazdım.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…var-261915h.htm
  • suriye iç savaşına müdahil olduk kaç milyon suriyeli kazandık. bakalım bu sefer neler kazanacağız ? diplomatik olarak desteklersin ama asker göndermek yanlış bir hareket. yine biz zararlı çıkacağız. yeni dış politikamız savaş olan yere elimizde ateşle koşmak. acaba meclis halkın çıkarını mı gözetecek yoksa katar parasının mı ?
  • edit: süper, akp'li, cihatçı, selefi falan da ilan edilmişiz. atatürkçüyüm kardeşim, doğduğum günden beri. bir defa olsun rotamız şaşmadı çok şükür, o yüzden ben rahatım. sadece ben değil, ergenekon'dan hüküm giyen komutanlar da doğu akdeniz'de gerekirse libyaya asker göndermemiz gerektiğini savunuyorlar. tüm atatürkçüler aynı şeyi savunuyor.

100 yıl önce, koca anadoluda, göt kadar bir toprağa sıkıştırmaya çalıştılar.
    bugün koskoca akdeniz'de, akdeniz'e 1000km uzaktaki devletler bizi 5 deniz miline sıkıştırmaya çalışıyorlar.

ve yine, tıpkı 100 yıl öncede olduğu gibi; "aman savaşmayalım, mandayı kabul edelim" diye utanmadan propoganda yapan bir grup dalyarak var. 100 yıl önce atatürk gibiler vardı neyse ki, bunları susturdu. umarız bugün de komutanlarımız bunları susturup libya'daki zaferleriyle, türkiye'nin akdeniz'deki gücünü ve sarsılmaz meşruiyetini tasdik edecekler.

bunlar ne konuştuğunu bilmeyen; ne liberal, ne solcu olabilmiş içi bomboş insanlar. asker savaşmasın, izmarit toplasın. türkiye tatsızlık çıkmasın diye, elindeki her hakkını avrupa'ya teslim etsin.

100 yıl öncenin mandacılarısınız hepiniz. tarih yine sizi utandıracak.

-----

tabi canım, türkiye hemen vazgeçsin bu durumdan.

türkiye cumhuriyeti tüm hamlelerini yasal zeminler üstünden mi yaptı? evet, ama vazgeçsin. türkiye'nin tek meşru libya hükümetiyle yaptığı meb anlaşmasını; hiçbir yasal dayanağı olmadan "kabul etmiyoruz" diyen avrupa haklı çünkü.

siz var ya, beş para etmez dalyarraklarsınız. size diyecek başka bir cümle bulamıyorum.
    türkiye, meşru libya yönetimiyle anlaşmak yerine tıpkı şuan avrupalıların yaptığı gibi el altından terörist hafter unsurlarını destekliyor olsaydı burada yazmadığınızı bırakmazdınız. avrupa amerika da bize 2 ciltlik yaptırım hazırlamıştı.

ulan siz beyinsiz misiniz?
    ana karasından 1500 km uzaktaki doğalgazda yunanistan hak iddia ediyor,
    fransa hak iddia ediyor,
    italya hak iddia ediyor.

türkiye cumhuriyeti hiçbir hak iddia etmemeli?
    niye? çünkü bizim paşalarımız öyle istiyor.

türkiye libya ile anlaşmasın,
    türkiye avrupa'nın haydutça, barbarca davranışlarına boyun eğip antalya'nın 5 mil açığını yunan karasuyu olaraak kabul etsin, 2 trilyon dolarlık doğalgaz rezervinden bir dirhem hak iddia etmeyip sünüp gitsin.

hadi abi bir siktirip gidin.
    türkiye'nin kıbrıs çıkarmasından beri yaptığı en kritik hamle libya meşru hükümetiyle yaptığı anlaşma ve onların teröristlerce devrilmesini engelleyecek askeri destek anlaşmasıdır.

eğer terörist hafter bizim tarafımızca mağlup edilirse,
    önce israil, hemen ardından da mısır sike sike gelip bizimle anlaşma yapacak. fransa, italya, yunanistan gibi doğu akdenize binlerce km uzaktaki dalyarrak ülkeler de ellerinden gelen tüm barbarlığı kullanarak gerçek yüzlerini göstereceklerdir.

şuan libya konusunun bizim için vatan toprağından hiçbir farkı yok.
    çünkü libya düşerse, akdeniz kıyılarındaki tüm söz hakkımızı bizden var güçleriyle, tüm barbarlık ve haydutluklarıyla alacaklar.

uyanın artık, bu kadar göt yalayıcı olmanız inanılmaz rahatsızlık verici.
    kalkın da biraz duruma bakın. ülkenizin konumuna, kaybedeceklerine bakın.
  • libya'ya destek vermek önemlidir dediğimizde aptal aptal yazdığınızı bırakmıyorsunuz.
    hadi bize inanmıyorsanız semih çetin'e inanın bari.

https://twitter.com/…mih/status/1208736716426817537

bu işin şu noktada akpartisi vs. yok, türkiye cumhuriyetinin geleceği ve akdenizdeki varlığı için taartışmaya kapalı bir konu bu.

doğu akdenizde en yüksek kıyıya sahip olup doğu akdeniz'de hak iddia etmemize karşı çıkan vatandaşlara sahip olacak kadar ne yaşadık biz amk? bunu hakedecek ne yaşadık?

"hain içerdeyse kapı kilit tutmaz" diye bir söz vardır ya, aha işte bunu yaşıyoruz resmen.
    türkiye cumhuriyeti 2 trilyon dolarlık gaz rezervlerinde hiçbir hak iddia etmesin,
    antalya kıyılarının 5 mil açığını, ana karasından 1500km uzaktakı yunanistan karasuyu olarak kabul edelim diyen tıynetteki vatandaaşlara ne diyeceğiz amk?

"aman tadımız kaçmasın, libyaya asker çıkarmayalım yeter ki gerekirse antalyanın da plajlarını yunanlara verelim" demekten ne farkı var bunun?
  • hepsinden çok kurulduğum muhabbet de şu: "aman askerimiz savaşmasın".

ulan askerimiz savaşmasın ne demek? asker savaşmak için var?
    temizlikçi tuvalet temizledi diye üzülüyor musun? asker de savaşmak için yaşıyor, o da savaşacak tabi ki.

doğuda pkk devlet kurmaya çalışıyor.
    "aman askerimiz ölmesin, askerimiz savaşmasın."

akdeniz'de antalya kıyılarına kadar yunan'a peşkeş çekilmeye çalışılıyor,
    yaptığın resmi anlaşma yok sayılıp o anlaşmayı yapan hükümet teröristlerce devrilmeye çalışılıyor
    "aman askerimiz savaşmasın, ayağına taş değmesin"

yarın bir gün gelip tekirdağı, antalyayı, hatay'ı falan işgal etmeye başlasalar "aman askerimiz ölmesin, bırakalım oraları" mı diyeceksiniz?

asker hala bu ülkenin en büyük yatırımına sahip. bu günler için yatırım yapılıyor.
    tabi ki gidip savaşacak, gerekirse şehit olacak. niye var oğlum asker dediğiniz kurum? 7/24 birlik önünde içtima alsın ve izmarit toplatsın diye mi var? profesyonel askerler bu gibi durumlarda ülke çıkarlarını korumak, caydırıcılık kazanmak için var.
  • bu zamanın ajanları da ayrı bir orospu çocuğu oluyor.
  • bu ülke bu savaş tamtamları çalan ahmaklar yüzünden bu hale geldi.

kuru ekmek yiyelim. ana vatanımız libya'ya ordu gönderelim iç savaşa katılalım diyen ahmaklar yüzünden bu ülkenin çok çekeceği var.

bu diplomasiden falan bihaber. güç dengelerini anlamayan aptallarla olacakların sonuçlarına hep birlikte katlanacağız.

başa gelen çekilir ne diyelim.

bir grup turancı, ümmetçi ittifakının fantezilerine kurban gidiyor memleket.
  • (bkz: #99669419)

aynı dedikodular ortada dönüp duruyor: idlib’ten gelenlerin libya’ya gönderilmesi.
  • diplomasi diye cırlayanlara soru:

türkiye diplomatik olarak libya hükümetiyle bir anlaşma yaptı. bu anlaşma dünyadaki tüm deniz hukuna göre yasal. ve bu yasal düzeneğe göre, yunan artık akdeniz'den kendi ülkesine gaz çıkaramaz. çünkü biz o koridoru bu anlaşmayla kapattık.

avrupa diyor ki: bu anlaşmayı tanımıyorum. niye? sebebi yok, tanımıyorum. türkiye, antalya'nın 5 mil ötesine geçemez, türkiye en uzun kıyı şeridine sahip olmasına rağmen gazdan 50tl bile para alamaz. türkiye bu gazı, kendi toprakları üstünden dağıtamaz. ek olarak da; bm'nin tanıdığı libya hükümetine karşı, teröristleri destekliyorum. çünkü bu anlaşma hoşuma gitmedi.

evet diplomasi uzmanları, her şeyi diplomatik temellere uygun yapan ülkenizin şimdi sıradaki hamlesi ne olmalı?

1. tamamdır öyleyse, biz dediğiniz gibi gazı felan size bırakalım. biz kimiz ki zaten?
    2. götü yiyen gelir libya hükümetini düşürür, dağbaşı mı burası? resmi anlaşma yapmış iki devletin kanununu nasıl hiçe sayarsınız? akdenize kıyısı olan 2 ülkenin yaptığı anlaşmayı, akdenizle hiçbir ilgisi alakası olmayan ülkeler ne hakla tanımazdan gelir? ordumuz var, gücümüz var. gelin götü yiyen iptal etsin bu anlaşmayı.
hesabın var mı? giriş yap