• soyağacıma baktım. türkün önde gideniyim. bir de 20 senedir takıldığım bara gidin sorun bakalım beni tanıyorlar mı?

sıçar bu genelleme.
  • patron mesai(mutlu son) istiyor. türklerin kültürü full mesaidir. keşke mesai sonrası olsa da kültür edinsek.
  • bunun kısmen de olsa var olduğu bir ülkede yaşıyorum. hiç anlamıyorum ne anlarlar bundan, nesinden keyif alırlar. bütün gün mesaide burun buruna çalıştığın insanla iş çıkışı tekrar kahve, bira..vs içecekmişim. niye lan? yapışık ikiz miyiz biz? mesaide görüştüğümüz yetmedi mi? bayılıyor herkes iş arkadaşlarına herhalde. ya da iş dışında bir hayatları, sevdikleri insanlar, aileleri falan yok. aynı şekilde iş arkadaşlarıyla haftasonu buluşma, ailelerle birlikte piknik yapma olayına da kılım. ailemle doya doya vakit geçirebileceğim bir haftasonum var, onu da mesaideki tipler ve ailelerinin saçmalıklarına ayıracakmışım. hahahahasiktir diyorum. daha doğrusu demek istiyorum da, diyemiyorum. onun yerine "ah tabi ki hocayla görüştükten ve beynimi ütülettikten sonra sizinle okulun pub'ında buluşup bangır bangır müzik ve kalitesiz bira eşliğinde varoluşsal hezeyanlarınızı ve bitmek bilmeyen tez stresinizi doya doya dinlemek isterim, ama maalesef bir arkadaşıma önceden verilmiş sözüm var" diyip uzuyorum.

hem profesyonel hayatta, hem akademik hayatta akıl sağlığınızı korumanın en basit yolu, iş arkadaşlarınızı mesai dışında görmemek, kendinize onların asla giremeyeceği başka bir dünya ve çevre kurmaktır.

iş çıkışı buluşup bir yerlerde bira, votka, rakı, kahve, çay, ayran, demir hindi şerbeti..vs içebileceğiniz başka arkadaşlarınız olsun. genç kalırsınız.
  • türkleri bilmem ama ben de mevcut olan kültür, cuma akşamı işten çıkmış müdavimi olduğun bara gitmişsin tek başına bir kaç bira tekila yuvarlamış işin sonunda olum beşli shot ver uğraştırma beni diyerek barmen ile abuk sabuk konulardan geyik yapmışsın, kapıdan çıktığında konuştuğun hiç birşeyi hatırlamadan eve gidip koltuğa çeşitli şekillerde uzanma fikrini hayal ederken zaten eve gidiyorum bir kaç şişe bira daha alayım madem ağzımıza sürdük hak yerini bulsun felsefesini anında benimseyecek hatta ali abi iki pakette sigara at poşete diyerek evin yolu tutulacaktır.

(bkz: alkolizm)
  • para yok ve mesai bitimi biz de bitmiş oluyoruz amk evin yolunu zor buluyoruz
  • sanayicilerde var böyle bir kültür. akşam mesai biter, dükkanın kepeği aşağıya indiğinde çırağa seslenilir; oğlum oradan markete git de beş on bira al gel. akabinde dükkanın karşısında duran çardakta demlenilir.swh
    not: bira sayısı kişilere göre değişiklik gösterir.
  • özellikle ingilizlerde olan kültürdür.
    ayrıca italya'da da gördüm,
    brüksel'de de gördüm.
    millet ayakta akşam üzeri iş dönüşü
    dertleşip konuşup içiyor.
    sadece pub larda değil, bakkal gibi bira satan yerlerin önünde de.
    ama e giren çıkana laf atılıyor, ne sulanma var.
    adamlar içkiyi kaldırabiliyor, ölçüsünde içiyorlar.
    bizimkiler gibi kavga çıkarma, saldırma yoktur.
    bizim gibi sabah işimiz olduğu halde gece 1 lere kadar
    kaşı boyalı, bastıbacak kızların, abdominalleri şişirmiş
    kaşları alınmış delikanlıların! hastane-hapishane-istanbul boğzı
    içgeninde geçen salak dizilerini izlemiyorlar.
  • (bkz: the simpsons)
  • alkol fiyatlarındandır, yoksa bizden de bir mad men çıkardı.
hesabın var mı? giriş yap