• wikipedia'da, türkiye için, edirne'de yapılmış bir araştırmaya göre erkeklerde 173, kadınlarda 161 cm olarak belirtilmiş. bölgenin insanının türkiye ortalamasına göre daha uzun olduğunu düşünürsek, erkekler ve kadınlar için birkaç santim daha az rakamları geçerli kabul edebiliriz.
  • 2019 yılında 19 yaşındaki gençler üzerinde yapılan araştırmaya göre erkeklerde 176.3 cm, kızlarda 161.8 cm şeklinde ölçülen ortalama. 1985 yılında erkeklerin ortalaması 172,4 iken kızlarınki 156,06 cm olarak ölçülmüş ve 35 yılda her iki grubun da boylarının 4-5 cm uzadığı gözlenmiş. dünyada ise hem erkeklerde hem de kızlarda en uzun boy ortalaması hollanda'da ölçülmüş. hollanda'da 19 yaşındaki erkeklerin boy ortalaması 183,8 cm iken, kızların ortalaması 170.4 cm olarak görünüyor. en kısa boylu erkekler 160.1 cm ile doğu timor'da yer alırken, en kıza kızların 150.9 cm boyla guatemala'da yaşadığı kaydedilmiş ve bu iki ülkede 19 yaşındaki bireylerin boy ortalamaları, hollanda'da 11 yaşındaki çocukların boyuna denk geliyormuş. araştırma sonuçlarına göre nüfusun yetersiz beslendiği fakir ülkelerde boy ortalamaları yaklaşık 20 cm'e kadar gözle görülür biçimde düşerken, refah seviyesi yükseldikçe boy ortalamaları da yükselmiş.
    https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54842418
  • 1900'lerin basindan bu zamana düsen ortalamadir. örnegin, japonlarin son elli yilda boy ortalamasi yaklasik 10 cm. artmistir.

sebep: protein, dengeli beslenme ve spor.
  • muhtemelen ortalaması ve standart sapmasi henuz tahmin edil(e)memis normal dagilim. parametre tahmin yontemlerine ve gecerlilik sınamalarıyla, tahmin edicilerde aranan özelliklere ise burada değinemeyecegim.
  • boy olarak altında kilo olarak üzerinde kaldığım ortamala.
  • tuık bu konuda 2014 yılındakı arastırmasına göre demis ki :

genç (15-24 yaş grubu) erkeklerin 2012 yılında boy ortalamaları 173,5 cm iken kilo ortalamaları 68,4 ; aynı yaş grubundaki genç kadınların boy ortalamaları ise 162,8 cm iken kilo ortalamaları 58,1 kg olarak bulmus.
    gençlerin türkiye'deki boy ortalamaları 168,2 cm, kilo ortalamaları ise 63,2 kg cıkmıs.

avrupa ülkeleri için eurostat'ın her yıl summary seklinde yayınladıgı ''europe in figures'' dökümanının ilgili kısmından detaylı bilgiye ulasılabilir ama daha cok bmı ve şablonlar üzerinden %sel veriler var.

şuradan diğer ülkeler için verilen ortalamalara bakarak kendinizi cok kıyaslamak istediginiz için hangi platformda yarısmak istediginizi secebilirsiniz.
  • çok şükür, padişahımız efendimiz uzun adam (!) sayesinde hayli artan ortalamadır.
  • "dün iki katlıydı,
    bugün üç katlı
    derken
    dört katlı, beş katlı, altı katlı
    yükseliyor efendim yükseliyor,
    memleket yükseliyor"
    komiklikler, şakalar... melih cevdet'i de alet ettim, pişman değilim.

her iki cinste de artıyor efendim, bir 20 sene önce uzun boylu* kabul edilir/hissederken artık orta uzun, hatta orta boylu kabul edilir/hisseder oldum. olması gereken ve sağlıklı olan da buydu tabii. daha iyi beslenirsen ortalama boy uzar. örneğin, almanya ortalaması 1900 -1990 arası 10 cm'den fazla artış göstermiş. son 60 küsur yıldır ayrılan ve farklı şekilde beslenen güney kore ve kuzey kore arasında oluşan ortalama boy farkı da gene çevresel faktörlerin etkisine dair bir fikir verebilir.
  • boy olarak üzerinde kilo olarak altında kaldığım ortamala.
hesabın var mı? giriş yap