• güzel bir av yatağı keşfetmemle yeniden gündemime gelen balık.
    bir kere yakalaması oldukça zahmetlidir öyle kaşıkla falan olmaz o işler. canlı balık çok daha etkilidir ve misina değil çelik tele bağlı olmalıdır üçlü iğneniz.
    40cm'den küçüğünün avcılığı yasaktır. zaten koca kafalı bir balık olduğundan pek fazla et çıkmaz. o yüzden yakalasanız bile bırakın yaşasın ,seneye büyüyünce yakalar yersiniz.
    tatlı sulardaki en hırçın ve yırtıcı balıktır.baracuda'ya benzer ,diğer balıkları yiyerek beslenir ,yani etoburdur. bu yüzden de eti otobur balıklara göre çok daha lezzetlidir..tatlı sulardaki ;yayın ve levrekten sonra eti en lezzetli balıktır.
    pişirilmesine gelince ;ben fileto çıkartıp kilitli poşetlerin içine atıyorum. içerisine baharat yağ tuz falan da ekleyip kaynar suda değil sıcak suda yarım saat kadar beklettikten sonra içinden çıkartıp az biraz kızgın yağda kızarttıktan sonra yiyorum.. en lezzetlisi de bu sanırım çünkü yağlı bir balık olmadığı için ızgarası falan olmaz.direkt yağda kızartırsanız da çok kuruyup tahta gibi olur.çorbasını falan yapın işte kokusuz mis gibi balıktır.
  • gozumun onunde, nehir kiyisinda gezinen fareyi yuttugundan beridir agzima surmedigim baliktir.

aslinda saman'da yemiyorum ama dana etini severim. ılginc bir paradokstayim dostlar.
  • youtube da önüme sürekli fileto çıkarılma videoları düşüyor. o kadar çok var ki amerika'da falan yolda tutuyorlar diye düşündüm açıkçası.

hayvan komple kılçıktan oluşuyor.
    normal kafayı alıp iki filetoyu çıkardığınız zaman filetolarin içinde de boylu boyunca omur gibi kılçık duruyor.

onu da eti açar gibi bıçağı içeri doğru sürterek çıkarıyorsunuz.
    balık totalde 3-4 kg ise size yenebilecek toplamda 500 gr ya kalıyor ya kalmıyor gördüğüm videolarda.

insanlar hep eti yavan ve çok kılçıklı ama bakın böyle yaparsanız yiyebilirsiniz falan diye anlatarak başlıyor lafa.

kedinin kasaplık öğrendiği gibi böyle balık temizlemeyi öğreniyoruz youtube'dan. tertemiz.
  • bu balığın ağzı ördek dişleri ise bizim ağzımızdaki köpek dişine benzer bu yüzden tahmine dilebileceği gibi avlanırken kaşık ile avlanmaktadır aksi taktirde diğer bilinen yöntemler pekte fayda etmez bu balığa karşı.sarımsı ve kahverengimsi renklilerini yakalayınca bırakmanız tavsiye edilir çünkü bunlar artık dede ve anneanne kıvamına gelmiştir ve eti serttir.yeşil renklileri ise gençleridir.
  • kılçıkları y harfi şeklinde çatallıdır. küçükleri kılçıktan yenmez. büyüklerinden bazen omlet yapabilecek kadar çok havyar çıkar.
  • hayati balıkçılıkla geçmiş 3 kanadalı ile hafta sonu çıktığımız balık avında herkes boş geçerken benim oltama gelip takılmış balık. "la la pike tuttu eleman" diye heyecanlandılar ama içeri alamadan misinayı koparıp gitti yavşak. ben de "sakın tutma" diyen kızıma "balık tutamam ben merak etme" diye verdiğim sözü tutmuş oldum.
  • suda hareket eden her şeye saldıran, olta ile yakalandığında, kancayı ağzından çıkarırken dikkat edilmesi gerekir, dişleri elinizi kesilebilecek kadar keskin balık türü
  • hayatında ilk defa yediğim balıktır. yanlız o dişler nedir.
  • olta ile avlanacağı zaman çelik tel kullanılmasının oltanın solungaç ve balığın dişleri tarafından kesilmemesi için şart olan, avlaması en zevkli balık türlerinden biri. bulunduğu besin piramitinde en tepede olduğu için bulunduğu yerden temizlenmesi mümkün değildir.
  • kaşıkla ya da sahte balık ile yakalanır. tadı da gayet güzeldir.

ısırma ihtimali çok yüksek olan balıktır. bir keresinde o keskin dişleriyle az kalsın parmağımı koparacaktı. saldırgandır. eldivensiz oltadan çıkarmaya kalkışmayın. eldivenle bile dikkatli olun.
hesabın var mı? giriş yap