• bilgisayarda ana işletim sistemi olarak kullanırken, üzerinde virtualbox ile çalıştırdığınız sanal işletim sistemini tam ekran modunda bir süre yalnız bıraktığınızda oturumu kilitleyen ve bir daha oturum açmanıza imkan vermeyen işletim sistemi. zira oturum açma ekranında klavye çalışmaz hale geliyor: işte şöyle bir bug

çözüm için alt+f2 ile bir terminal ekrana geçip şunu giriyoruz ki unity yeniden başlasın ve oturum açma ekranında klavye tekrar çalışır hale gelsin:

unity --replace
  • yeni laptoplarda hala tam olarak batarya şarj kontrolünü ve optimus teknolojisi ayarlarını otomatik yapamayan os'tur. bu durum büyük ihtimal intel ve nvidia gibi üreticilerin güncel sürücü yayınlama konusunda linux'a ayak sürümesinden kaynaklanıyor. optimus desteği için önceki ubuntu sürümlerindeki ironhide ve bumblebee gibi 3. parti çözümlerde 14.04'de tam olarak çalışmıyor veya ben yapamadım.
  • ubuntu'nun kaydedilmiş vpn ayarlarını import edememek gibi major bir bug'ı iki aydır çözülmemiş olan lts sürümü: https://bugs.launchpad.net/…er-openvpn/ bug/1294899 herhalde bütün geliştiriciler mobil işletim sistemiyle uğraşıyorlar.
  • dün itibariyle sancılı bir şekilde geçtiğim işletim sistemi. ubuntu 12.04'ü gnome 3 ile kullanıyordum. oldukça kullanışlıydı arkasında ubuntugnome 14.04'e yükselttim gnome 3.10'a bir türlü alışamadım, gnome 3'ün donması, video oynatıcının açılmaması gibi sorunlar vardı. sonrasında kubuntu 14.04 lts yükledim ve dünden beridir kurcalamadığım yeri kalmadı ama sorun yok gayet güzel çalışıyor
  • bu sefer olmuş.
  • ubuntu 13.10 kurulu makinadan, hic advanced islere bulasmadan cok dogrudan bir sekilde upgrade ettigim isletim sistemi.

gorsellik anlaminda cok farki yok 13.10'dan, ama 12.04 lts'e gore cok daha hizli ve estetik. zaten benim niyetim de 13.10 gibi bir sistemin lts sururmununun cikmasiydi. eger 14.10 ya da 15.04'te devrim yapmazlarsa, 2 sene bunu kullanirim gibime geliyor.
  • masaüstü'nün yanında tablet ve akıllı telefonlar için çıkmasını umduğumuz ubuntu sürümü. ubuntu, eğer güzel bir mobil cihaz sürümü geliştirebilirsen android'den vazgeçirtecek tek şey olursun.tabi bunun için ubuntunun donanım partneri bulmak gibi çok zorlu bir işi var. kolay gelsin...
  • live cdsi önceki sürümlere göre mükemelleştirilmiş sürüm ya da bana öyle geldi bilmiyorum acayip hızlı eski sürümlerine göre
hesabın var mı? giriş yap