• masaüstü'nün yanında tablet ve akıllı telefonlar için çıkmasını umduğumuz ubuntu sürümü. ubuntu, eğer güzel bir mobil cihaz sürümü geliştirebilirsen android'den vazgeçirtecek tek şey olursun.tabi bunun için ubuntunun donanım partneri bulmak gibi çok zorlu bir işi var. kolay gelsin...
  • ubuntu forumlarina gore bugun cikmasi beklenen isletim sistemi. ciksa da kursak...
  • an itibariyle çıkan sistem.

yardırın a dostlar ( birde telefonlar için yapsanız şunu be )
  • uzun zamandır beklediğimdir. gerçi 13.10 u neredeyse hiç deneme şansım olmadı 13.04 ten sonra windows ağırlıklı işlerim vardı (notebook'um da iki os kuruludur) ve 13.10'un çıkmış olsa da bu süre boyunca hep windows ile boot ettiğim için kendisini test edemedim. lakin bu gece autocad 2015 civil 3d'yi bu gece kurduktan sonra yarın sabahımı ubuntuyu upgrade etmeye ve test etmeye ayırabilirim sanırım. not: çok advanced bir unix kullanıcısı değilim zaten, o yüzden test işlemim kısa sürecektir. beni etkileyecek kısımlardaki değişikliklere bakacağım sadece.
  • mac etkisinden sıyrılamadığı gördüğüm sistemdir. biz pencere kapama sekmelerinin solda olduğu bir işletim sistemini 30 yaş üzeri kullanıcıya sevdiremeyiz.
  • artık yeni sürümü distrowatch'da ancak debian'ı geçmeye yarıyor. mint ubuntu yeni çıkmasına rağmen neredeyse ikiye katlamış durumda. şu ekşi sözlük'e bakarak bile ubuntu'nun ve linux'un geldiği noktayı görmek mümkün. bundan 4-5 sene öncesinin heyecanı, "bu sene linux'un senesi olacak patlama yapacak" umudu tamamen bitmiş gözüküyor. bunu tam olarak ubuntu'ya bağlamak da doğru değil tabi ama katkısı yadsınamaz. herkes ubuntu'nun windows'a kafa tutacak seviyeye gelmesini bekliyordu. mint'e bile kafa tutamıyor.

çıktığını bugün öğrendim, ilk defa bir ubuntu sürümünü yükleyesim yok. biliyorum ki saç baş yolduracak bana. yine mint 17 çıktığında arada yüklerim, birkaç gün takılırım, o da lts olmasının yüzü suyu hürmetine ama sonra mate arayüzlü mint'imi yüklerim kafam rahat.
  • server sürümü bence henüz hazır değildir, bugün itibariyle networking service restart edilemediğinden kullanamadım.
    desktop sürümü tadından yenememektedir.
hesabın var mı? giriş yap