şükela:  tümü | bugün
 • sihirli bir sayi, sihirli bir kelime üç.

  soyleyin bir kendi kendinize; üç.

  cok sevdigim sayi üç sayi gibi degil sanki, kufur bile olabilir bazen. hatta duygularin yerine bile konabilir.

  - ne dusunuyorsun? *
  - üç
  - nasil yani?
  - üç iste, üç.

  normal degil belki ama üç guzel ve anlamli. sen doldur demek bazen; konusmaya ve yazmaya gerek yok. koy üçü yerine, karsindaki doldursun orayi.

  - yuzume bak, anlamiyorsun degil mi?
  - üç
  - canim, canimsin sen...

  gizemi, duygulari olan sihirli kelime.

  üç...
 • "ilk üç gün çok zor" diyen var, "üç hafta çok zorlandım" diyen var, "üç ay sonunda normale döndüm, istemiyorum" diyen var, var oğlu var. (sigarayı bırakmaktan bahsettiğimi anladın bence) şimdi, az evvel de, sigara içerken yanımdan geçen adam bir an evvel şu meretten kurtulmam gerektiğini söyledi. ben biliyorum, birisi size durduk yere "bırak onu içme" falan diyorsa, o kişi oldukça yaşlıdır, erkektir ve sigarayı bırakmıştır evvelinden. bu da bir çeşit hayat kuralı. sesten zaten erkek olduğunu çıkarmıştım. çok zor değil. birde bir. baktım, gayet de yaşlıydı, etti ikide iki! dedim "siz ne zaman bıraktınız?" dedim. dedi ki "yirmbeş sene önce..." dedi. "vahay" dedim, "hat-trick" diye geçirdim içimden. "peki canınız istiyor mu?" dedim; "yok" dedi, "geçti artık başlarda istiyordu ama"diye de ekledi. dedi. "ne kadar süre istedi peki" dedim? hiç düşünmeden "3 sene" dedi. orada siktir çektim. dedim.

  yani zaten az çok düşünüyordum da, bunu da duyduktan sonra, o noktada ve anda ben kaniydim üçün insanın aklına gelmesi en kolay sayı olduğuna artık... kendimden de biliyorum, civarda da az çok bu böyle. birisini yoldan çevir "kaç" diye sor, gayrı ihtiyari üç cevabını verecek. muhtemelen. bu sigarayı bırakmakta da böyle. üç hafta çok zor, üç gün çok acayip, üç ay sıkıntı gibi şeyler fasa fiso. herifin tam olarak fikri yok ne kadar zorlandığından, ne ara zorlanması geçtiğinden ve ne kadar sıkıntı yaşadığından; sen öyle bir anda sigara ve zaman ile ilgili bir şeyler sorunca, eh az-biraz da içten içe aklı o elindeki şeyde olduğundan ve seni içten içe kıskandığından çok fazla düşünmeden yapıştırıyor üçü. o geliyor aklına ilk. biliyorum ben.

  thus, sayı-rakam hukukunda, bütün o hatırlamamaların, fikirsiz oluşların ve emin olamayışların rayici üçtür efendiler. üçe dikkat.

  saygılarımla...
 • görüyorum ve artırıyorum: bir hafta boyunca oynanmış rakam işaretlemeli-bilmeli şans oyunları tetkik edilsin; ilk işaretlenen kolonda en çok işaretlenen sayı üç çıkacak. biliyorum ben. üç böyle.
 • deniz özbey'in vokal yaptığı gripin şarkısı.

  saat üç ayaktasin
  uyku tutmamis yine
  ne yaziyorsun kara kara
  beyazlar ustune
  kalem biter hic guvenme tukenmez diye
  hayat bile sona erer gunun birinde
  sen hic yalniz kalmadin mi?
  kalabaligin icinde
  derdine derman aramadin mi?
  siselerin dibinde
  sozler sahteymis,
  cek kendini adim adim
  yuzler belliymis
  yagmurlarda aradigin
  bulamadigin
  usenmissin
  hikayeni bastan anlatmaya
  faydasi yok
  nefesini gecmisle yormaya
  itiraf et seviyorsun huznu kederi
  aci besler uyandirir
  bosvermis bunyeyi
 • düş sokağı sakinleri'nin üçüncü* ve, murat çelik&murat yılmazyıldırım olarak bu isim altında çıkardıkları, son albümü... albümde şu parçalar bulunmaktadır:

  1- sevdan bir ateş (perdesiz bas: erkan oban, davul: hakan açıkalın, keman: tolga çebi, çello: özer arkun)
  2- ölümler (davul: hakan açıkalın, keman: tolga çebi, çello: özer arkun)
  3- ayrılık (perdesiz bas: erkan oban)
  4- gecenin rengi
  5- hep böyle mi olur (perdesiz bas: erkan oban, davul: hakan açıkalın)
  6- biliyorum hayat yeniler kendini
  7- ay gözü yaşlı bakar (keman: tolga çebi, çello: özer arkun)
  8- mor yel (davul: hakan açıkalın, keman: tolga çebi, çello: özer arkun)
  9- acılar parkı (perdesiz bas: erkan oban, davul: hakan açıkalın)
  10- hüzün kovan kuşu
  11- sen yine seni sev (keman: tolga çebi)
  12- aşk eskitir beni (perdesiz bas: erkan oban, davul: hakan açıkalın, keman: tolga çebi, çello: özer arkun)
  13- veremem sana acımı (keman: tolga çebi, çello: özer arkun)

  "...çiçeklere kendine davrandığın gibi davranmamalısın. insan en çok da kendini incitir. çiçekleri kandıramazsın. acı çeker onlar. sevinirler, üzülürler, bir rüyayı süslerler gizliden. birden kulağına eğildi ve hiç unutmazlar, dedi. tıpkı biz insanlar gibi ama ihanet taşımaz onlar içlerinde. unutmak ihanettir, bunu birgün hatırlayacaksın."
 • sosyal hayatın tüm yükünü çeken emekçi bir rakam görüntüsü çizen sayı. mesela allahın hakkı üçtür. neden dört veya iki değil. mesela bir yerden kaçmak veya bir yarışa başlamak için hep üçe kadar sayarız. böyle binlerce şey var. o yüzden mütevellit üç benim nezdimde emekçi, hayatın yükünü sırtına almış değerli bir sayıdır.

  saygı duyun lan üçe!
 • her kültürde kendine ayrı bir yer bulmuş sihirli bir sayıdır. dördüncü büyüyü bozar. üçleme olan kitap ve filmler genellikle kült kategorisine girer, üçüncü hata affedilmez, üçüncü olmak iyinin sınırında takılmaktır, kahve falları üç vakte kadar vaatte bulunur, kötü olmak üçüncü sınıf olmaktır, yabancı olmak üçüncü şahıs olmaktır, başınıza kötü bir şey gelmesi üçüncü sayfa haberlerine konu olmaktır, üç silahşör olmak iyi arkadaş olmaktır, allahın hakkı üç olur hep... üç harflilerden korkulduğundan entry burada sonlanır.
 • gripin’in acayip bir parcasi. gorme yetenegini hazin bir kazada kaybetmis cuneyt arkin’in piyano calmasi gibi etkiliyor insani, belki de ben bugun turk filmi tadindayim, bilemiyorum.
 • tanrının imzası olan sayı.
 • şebnem ferah, aylin aslım, kerem özyeğen, ozan tügen, tarkan gözübüyük, metin türkcan, alp turaç'ın vokalleriyle renk kattığı dört gözle beklediğim, ogün sanlısoy'un üçüncü albümü. albümden ilk klip bilmece'ye çekilmiş.