• genelde yüksek lisansta ortaya çıkar. o da yüksek bir ales ile eşitlenebilir.
  • yüksek bir not ortalaması hayat boyunca umulmayan yerde insanı kurtarıp farklı kapılar açabilir, bu nedenle mini mini kardeşlerime tavsiyemdir; biz yapmadık siz yapın ortalamanın dönüşü yok azıcık kasın kendinizi pişman olmazsınız.
  • babanızın ya da bir tanıdığınızın yanında çalışacaksanız, hiçbir önemi olmayandır. bitirin yeter.
  • üniversite adına göre önemi değişir. anadolu'da bir üniversitede 3.80 ortalama ile adları tahmin edilen üniversitelerin 2.5 ortalaması arasında fark yoktur. yurt dışında yüksek lisans için başvuru yapıldığında hem üniversite hem ortalama önemlidir.
  • çeşitli devlet kuruluşlarının (örn tpao) yüksek lisans için amerika'ya öğrenci göndermesi durumunda yaptığı alesli ortalamalı yabancı dilli değerlendirmeler için başvuru ön koşulu olan 2.75 not ortalamasını geçmek için önemli olan durumdur.

şahsen mezuniyet notumu açıklıyorum : 2.74
    edit:ohoo bu daha ne ki ben buraya cenabetliklerimi yazsam ekşi itiraf patlar
  • iyi bir üniversiteden mezun iseniz hiç önemi olmayandır.

not ortalamam kötü olduğu için hiçbir zaman cv'imde belirtmedim ve bir allahın kulu da sormadı bunu acaba kaç diye.
  • (bkz: gpa)
    (bkz: gno)
  • ikinci bir imza yetkisine daha yol açmasıdır. kısaca dolaylı değil, direkt para demektir.

(bkz: çap)
  • onemli bir gostergedir. ama en cok da yeni mezunlar icin onemli bir gostergedir.

o notlari okulda bosuna almiyorsunuz. dersleri, konulari ne kadar iyi ogrendiginiz sinava tabi tutuluyor. bunun sonucunda da o notlari aliyorsunuz.

eger birinin yaninda maasli calisacaksaniz, ve o kisilerde size kara kasiniz ve kara gozunuz icin para odemeyecekse, sizden bir isi iyi yapmanizi bekleyecektir.
    bu noktada da not ortalamasindan daha iyi bir gosterge yoktur kanimca.

ayrica not ortalamasinin hic onemi yok diyenler, yaninda calistiracaklari biri icin sunu derler mi?
    "dersleri almamis olsan da, bu konudan hic cakmiyor olsan da, diploman varsa yeter. gel benim yanimda calis."
  • eger ylsyye basvurmayi dolayli olarak akademik hayata atilmayi dusunuyorsaniz da onemi buyuktur. her okulda olmasa da ingiltere'de bazi okullar sorarlar. universite'de okurken "ortalama bir isinize yaramayacak yeaa"diyen danismanimin da ellerinden operim simdi.
hesabın var mı? giriş yap