benim dengemi bozmayiniz

  • azimli
  • hırçın golcü (270)
  • 2870
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

fondöten

hakkında bir çok yanlış bilinen şey olan makyaj malzemesi.

1-fondoteni sadece cildi bozuk olanlar ya da sivilceliler kullanmaz. hatta tam tersi onlar medikal kremler kullanmalı, özel günler hariç fondotenden kaçınmalıdır. peki cildimiz bozuk değilse neden fondoten kullanıyoruz; tabi ki cilt tonumuzu eşitlemek için. mesela ben burun kenarları kızaran biriyim, kiminin kılcal damarları çok görünür, kiminin cilt rengi acı sarı yahut ölü beyazıdır, biraz daha sağlıklı görünmek ve yüzün her yanı aynı renk olsun diye makyaja baz oluşturur. cildin rengini dengelemeyince ne sürdüğün fardan ne allıktan ne rujdan hayır gelir.

2-eğer kaliteli bir fondoten kullanır ve her akşam güzelce temizlersen zararlı değildir. hatta yeni jenerasyon fondotenler cildi nemlendiren, bakım yapan ve güneşten bile koruyan özelliklere sahip olabildiğinden hiçbir şey sürmeden çıkmaktan daha iyidir.

3-tek renk fondoten alıp bütün sene kullanamazsınız. insanın cilt tonu her mevsim değişir. bu yüzden en az 2 farklı tonda fondoteniniz olmalıdır. benim gibi kozmetik manyağıysanız 8 tane de olabilir. ama siz yine de kendinizi kaptırmayın sonra bozulur elinizde kalır.

4-fondoteni bileğinizde yada elinizin üstünde değil, çene kemiğinizde dikine sürerek deneyin. yanağınızın alt kısmından boynunuza doğru yukardan aşağı şekilde sürün, böylece hem yüzünüz hem boynunuzla kontrastını görecek ve maske gibi duran saçma bir ton almamış olacaksınız.

5-en rahat uygulanan ve en doğal duran likit fondotenlerdir. kaliteli bir fondoten fırcası ile uygulandığında en iyi sonucu verir. ama bir kısmı elinizde bir kısmı fırçada kalacağından ürün çabuk biter. elle uygulamaya alıştıysanız öyle devam edebilirsiniz.

6-üzerine pudra sürersem abartı olur diye düşünmeyin. uzmanlar fondotenin sabitlenmesi için üzerine mutlaka pudra uygulanması gerektiğini söylerler. yüzünüzde yapay bir görüntü olmaması için en ince yapılı transparan bir pudra kullanmalısınız. bu pudrayı da süngeri bulayıp yüzünüze bastırmayın sakın. pudra fırçası ile bir miktar ürün alıp, fazlasını üfleyip yok ettikten sonra yüzünüze hafifçe uygulayın.

7-gün içinde yağlanma yaparsa blotting paper ile üstesinden gelin.

8-daha da kalıcı ve pürüzsüz durmasını istiyorsanız fondotenden önce primer dediğimiz makyaj bazı uygulayın.

devamını okuyayım »
07.04.2014 20:11