şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yenilik konusunda öncü topluluk avrupa birliği'nden çıkan bir tabir. güzele benziyor;

  http://www.bbc.co.uk/…0126_eu_data_protection.shtml

  yıllar sonra ekleme: arşivlenmiş ama olur da sayfa uçarsa diye: http://i.imgur.com/hgdm4ur.png
 • ancak google kişisel bilgilere, kendi arama motoru aracılığıyla erişimin engellenmesi için bir karar mekanizması gibi işleyecek.. bunu yapabilmeleri için de, başvuru yapan şahısların google'a bir adet formla birlikte geçerli bir fotoğraflarını da göndermeleri gerekiyor.. kanımca bu süreç, amerikan ordusu'nun ve haliyle devletinin en büyük istihbarat kaynağı google'ın görsel veritabanı oluşturması için de zemin hazırlayacak.. örneğin; vakti zamanında internetteki bir forumda saçma sapan şeyler yazdınız ve bunun diğer insanlar tarafından görülmesini ve okunmasını istemiyorsunuz (kendimden biliyorum lan).. ben google üzerinden unutulma hakkımı kullanmaktan ziyade, site yönetimiyle iletişime geçip, mevzu bahis bilgilerin/yazıların vs.. kaldırılmasını istedim ve sorun ortadan kalktı.. sitede zaten fotoğrafım yoktu ve hali hazırda görsel bilgimin olmadığı bir mecraya fotoğraf göndermek falan zorunda da kalmadım gençler.. avrupa adalet divanı'nın bu girişimi ne getirir, ne götürür bilemem ama yarın izmir'de yağmur yağacak diye meydanlarda olmayan herkesin allah bin belasını verir umarım..
 • google'da yapılan aramalarda çıkan istemediğiniz kişisel verilerin silinmesini isteme hakkıdır. bu konuyu düşününce aklıma ilk gelen defne joy foster'ın ölümü oldu. zira çocuğu 10 yaşına gelip annesini google'da aratınca "defne o evde napıyordu?" haberleriyle karşılaşacak. dolayısıyla böyle bir mekanızma oluşturdular mı bilmiyorum fakat, mirasçıların da "unutulma hakkı"nı kullanabilmesi gerek.
 • avrupa adalet divanı'nın, bireylerin internet üzerindeki mahremiyetlerinin korunması amacıyla aldığı bir karar ile tanınan hak. karara konu olan olay ise şöyle:

  ispanyol avukat mario costeja gonzalez, 1998 yılında vergi borcundan dolayı hakkında çıkan bir haber linkinin google arama sonuçlarından kaldırılması için google'a başvuruyor ve sonuçsuz kalıyor. işin peşini bırakmayan avukat, davayı avrupa adalet divanı’na kadar götürüyor. avrupa birliğinin yüksek yargı organı avrupa adalet divanı, 13 mayıs’ta verdiği kararda, internet ortamındaki “ilgisiz, geçersiz ya da aramaların işlenme amacını aştığı” kişisel verilere yönelik linklerin bireylerin talebi halinde kaldırılmasına hükmediyor.

  işin ilginç tarafı ise bu kararı uygulamaya başladığını ilan eden google'ın aynı gün 12.000'in üzerinde başvuru alması. linkler sadece avrupa ülkelerinde kaldırılacak ve bu uygulamaya türkiye'de dahil.

  link kaldırma isteği için, google’ın sitesindeki yardım bölümünde yer alan formun doldurulması gerekiyor. formda hangi ülkede doğduğunuz soruluyor. sahte kaldırma isteklerinin önüne geçebilmek için geçerli bir fotoğraflı kimliğin kopyasının da forma eklenmesi gerekli. google aramasında görünen; kaldırılmasını istediğiniz her bir bağlantıya ait url’yi forma eklemek zorundasınız. ayrıca, arama sonuçlarında çıkan bağlantıların neden alakasız, eski veya uygunsuz olduğunun da açıklanması gerekli.
 • kendisine ilişkin önemli bir karar ve hukukumuzdaki eksikliğine ilişkin bir blog yazısına şuradan ulaşabilirsiniz.
 • abadin ebedimizi dusunusu...

  bizde ebe dusunulur genelde:

  unutulma hakkı ile ilgili olarak verilen avrupa birliği adalet divanı'nın (abad) son kararını nasıl uyguluyorsunuz?

  kısa süre önce avrupa birliği adalet divanı'nın verdiği karar, avrupa birliği'ndeki arama motorları üzerinde kapsamlı sonuçlara sahip. mahkeme, belirli kullanıcıların, google gibi arama motorlarından, içinde kendi adlarının geçtiği sorgulara ilişkin sonuçların kaldırmasını isteme hakkına sahip oldukları kararına vardı. bundan yararlanabilmek için, gösterilen sonuçların yetersiz, alakasız veya lüzumsuz olmaları ya da artık alakalı olmamaları gerekir.

  bu hükmün yayınlandığı 13 mayıs 2014'ten bu yana, yasalara uygun hareket etmek için hiç durmadan çalışıyoruz. bu karmaşık bir süreç, çünkü her bir isteği tek tek değerlendirmemiz ve bireyin kendi kişisel verilerini denetleme hakkı ile kamunun bilme ve bilgi dağıtma hakkı arasındaki dengeyi sağlamamız gerekiyor.

  bir kaldırma isteğiniz varsa lütfen bu web formunu doldurun. isteğinizin bize ulaştığını onaylayan otomatik bir yanıt alacaksınız. biz de akabinde durumunuzu değerlendireceğiz, ancak şimdiden bu türde çok fazla sayıda istek aldığımız için değerlendirmemiz biraz zaman alabilir. isteğinizi değerlendirirken, sonuçların özel hayatınızla ilgili zaman aşımına uğramış bilgi içerip içermediğine bakacağız. aynı zamanda, bilgilerin arama sonuçlarımızda kalmasında bir kamu yararı olup olmadığını, örneğin, mali dolandırıcılığa, görevi kötüye kullanmaya, adli suç kayıtlarına veya bir hükümet görevlisi (seçilmiş veya seçilmemiş) olarak kamu görevinize ilişkin olup olmadığını da inceleyeceğiz. bunlar verilmesi zor kararlardır ve özel bir kuruluş olarak sizin durumunuzla ilgili karar vermeye çok uygun bir konumda olmayabiliriz. kararımıza katılmıyorsanız bölgenizdeki yerel makamlar ile bağlantı kurabilirsiniz.

  nasıl bir yaklaşım sergileyeceğimiz daha da netleştiğinde, önümüzdeki aylarda veri koruma yetkili makamları ve diğerleri ile daha yakın çalışma içine girmeyi umuyoruz. abad'ın kararı, arama motorları için önemli bir değişiklik teşkil etmektedir. etkisinin nasıl olacağı konusunda endişelerimiz olmakla birlikte mahkeme'nin kararına saygı göstermenin önemli olduğunu düşünüyoruz ve yasaya uygun bir süreç belirlemek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

  bir ad için arama yaptığınızda, sonuçların, avrupa'daki veri koruma yasası uyarınca değiştirilmiş olabileceğini belirten bir uyarı görebilirsiniz. avrupa'da bu uyarıyı, bir kullanıcının, yalnızca bir kaldırma işleminden etkilenmiş sayfaları değil, çoğunlukla adları araması durumunda gösteririz.

  google gizliliğimi nasıl koruyor ve bilgilerimin güvenliğini nasıl sağlıyor?

  güvenliğin ve gizliliğin sizin için önemli olduğunu biliyoruz. bunlar bizim için de önemlidir. güçlü bir güvenlik sağlamak, bilgilerinizin güvende olduğu ve istediğiniz zaman bilgilerinize erişebileceğiniz konusunda size güven vermek bizim için öncelikli bir konudur.

  güvenliği güçlendirmek, gizliliğinizi korumak ve google'ı sizin için daha etkili ve verimli kılmak amacıyla sürekli çalışıyoruz. bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için her yıl güvenlik konusunda yüz milyonlarca dolar harcıyor ve veri güvenliğinde dünyaca tanınmış uzmanları işe alıyoruz. ayrıca google hesap özeti, 2 adımlı doğrulama ve reklam ayarları gibi kullanımı kolay gizlilik ve güvenlik araçları da geliştirdik. konu google ile paylaştığınız bilgilerin güvenliği olduğunda, denetim sizdedir.

  kendinizi ve ailenizi çevrimiçi ortamda nasıl koruyacağınızla ilgili bilgiler de dahil olmak üzere çevrimiçi güvenlikle ilgili daha fazla bilgiyi google bilmekte fayda var sitemizde bulabilirsiniz.

  kendimle ilgili bilgileri google arama sonuçlarından nasıl kaldırabilirim?

  google arama sonuçları, web üzerinde herkese açık olarak bulunan içeriğin yansımasıdır. arama motorları, doğrudan web sitelerinden içerik kaldıramazlar. bu nedenle, arama sonuçlarının google'dan kaldırılması içeriğin web'den kaldırılmasını sağlamaz. bir içeriği web'den kaldırmak istiyorsanız, söz konusu içeriğin yayınlandığı sitenin web yöneticisi ile bağlantı kurmanız ve kendisinden değişiklik yapmasını istemeniz gerekir. ayrıca, google'ın arama sonuçlarında görüntülenen sizinle ilgili belli bilgilerin avrupa veri koruma hukuku uyarınca kaldırılmasını istiyorsanız lütfen burayı tıklayın. içerik kaldırıldığında ve google güncellemeyi dikkate aldığında, bu bilgi artık google'ın arama sonuçlarında görüntülenmez. içerik kaldırma isteğiniz acilse, daha fazla bilgi için yardım sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

  google arama sonuçlarını tıkladığımda arama sorgularım web sitelerine gönderiliyor mu?

  bazı durumlarda, evet. google arama'da bir arama sonucunu tıkladığınızda, web tarayıcınız arama sonuçları sayfasının internet adresini veya url'sini de http yönlendireni olarak hedef web sayfasına gönderebilir. arama sonuçları sayfasının url'si bazen girdiğiniz arama sorgusunu içerebilir. ssl arama (google’ın şifreli arama işlevi) kullanıyorsanız çoğu durumda arama terimleriniz http yönlendireni içinde url'nin parçası olarak gönderilmez. bunun bazı istisnaları vardır (örneğin, pek fazla popüler olmayan bazı tarayıcıları kullanıyorsanız). ssl arama ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. http yönlendireni içindeki bilgilere ve arama sorgularına google analytics veya bir uygulama programlama arayüzü (apı) aracılığıyla erişilebilir. ayrıca reklamverenler, bir reklam tıklamasını tetikleyen anahtar kelimelerle ilgili bilgileri alabilirler.
 • ortaçağ'da vebadan ölmüş 9 yaşındaki kızı harıtlayan var mı? ya da dedesinin dedesinin dedesini bilen? şu ana kadar 114 milyar insanın yaşamış olması ve onlardan sadece birkaç yüz bin kadarının ansiklopedilerde geçmiş olması sizce de güzel değil mi? onlar bu dünyada kendilerini hatırlayan son kişi öldüğünde tamamen öldüler.

  ama biz ölmeyeceğiz. dünya büyük bir felaketle yok olmadığı sürece ölmeyeceğiz. yazılarımız, resimlerimiz, vidyolarımız bir gün ortaya çıkabilecek şekilde bir yerlerde manyetik olarak depolanmaya devam edecek.

  torunlarımız, torunlarımızın torunlarının torunları sanki birkaç gün önce çekilmiş gibi espri yaptığımız vidyomuzu izleyecek.

  yeni yeni filmler çekilecek ama biz göremeyeceğiz. ölecek miyiz yoksa ölmeyecek miyiz, o bile artık belirsiz.
 • anayasa mahkemesi tarafından şöyle bir emsal karar alınan haktır.
 • sansürcü insanların sahip olmadığı haktır.

  (bkz: sabire meltem banko)