şükela:  tümü | bugün
 • nikita mikhalkov'un 1994'de turkiye'de de gosterime girmis, gunes yanigi ile populer olmadan once cektigi film. film orta asya steplerinde gecer. iki cocuklu gocebe bir mogol ailesi ve kamyonu bozulmus sofor sergey'in hayatlarinin kesismesi uzerine kurulu mizahi yonu cok kuvvetli, sari renkli, guzel bir filmdir. gocebe cadirindaki rambo posteri akillarda..
 • son derece etkileyici film. ilginç taraflarından birisi kanımca uyandırdığı tarihsel havadır, hiç de tarihi olmamasına rağmen (özellikle moğol ailesinin erkeğinin eve dönüşte düşünde karısını eski moğol atlılarıyla gördüğü an). sergey'in müzikholde sırtında -dövme olarak- bulunan notaları orkestraya çaldırarak şarkı söylediği sahne, özellikle de filmin son sahneleri oldukça çarpıcı.
 • isvecli bir muzik toplulugu. alternatif rock yaparlar ki cemaati asagi yukari soyledir; irya gmeyner, magnus larsson, stefan schöning, jouni haapala, hadrian prett, savannah agger, henrik ekberg.

  sarki sozleri herhangi bir dilde degildir. yaptiklari bestelere degisik dillerden degisik kelimeler secerek "toplama bir dil" kullanirlar ki tek tük ingilizce ve bir adet cingenece sarkilari mevcuttur.

  hal-i hazirda etanol ve urgasm adli iki albumleri vardir, dinlemekte fayda vardir.

  http://www.urga.nu/ websiteleridir
  http://www.silence.se/…rga/content/media/index.html adresinden ornek sarkilar dinlenebilir
 • 25. istanbul film festivali'nde, 25 yilin en iyileri kategorisinde gosterilecektir.
 • bozkırda yaşayan bir moğol çiftin aile planlaması ile ilgili sorunu üzerinden ilerliyor gibi görünse de, aslında özünde kentsel ve kırsal yaşam kıyaslaması olan hoş film.

  urga hayvanları güderken kullanılan bir basit uzun sopaya verilen ad. fakat bir de yan işlev olarak çiftler bozkırda aşk yapacak ise sopayı dikiyorlar, böylelikle do not disturb tabelası asmış oluyorlar.

  prezervatif, televizyon, bisiklet gibi kente ait tüketim malzemelerinin engin bozkırda kendine nasıl yer bulabileceğini, bulursa neleri dejenere edebileceğini yer yer süreel unsurlar da kullanarak anlatan bir film urga.

  --- spoiler ---
  aslında, bozkırın yabanıl naifliğinden yana duran bir film. esas oğlanın, bir koyunu boğazını keserek değil de gövdesinde ince bir yarık açıp kalbini eliyle durdurarak sakince öldürdüğünü göstererek seyircide şaşkınlıkla karışık bir his bırakıyor ama kızmıyorsunuz buna (en azından ben öyle).

  film özellikle durum komedileri üzerinden oldukça keyifli anlar da vaadediyor. genel havası keyifli ve seyircisini kıkır kıkır güldüren bir yönde.

  velhasıl kelam, kent-kır ikilemini hele ki televizyonun hayata dahil oluşunun etkilerini pek güzel anlatan urga final sekansındaki "babamın urgası yerinde şimdi bir fabrika bacası yükseliyor" cümlesi ile giderek naifliğe veda eden dünyaya da bir ağıt niteliğinde.
  --- spoiler ---
 • sergei'nin söylediği vals için,
  (bkz: na sopkah manchurii)
  (bkz: mançurya'nın tepeleri)

  tepeler karanlıkla örtülmüştü
  aniden bulutların arasında ay gösterdi yüzünü
  huzurlu mezarları aydınlattı
  ay ışığı geceyi yardı
  yatan kahramlara özen gösterdi
  geçmişin gölgeleri durmadan geziyor
  bizle defalarca savaşın kurbanları hakkında konuştu
  her şey sessiz etrafımızda
  rüzgar sis perdesini araladı
  mançurya'nın tepelerinde, savaşçılar yatıyor
  rusların ağıtlarını duymadan
  yaşlı anne ağlıyor, ağlıyor
  genç eş ağlıyor
  kadere lanet eden bir adama ağlıyoruz hepimiz
  bozkırların çimenleri belki de rüyalarını esinlendirdi
  uyuyun, rus topraklarının kahramanları
  baba toprağının oğulları
  rusya adına ölenler
  sizler baba toprağı için öldünüz
  bilmelisin, intikamını alacağız
  sizlerin anılarını onurlarlandıracağız

  http://tr.wikipedia.org/wiki/na_sopkah_mançjurii
  http://www.youtube.com/watch?v=z7vmozofn3y
  http://www.youtube.com/watch?v=lwvpainj7gq
 • --- spoiler ---
  koyunun kalbini durdurarak öldürmesinin nedeni cengiz han yasasında bu şekilde geçmesindendir. müslümanlar gibi hayvan kesenlerin, kesilerek öldürüleceği gibi bir yasa mevcuttur.

  yine misafirleri sergei'nin sofraya gelmeden yemeğe başlamamaları, cengiz han yasasında bu davranışın yasaklanmasından kaynaklanmaktadır.
  --- spoiler ---
 • bence en güzel film. sanayi devrimi, çünkü, kuşların ölümüdür.
 • 1991'de altın aslan'ı kazanmış filmdir.

  türkiye'de ilk kez 11. uluslararası istanbul film festivali'nde gösterilmişti. 25. uluslararası istanbul film festivali'ndeki gösterimi, yine büyük ilgi görmüştü.
 • 1993 avrupa film ödülleri seçkisinde en iyi film ödülü'nü kazanan yapıttır.