• abd'nin konyası
  • bu eyalette 4 ay gecirdim, ve 4 aylik bir surede insan ne kadar olumlu izlenip edilebilirse hepsini edinip geri dondum. sadece eyalet ile ilgili degil, mormon kardeslerimiz de alakali da oldukca pozitif izlenimlerim var (dini gorusleri degil, kisilik ve karakterleri).

oncelikle doga harikasi bi eyalet. daglarin arasinda, 5 tane national park var ki koca new york eyaletinde bi tane bile yok- ayrica en fazla sayida national park barindiran eyalet olsagerek utah. kisin kayak merkezi (2002 salt lake city kis olimpiyatlari), yazin outdoor-hiking.

gelelim mormonlara. salt lake'te bir eve tasindigimin ertesi haftasi bir mormon misyoneri kapimi caldi, "kitabimizi okumak ister misiniz?" diye sordu. guler yuzlu, sempatik biriydi ve kesinlikle israrci bir tavri yoktu. benim eve tasindigimi nereden, nasil ogrendiler bilmiyorum; mormon komsular gorup kiliseye ispitlemis olabilirler. her neyse, kibarca "tesekkur ederim ama ilgilenmiyorum" dedim. misyoner "eger gelecekte ilgilenirseniz lutfen haber verin" dedi, tesekkur edip uzaklasti. en ufak bir israr, usteleme yoktu. 4 ay boyunca bir kere daha ugramadilar ayrica.

bir de bunlarin ana templelari salt lake city'de. gayet guzel bir yapi, bahcesine giris serbest, ama temple'in icine girmek icin kilise uyesi olmak gerekiyor. bahcesinde surekli mormon misyonerler cirit atar, ve her misyonerin yaka kartinin altinda konustugu diller yazar. eger mormonizm ile ilgiliyseniz ve ingilizce bilmiyorsaniz, kendi dilinizi konusan misyoneri bulup muhabbet edebilirsiniz. salt lake temple'daki misyonerlerin cogu kadindir bu arada, erkekler yurtdisi misyonlara giderler. merak eden olursa, evet turkce konusan misyoner mevcuttu. tatli da bi arkadasti, aksam bara davet etsem mi dedim de, aklima mormon-alkol iliskisi geldi ve dedim zombieg, hayvanligin alemi yok.

ote yandan evet eyalet muhafazakar ve cumhuriyetci, ve trump bu eyaleti kazandi. kazandi kazanmasina da, gecmiste romney, mccain, bush jr, bush sr, reagan gibi adamlarin attigi farktan kat be kat az farkla. neredeyse ucu ucuna. bu mormonlar zamaninda midwest dolaylarina baslayan bir dini grup. dislaniyorlar, goce zorlaniyorlar, ve batiya goc edip utah'a yerlesiyorlar. haliyle trump'in ozellikle muslumanlara olan dislayici tavri mormonlar icin guzel anilar canlandirmiyor, itici geliyor, ve irite oluyorlar. biz zamaninda ne cektiysek musluman kardeslerimiz de onu cekiyor simdi mentalitesine sahip adamlar. evet trump kazandi utah'i, ama romney ve mccain'in oy farkindan cok daha kucuk bir fark ile.

ozetle doga olarak harika bir eyalettir, insani inanilmaz kibar ve arkadas canlisidir, salt lake city yasanilasi bir sehirdir. havaalani da delta'nin bati yakasi hub'idir ayrica.
  • yuksek miktarda yakit tuketimi dolayisiyla cevreye verilecek zarari ve maddi kaybi engellemek icin cuma gunlerinin de tatil olmasi istenen eyalet. bir senelik deney, enerji kullaniminda %13 dusus, yakitta da 6 milyar dolar tasarruf saglamis. toplamda 40 saat olan mesai saatlerini diger gunlere paylastirmislar, cuma gunu bosa cikmis. sonuctan is veren de calisan da memnun. uygulamanin kalici olmasi ve yayginlastirilmasi dusunuluyor.

http://www.time.com/…article/0,9171,1919162,00.html
  • polisleri yavsak olan eyalet. allahin colunde is guc yok, gecen arabalara radar tutar bunlar. gittiginizde dikkatli olmaniz dilegimle.
  • hocalı katliamını tanıyan 17. abd eyaleti olmuştur.
  • çok güzel bölge insanları olduğunu düşünmeme sebep olan 3buçuk ayımı geçirdiğim, güzide eyalet. açıkçası içerisinde tanıştığım insanların neredeyse hepsi çok yardımsever, çalışkan ve iyi insanlardı. los angeles'e gidip gezinirken meksikalı patlaması yaşadığım anda özlem duyduğumu çok iyi hatırlarım.

work and travel ile abd'ye gitmek isteyenlere şiddetle tavsiye edebileceğim eyalet. sakin, mis, huzur...
  • escinsel ciftlerin evlenmesinin yasaklanmasina yonelik olan duzenleme, anayasaya ve insan haklarina aykiri bulundugu icin reddedilmis olan bunun ardindan gelen 3 gun icerisinde 65000 escinsel ciftin evlilik icin basvurdugu eyalettir.
  • kurak topraklı çöl memleketi.
  • amerikanın en muhafazakar eyaletlerinden biri.çoğunluk mormondur ve çok sevimli insanlardır.özellikle work &travel öğrencileri için seçilmesi gereken bir eyalettir çünkü hem diğer eyaletlere göre ucuz hem de las vegas a yakın olması nedeniyle travell a başka bir boyut kazandırabilir.bir de insanları genellikle çok saygılı ve hoşgörülüdür özellikle istanbul'dan sonra burası böyle şirinler tarzı insanların yaşadığı bir yer gibi gelebilir.
  • bu mormon'lar nedeniyle, turk bir ailenin evladini usa'ya okumaya gonul rahatligiyla gonderebilecegi soylenen asiri muhafazakar eyalet.
hesabın var mı? giriş yap