şükela:  tümü | bugün soru sor
  • biri etrafında dini cemaat toplar zengin olur, diğeri o cemaate meze olur.
  • kullanıcı adımın hakkını veren yazar. hırsızlık yapmış gerçi bunların olayı buydu değil mi?

(bkz: ne diyon lan değişik?)
  • ateist olmak için de dinlerde olduğu gibi mutlak bir inanç gereklidir. elimizde big bang gibi kapı gibi bir bilimsel kanıt olduğu halde ateist olmak inanç olmadan olmaz. hangisi normal hangisi uyanık bilemiyorum altan.

edit: big bang kimine göre kanıt kimine göre teori olabilir. ateizmin neden bir inanç olduğu ile ilgili bir örnek daha yazmam gerekli. evrenin çok büyük bir şey olduğu konusunda hemfikiriz. evren hakkında çok az bir şey bildiğimiz konusunda da hemfikiriz. elimizdeki kanıtlar bilimsel bir kanıt sunmamız için yeterli değil, çünkü yukarıda bahsettiğim gibi bilmiyoruz. bilmediğimiz bir şeyin de tesadüfi olarak olduğunu benimseyebilmemiz için buna inanmamız gerekiyor.

edit: tanım eksikliği
  • uyanık ateist tanımlamasını doğru bulmadığım iddia. ahlaksız ateist olarak değiştirilmesi gerekiyor. ahlaksız ateist ne yapar;
    -cuma'ya gider, poz vererek namaz kılar, bu yolla ihale toplar
    -yandaş olur, kul hakkkı yer ve ihale alır
    -devletin malı deniz mantığıyla yer, içer
    -inançlı insanların saf duygularını kullanarak, rant sağlar. vb. bir çok ahlaksızlık sergiler. işin ilginç yanı bu ahlaksız ateist'lerin bazıları kendini hala inançlı olduklarına inandırırlar. örnek vermek isterdim ama ne yazık ki bu şekilde olan birini ne gördüm, ne duydum. bir söylentiye göre uzak doğu'da varmış öyle kişiler.

ek: ''ateist olmak için de dinlerde olduğu gibi mutlak bir inanç gereklidir'' diye savunan arkadaşlar ne içiyorlarsa bilmek isterim. ufak da olsa inanç sahibi olan bir insan ateizm'i ne yazık ki yorumlayamıyor ve saçmalıyor. içinizde en ufak dahi inanç varsa anlamanız mümkün değil ateizm'in ne olduğunu. tanrının varlığı ile ilgili en ufak bir umudunuz var ise sizleri deizm ve apateizm gibi kavramlara alalım. ateizm'de en ufak bir inanç kırıntısı olmaz. ateist olup aksini iddia eden ateizm'i yanlış anlamıştır. bir şeyi ya bileceksin, konuşacaksın yada bilene itibar edip alıntı yapacaksın.

(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)