şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: feryal öney) söylediğinde, tüm açıkhava salonunun hep bir ağızdan "u yuuu yaaa maam" diye aninda lafi koyduğu cümle.
  "yürü deme" deyince de, "yü rü ye meem", "sus deme" deyince de "su sa mam" diyorlar mütemadiyen, ne antipatik insanlar değil mi kuzum?
  abla elektronik gitarı ağlatırken kimse bakı altında hissetmez inşallah kendini:http://www.youtube.com/watch?v=-w6_k2jmtoi
  sinem bacı dedikleri: http://www.dailymotion.com/…yk-sinembacy-2004_music
 • göz altındaki arkadaşları şeyma özcan'a destek vermek için, starbucks işgalindeki boğaziçi üniversitesi öğrencilerinin uyarlayıp söylediği enfes türküdür.

  http://www.youtube.com/…ayer_embedded&v=tghv7jqu2o8
 • özlem taner'in de bir programda seslendirdiği türkü. tabii feryal öney kadar coşkulu söyleyememiş ama kelimeler seçilebiliyor en azından. nitekim, baktım sözleri yok, ordan dinleyip yazayım dedim. sözlerini buradan öğrenin ve fakat feryal öney'e eşlik etmeyi sakın ha ihmal etmeyin. açın kardeş türküler'in 2011 harbiye konseri görüntüsünü coşun hep beraber; (burayı feryal abla söylüyor) uyu deme, (şimdi sıra bizde) u-yu-ya-maaaammm!...

  yıllardır hep atıp tuta
  yalan sözü yuta yuta
  koydunuz beni tabuta

  uyu deme, uyuyamam
  yürü deme, yürüyemem
  sus deme, susamam vay

  başımızda birer paşa
  nere gidem aklım şaşa
  seslendim hep dağa taşa

  uyu deme, uyuyamam
  yürü deme, yürüyemem
  sus deme, susamam vay

  sinem bacı içim yara
  dostum yok ki yaram sara
  yine kaldık bahtı kara

  uyu deme, uyuyamam
  yürü deme, yürüyemem
  sus deme, susamam vay
 • (bkz: aşık sinem bacı)

  kardes turkuler bu guzel turkuyu kadin dayanismasi seklinde icra eder. pek guzeldir. soz ve beste bir kadina aitse, vokal bir kadindan gurul gurul akiyorsa, elektro gitar da bir kadinin elinde agliyorsa dadindan yinmez oluyor turku haliyle. elektro gitari aglatan basortulu hemcinsimiz takdir sebebidir.
 • çapulcuyum diye kasılan plaza sığlarının dahi asla anlamadığı, anlayamayacağı deyiş.
  ekranda exceller grafikler vlookuplar.
  kulakta feryal in sesi : "uyu deme! uyuyamam!"
  akılda sorular "burada ne işim var?"
  atmak, tutmak, uyumak, yutmak ve susmak capital'in 5 atlısı iken, nereye kadar ve nasıl?
  medet sinem bacı medet..
 • pek bilinmeyen bir türkü. aslında bu türkü ile insan ne zorlukları yener. ne baskılara göğüs gerer. isyan etmeye gövdeni gere gere sana dayatılan kurallara karşı gelmeye gücün olur. başın eğilmez. dinle çık meydanlara sokaklara. bende yarattığı his bu şekilde.
 • isyanı başlatan şarkı. sesin var susamazsın, düşüncelerin var sürü boyu yürüyemezsin, gördüklerin var gözlerini kapatamazsın. başımızda birer paşa, uyu, yürü, sus der, aklımız şaşmasın, haksızlığın olduğu yerde, insana en çok isyan yakışır.
 • yusuf atılgan, bütün insanları bir sinemaya doldurup, iyi bir film izlettikten sonra aynı anda sokağa çıkartma düşüncesini ortaya atmıştı aylak adam'da. hep birden sokağa çıkan yığınlar salt kendi çıkarını düşünmeyecekler, insanlarla barışık olacaklardı.

  ben de bütün insanları bir gün hep birlikte bu şarkıya eşlik edecek bir konsere toplamayı düşünmüştüm, bir kardeş türküler konserinde. bu şarkı bitiminde sokağa hep birden çıkacak, bir ağızdan isyan edecektik. kurtuluşumuzun belki yegâne yolu, hepimizin aynı anda bu şarkıyı feryal öney'den dinlerken, ona bağırarak eşlik etmemizdeydi. ne zaman gittim hatırlamıyorum ama konser çıkışı kafamdan yalnızca bunlar geçiyordu.