• çok sancılı çene eklemi problemine yol açan eylem. uzun süre çenemde oluşan kitlenmelerin henüz çektirmediğim yirmi yaş dişim yüzünden olduğunu zannediyordum. sonra anlaşıldı ki ben uyurken dişlerimi sıkıyormuşum. bunun da tek açıklaması stresmiş. stresmiş de ne stresmiş. hayır o kadar da stresli bir insan olsam anlayacağım. bir de stresliysen insan döv, ağla falan; gece diş mi sıkılırmış onu da çözebilmiş değilim. geçici çözüm olarak kas gevşetici ve ağrı kesiciler verildi. onlar hiç işe yaramadı o ayrı. ben hala inanmıyorum tabi uyurken dişlerimi sıkmak gibi saçma bir eylemi gerçekleştirdiğime. ardından geceleri takılacak şeffaf aparatlar geldi ve çenem açıldı. o zaman inandım gerçekten o dişler sıkılıyormuş.
  • yurt hayatım boyunca gecelerimi zindan eden hastalık. oda arkadaşımın diş sesleri yüzünden çok uykusuz geceler geçirdim ben. en acilinden tedavi edilmesi şart. yoksa kişinin başına çok büyük dertler açabiliyor.
  • vücudun stres neticesinde gösterdiği tepkilerden biri. baş ağrısıyla uyanmalara sebep olabilmekte, sabahları zehir edebilmektedir.
  • zaman zaman başıma gelen olaydır. sebebini bilmiyorum fakat dişlerimi kıracakmışım gibi geliyor ve uykumda bunu yaptığımı hissedebiliyorum. sonra sabah bir bakıyorum dişler yerinde. internetten araştırdım, stresten uzak durun diyor. "peki dururum" dedim bende, zaten stres istendiği zaman uzak kalınabilen bir şey. :/
  • dişleriyle kamyon çeken insanlarla empati kurmak için muhteşem bir yöntem. uzun vadede çene eklemi rahatsızlığı yaşamayı bekliyor insan ama bir sabah tedirgin düşlerden uyandığında dişinin kırılmış olduğunu farketmek değişik bir deneyim oluyor. stratejik konumu açısından en kırılmaması gereken diş olan azı dişi uyurken nasıl kırılabilir insan gerçekten hayret ediyor.