şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: forward) (bkz: futures) (bkz: option) (bkz: swap)
 • 19/10/2001 tarihinde bakanlar kurulu karari ile kurulan ilk turk ozel borsasi. dunya capinda "100 trilyon dolar" hacme sahip bir piyasanin turkiye'deki ilk ayagi. muhtemelen 3-5 yila cali$acagim kurum*. [meali: ...selam ederim]

  4-12 ekim 2004 tarihlerinde ilk wan denemelerini yapan vob, her ne kadar "rant ve spekulasyon" sektorune katilan yeni bir babayigit gibi gozuksede, finansal risk'in tek (the very only) caresi olan hedging'in yapilacagi gercek yerdir. evet bunu reel yatirimdan cok getiri getirmesi nedeniyle kullanacak cok ki$i ve kurum olacaktir. fakat bu gecici sureli bir yanilsamadir.

  80'de liberalle$meye ba$layan bir piyasada ilk borsa 87'de kuruluyorsa, turev finansal araclarin gezinecegi borsa da daha erken gelmeliydi. neyse, gec olsun guc olmasin diyor, 10 uzerinden 6.5 veriyoruz. [floating rate uzerinden money spread de verebilirdim ama fazla rubinho olurdu sanki (bkz: yatirim araclari)]

  kasedi daha fazla sardirmadan konuyu bitirelim. vob'un $u anki yonetim kurulu ba$kani, izmir ticaret borsasi ba$kanligini da yapan tuğrul yemişçi. hamdi bağci ise genel mudur.

  bu piyasa yeni. cali$anlari ve cesareti yada bilgisi olan ilk ka$ifler deli para kiracaklar. zamanla fiyatlama ve marjlar oturacak, getirisi diger piyasalar seviyesine du$ecek. lakin o zamana kadar mangiri vurayim, alemlere akayim diyorsaniz.. $u ba$ligi okuyup olaya yava$tan isininiz: (bkz: turev enstrumanlar). sonrasi icin kapsamli bir turev arac kaynagina ihtiyac olabilir. bu piyasalarda fiyatlama o kadar onemlidir ki, cok basit 2 denklem hayatinizi degi$tirebilir. birisi option pricing (black and scholes), digeri bana kalsin*.

  finansal araclarla ilgili her tur hede gibi bu $irket de spk'nin evladidir, kulu kolesidir.

  inan ve (ara: option), (ara: vadeli), (ara: swap), (bkz: currency derivatives), (bkz: samurai bond).. vs vs.
 • açılışı 5/şubat/2005 tarihine ertelenmiştir.vob'un en önemli özelliği belli bir teminat karşılığı büyük sözleşmelere imza atılabilmesidir.bu sözleşme aynı zamanda dolar,euro bazlı olabileceği gibi imkb 30 ve 50 ye de bağlı olan bunların da haricinde faiz iniş çıkışlarından kar elde etmek isteyenlere yöenlik olan 91 günlük ve 365 günlük dibs' leri de içermektedir.
  borsa'nın ilk kurulduğu yıllarda bu kadar büyüyeceğini tahmin bile edemeyen kişiler bu sefer vob için aynı şeyi düşünmüyor ve hazırlıklarını bu yönde çok ciddi derecede tutan kurumlar ve şahıslar mevcut.
 • bugün itibariyle islemlere acilmis borsa.
  (bkz: borsa)
 • pamuk, buğday ve faizin hikaye olduğu. faiz hadi neyse de, pamuk ve buğdayın neredeyse hiç işlem görmediği borsa. pamuk burada üretiliyor yine burada tüketiliyor ama ne hikmetse vob'da pamuk neredeyse hiç işlem görmüyor. ya tekstilciler vadeli işlemlere alışık değil yada halen yurtdışı piyasaları kullanıyorlar.

  hal böyle olunca bütün işlem hacmi, belki de en başta hiç beklenmedik şekilde endeks-30 ve döviz üretiyor.
 • emtia sözleşmelerinin işlem görmemesinin başlıca sebebi devletin müdahaleciliği dir. borsa da çeşitli parametreler ve risk tanımlamalarıyla fiyat oluşturalabilirken, devletin tarım da en büyük oyuncu olması ve fiyatları istedigi gibi belirleyebilmesi yüzünden piyasa tam anlamıyla güdük kalmaktadır.

  halbuki belirtildiği gibi piyasanın olusması üretici ve tüketici açısından turk tarımının belki de kurtarıcısı olacaktır. lakin gerek tüccar tabir edilen büyük alıcıların ürünleri daha piyasaya çıkmadan tarlada bilinçsiz çiftçinin elinden düşük fiyatlarla alması, gerekse 2-3 yıllık anlaşmalar yüzünden fiyatlarin spot piyasası bile olusamamaktadır. haliyle spotun olusmadığı yerde, vadeli bir piyasanın oluşması imkan dahilinde değildir.

  vob un aslında bu temel sorunun çözümünde bir katalizör görevi görebilmektedir. lakin türkiye nin hala sosyalist bir devletten daha devletçi olması yüzünden "piyasa" olabilecegi dertlere derman olamamaktadır.
 • halen 8 urunun (dolar kuru, euro kuru, dibs 91 faizi, dibs 365 faizi, imkb 30 endeksi, imkb 100 endeksi, pamuk, bugday) islem gordugu, islem hacminin cok buyuk bir kisminin doviz kurlarinda ve endekslerde gerceklestigi, faiz, pamuk ve bugdayin nadiren islem gordugu borsa.
 • iyi bir tanıtıma ihtiyacı olan, dunyanın ustunde durduğu piyasaların buyuk dilimi.
 • oransal poziyon limitinin tarih * itibariyle %10 olduğu, türkiye'nin ilk özel borsa kuruluşudur.
 • akıllı yatırımcı için çok büyük kazanç kapısı, 10 kat kaldıraç imkanıyla 150 ytl ile 1000$ lık kontratlar alıp satabilmek mümkün, diğer yandan sığ, hem de çok sığ bir piyasa,

  dün öğlen sattığım ağustos vadeli dolar sözleşmesinde o saatten beri hiç işlem yapılmadığı için kuzu kuzu beklemeyi öğreniyor insan. 1 seans boyunca işlem yapılmayan kontrat mı olur lan?