• insan insana benzer.
  • akıllara burhan altıntop'un soyunun vikinglere dayanmasını getirten başlıktır.
  • gözlerinin üstünde kaşları olması.
  • isveçlilerin mitolojik kahramanı odin'in türk soyundan geldiğini savunan türkler değil, isveç'in en eski tarihçilerinden lund üniversitesi’nin 21 yıl boyunca rektörlük görevini yürütmüş olan sven lagerbring’dir.

öyle ki eski isveççe’de kullanılan ikiyüz kadar kelimenin türkçe ile büyük benzerlikler gösterdiğini anlattığı eserini 1764 yılında tamamlamıştır.

(bkz: ynglinge destanı)
  • biri bir coğrafyada bulunan milletleri tarif ederken diğeri kısaca "korsan" demektir. viking kelimesini etnik kökeni tarif etmek için kullanmak belli bir döneme kadar tarihçiler tarafından reddedilirdi.

bahsi geçen milletlere nors denir. bunlar cermen kökenli milletlerdir. norslarla orta asya milletlerinin en ortak noktası rünik alfabe kullanmalarıdır. hatta benzer bir rün sistemine sahip olup orta asya rün sistemi kuzey avrupada olandan daha karmaşıktır. bu da zaten orhun hitabelerinden önce türklerin okuma yazma bilmedikleri safsatasını çürütür. bir karşılaştırma için link.
  • -iki millette kadına ve çocuğa çok önem verir

-keşfetmeyi ve bir yerlere gitmeyi severler

-ilk başlarda iki millette siyasi birliği olmayan ufak yönetimler halinde yaşamış

-dua kurban ve ayin ritüelleri çok benzer

- konuştukları dil yapı olarak benzer

-
  • türklere değil de barbarlık, yağmacılık ve istila şekilleriyle moğollara benzetirim.
    anadolu da bir laf vardır. "kürdün deniz görmüşüne laz, lazın deniz görmemişine kürt denir" derler.
    moğol'un deniz görmemişine viking denir diyebiliriz.

bir de, bir tarkan filminde, hunlarla, vikingler cenk eder.
    aralarında yüz yıllar olmasına rağmen muhteşem bir ütopyadır kanısındayım.
  • birçok benzerlik var ama hala aydınlatılamamış çok önemli bir konu var: bu iki millet de runik yazı kullanıyor. nasıl?
  • ya oğlum lafı doladırıp durmayın, iskandinav mıyız biz şimdi? :::)))):)). vay bee, zaten biliyodum abi pis bir ortadoğulu olmadığımı. saçları da oksijenle sararttım mı, ver elini norveç, ver elini isveç. abi gurur duyuyorum orta asyadan göçmüş iskandinav atalarımla, gerçi hepsi çinliye benziyor orda yaşayanların, o konuyu hala anlayamadım.
  • abi zaten o kadar çok ortak özelliğimiz olduğundan anlaşılıyordu, iskandinavlar da biz de ana babamızı sayıyoruz seviyoruz, akşam çorba içiyoruz, çoluk çocuğa çok önem veririz, iki bacak üstünde yürüyoruz. çok yürüyüp yorulursak oturup dinleniyoruz. savaşlarda savaşıyoruz, barışlarda barışıyoruz. bu kadar ortak özellik zaten beni düşündürüp duruyordu uzun zamandır. :))):):))) çok mutluyum abi.
hesabın var mı? giriş yap