• tdi motorlu olanı bir depo mazot ile 1180 km yaparak maşallah çektirmiştir.
  • aracı yaklaşık iki aydır kullanan biri olarak araçla ilgili izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. öncelikle aracın oldukça sessiz olduğunu söylemeliyim. araç rölantideyken devir göstergesine bakmadığınız sürece aracın çalışıp çalışmadığını anlamak gerçekten güç. bu sessizliği şehir içi düşük süratlerde de koruyor ancak 100 km/s üzerindeki hızlar için aynı şeyi söyleyemem. bu süratin üzerindeki seyahatlerde özellikle lastik gürültüsü araç içinden rahatsız edici bi şekilde hissediliyor. volkswagen mühendislerinin bu süratlerde yaşanan gürültüler için bi ses izolasyonu düşünmemesi şaşırtıcı.

yakıt sarfiyatına gelince, 1.4 tsi 122 ps benzinli motor için konuşursak tasarruflu bir motor diyebilirim. özellikle araçla fazla uzun yol yapmıyorsanız -yılda 10000/15000 km gibi- ideal bir motor seçeneği. aracı ilk 1000 km' ye kadarki kullanımımda normal değerlerin üzerinde yakıt sarfettiğini farketmiştim. daha sonra volkswagen servisine durumu anlattığımda ilk bakıma kadar (15000 km) bu şekildeki sarfiyatın normal olduğunu söylemişlerdi. ilk bakımdan sonraki sarfiyat şu ankine göre ortalama bir kaç litre daha düşük olacakmış. ama şu an için bile yakıt gayet iyi. şehir içinde trafiğin pek yoğun olmadığı zamanlarda gaz pedalına fazla dokunmadığınız durumda yani ortalama 2000/2500 devir aralığında kullanıldığında 100 km'deki yakıt tüketimi 6,0 lt - 7,0 lt arasında. şehirler arasında ise 100 km/s gibi sabit bir süratle yine bu devir aralığında kullanıldığında yakıtın 5,0 lt'nin altına kadar düştüğünü gördüm. bu değerler kesinlikle diesel bir motoru aratmayacak cinsten. ama biraz motor performansını hissetmek istiyorum diyorsanız bu değerler haliyle bir kaç litre artıyor.

aracın içinden bahsedersek araç içi oldukça ferah, geniş, tavan mesafesi yüksek, görüş açıları çok iyi. koltuk döşemeleri çok güzel. ayrıca içeride kullanılan malzeme kalitesi ve işçiliği de beğendim. yalnız torpido gözü çok ufak tasarlanmış. içine pek bişey sığdırmanız mümkün değil. yaz aylarında soğutucusundan yararlanıyım derseniz ancak bir kaç 500 ml'lik plastik su şişesi sığdırabilirsiniz.

araçla ilgili bu izlenimlerim dışında araç sahipleri için de motorla alakalı da bir kaç tavsiyem olacak. turbo sağlığı ve ömrü açısından kontağı çevirdikten sonra hemen gaz pedalına basmayın. araçta turbo motor teknolojisi olduğu için gaza basmadan önce 20-25 saniye kadar turbonun yağlamasını beklemelisiniz. bu işlemi aynı şekilde aracı stop etmeden önce de yapmanız gerekiyor. hatta aracı yüksek devirlerde zorladıysanız bu süreyi uzun tutmanız daha iyi olur. bu şekilde hem turbo arızalarının önüne geçmiş hem de turbonun ömründen yememiş olursunuz. buna özen göstermediğiniz takdirde kısa vadede sorun yaşamasanız bile uzun vadede emin olun sorun yaşarsınız.

bir de aracı satın almaya karar vermiş fakat opak/metalik renk konusunda kararsız kalanlar için bir iki kelam edeyim. metalik boya üzerindeki çiziklere rötuş uygulanamıyor o bölgenin tamamına boya uygulanması gerekiyor. opak boyada ise işler biraz daha kolay. küçük bir rötuş ve pasta cila yardımı ile çiziklerden kurtulmak mümkün. bunu da dikkate almanızı öneririm.
  • 1,4 tsi highline dsg modeliyle, ankara-nallıhan arasında toplam 150 km'lik rotada 90 km sabit hızla 4,8 lt/100km'lik yakıt ortalaması ile rekor getirmiştir (iki kişi, hafif bagaj, ortalama 8 santigrat derece sıcaklık ve klima devamlı açık olduğu halde). yeni motorlu vii. kasayı merakla bekliyorum. zira ondaki yakıt tüketimi 1 lt daha az.
    bu arada wolkswagen'in araç kataloğunda tüketim değeri 5,00 lt/100km'dir (1 atm basınç ortamında, deniz seviyesinde, yüksüz ve tek sürücü ile, klima kapalı)
  • yaklaşık 3 yıldır kullandığım araçtır kendisi. 2012 1.6tdi 105 (5k1) manuel kullanıyorum.

- dizel olduğu için biraz gürültülü, rölantide bir tık daha ses yükseliyor fakat içeride ses yalıtımı çok iyi.
    - yakıt şehir içi 8-9, uzun yolda 6 ya doğru geliyor. düşük devir yüksek vites gidilirse.
    - yağ kapağını açtığınızda ve çubuk çekildiğinde griye çalan renkte buhar gelmesi normaldir. cay motorlar böyle çalışır. üfleme değildir.
    - bakım 15-30-45 diye gider. mazot filtresi iki bakımda bir değişir.
    - triger kayış! zincir değil. 90 - 120 bin arası değişin. ses yapmaya başlar ztn.
    - fabrikanın önerdiği yağ markası castrol 5w30 ve toplam 4.6 litre yağ alıyor.
    - yağ filtresi üstte bu araçta.
    - polen filtresi topidonun hemen altında 2 vida bir de kapak açıp çıkarabilirsiniz.
    - aküsü 70 amper agm
    - silecek suyu haznesi ortalama 3-4 litre.
    - far ampulü h7
    - yakıt deposu 55 litre

aklıma geldikçe editlerim.
  • efsane golf iv kasasından sonraki en güzel kasası bence... yine maalesef doğuş'un pintiliğine ve vergi sistemimizin dengesizliğine kurban giderek trendline donanımında herşeyden kısılmıştır. söylenildiği gibi "tüm zamanların en sessiz golf"ü ünvanını fazlasıyla hak etmektedir, aynı zamanda tsi motorlusu için kalkışlardaki o tok "hrrrrrrrrr" sesi de şahsına münhasırdır; en sakin insanın bile kanını kaynatabilir. 6 ileri vites olması da yakıtta baya tasarruf sağlamış, öyle ki benim gibi yılda max.10000 km yapanlar için neredeyse dizeli aratmıyor. kullanırken farkettiğim kusurlarından biri başlarda vites geçişlerinin biraz kemikli olmasıydı ( özellikle 5'ten 6'ya atarken ), ama şu anda problem yok gibi, belki de arabaya alışma sürecinden de kaynaklı olabilir. bir diğeri de devir düştüğünde otomatik şanzumanlardaki gibi hafif yığılma yapması, sinir bozucu olsa da yeniden toparlanması çok kısa zaman aldığından göz ardı edilebiliyor...

en çok göze batansa volkswagen'in efsaneleşmiş mavi ışıklandırmasının yerine beyaz ledler kullanılması... hadi bunu yaptınız da teyp neden mavi ışıklı, nasıl bir uyumsuzluktur o! modifikasyon listesinde bence ilk sırada rns 510 olmalı...

bunlar dışında gerçekten sürüşü çok keyifli, deyim yerindeyse "yağ gibi" giden muhteşem bir araba... *
  • almanların son marifeti olan otomobil.

http://www.youtube.com/watch?v=x6nmqjtg2fw
  • 2010 model highline 1.4 tsi 122 bg olanı için bile 3 hafta beklediğim otomobildir.

3 hafta bekleyeceğim ama alacağım adamı şirketi yurtdışına gönderdi, yani tamamen benim gudubetliğim.

160 bg ve dsg olanını deneme imkanı buldum, gayet atak bir motora sahip ve yakıt tüketimi emsallerine göre ortalama tüketimin yukarı doğru çıkmaya can attığı bir motor değil diyebilirim. bokunu çıkartmadığınız sürece sakin kullanımda şahlanmaya hazır ve ekonomik.

ben manuel şanzıman tercih ettim, otomatik audimden sonra nasıl olacak bilmiyorum ama başlarda pek rahat olmayacağı kesin. neyse ki 12-13 senelik sürüş tecrübemin son 1 senesi otomatik vitesle geçti, öncesi hep manueldi.

parolam genelde "almadan gelme!" olmuştur, almadan gelmeyecem seni golf. sen mi büyüksün, ben mi? tabi ki ben, ben, tansel usta.

alıp gelince detaylı inceleme yazacağım canlar.

2011 model 1,4 tsi 122 bg highline modeli satın alındıktan sonra gelen edit:

araç çok seri, yokuş yukarı 50 ile çıkarken bile "4e at, 4e at artık, hadii" diye naz yapıyor. sürekli bir üst vitesi istiyor, manuel olduğu için kaldırmıyor bazen "noooldu topraaam" diyorum kendisine. kalkışlarda canavar, dikiz aynanız bir anda far lambalarıyla doluyor.

vites geçişleri sorunsuz ve yumuşacık, bir de debriyaja basmadan çalıştıramıyorsunuz arabayı. kavraması biraz yukarıda, alışmaktayım hala, arabayı alalı 2 hafta oldu, konfor yönünden gayet sessiz ve konforlu.

highline modeldeki donanım için hakikaten fark vermeye değdi kendi adıma. yakıtı mükemmel, şehir dışı yolda zaten yakmıyor, 20-25 kuruşları görmek sürpriz değil. şehir içi biraz yakıyor ama göze batmıyor, çünkü bastığınız zaman gidiyor da.

arka ledli stoplar çok seksi lan, ahoyy. sözün özü, highline edisyonunu alanın pişman olmayacağı bir araç kesinlikle.
  • otomobil piyasasındaki darboğazdan nasibini alıp yaklaşık 35000 ytl'den başlayan fiyatlarla türk tüketicisinin alımına sunulmuştur. hatta doğuş otomotiv'den bir yetkili "almanya fiyatlarıyla satışa sunduk" diyordu. "otomobil sektörü kan ağlıyor olmasaydı en az 40000'den başlardı" diyor, "35000 ytl'ye sıfır golf mü olur lan it oğlu it" diye ekliyor ve elinde parası olan için golf vi'nin kaçırılmayacak bir fırsat ve iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorum. unutmadan belirtelim ki golf candır.
  • ben yan aynalarını bu denli kirleten bir araba daha görmedim arkadaş.. azıcık bir yağmur yağsın, hatta geçtim yağmuru, az biraz hava nemlensin, yan aynalar çamur içinde kalıyor.. bu mudur alman mühendisliği diye haykırası geliyor şu deli gönlümün...
  • volkswagen'in piyasaya sürdüğü 6. nesil golf. sınıf başkanı sahneye çıkmıştır. golf iv'te ki karizma ve estetiğe biraz da olsa yaklaşılmış. scirocco'dan da izler taşıyor. ilk seride golf vi; 2.0 tdi, 110 hp dizel motor ile 90 hp’lik ve 140 hp’lik dizel motorlar ile 3 sürüm dizel motor kullanacak. golf vi benzinli motor seçeneklerinde; 160 hp’lik bir tsi bir motor ile 80 hp, 102 hp,122 hp, 160 hp lik 4 sürüm kullanacak.
hesabın var mı? giriş yap