• dün doğum günümde annemin "benden hatıra kalsın." diyerek armağan ettiği saat.

büyük ve kalın olmayan, sade bir model konusunda ısrarlı olduğum için kendisinin de kullandığı markalardan alamadı. (seiko ve ismini unuttuğum şu an kullandığı saat markasının istediğim türde modeli yokmuş sorduğu yerlerde). karşıyaka çarşısını dolaşmış, bunları görünce girip sormuş. "kendi kendini ayarlayanlar vardı ama pahalıydı. keşke onlardan alsaydım." diye yine de dertlenmiş. emekli maaşından başka geliri olmayan biri sonuçta, 9 taksit yaptırsaydım da onlardan alsaydım diyor hâlâ.

önemli olan onu hatırlatacak bir şey olması. anneleri hatırlamak için bir armağana gerek bile yok aslında ama özenmiş işte. halbuki çocukluğumda hediye ettiği kitaplardan saklayabildiklerim hâlâ durur evde.

dandik ya da değil, kalitesizmiş filan, o da önemli değil. canparêmden gelmiş olması benim için yeterli.
  • isviçre yapımı kol saati markasıdır. sitelerinde kendilerini şöyle anlatmaktadırlar:

"...2.dünya savaşı sonrası p.wainer ve ailesi tarafından üretimine başlanılan wainer saatleri 2 ayrı gövde tipinde altın kullanılarak dünyaya gelmişti. bu süreç büyüyerek 1950 lerin sonlarına kadar devam etti . p.wainer in vefatı ile aile markanın ve kurucusunun adını olduğu gibi saklamak amacı ile üretime devam etmedi.
    2000 lerin sonu wainer in yeniden doğuşuna wall street , zion , angel , venice ve bach koleksiyonlarıyla tanık oldu . üstün teknoloji ile üretilen çelik ve titanium saatler , safir camlarla sonsuzluğu temsil etti ve 79 ayrı karakter yansıttı.”

ayrıca (bkz: ben dolan bir ukteyim gülhane parkında)
  • bu aralar us polo assn saxso golf beverly hills tarzı markalar satan sikko saatçilerin vitrinlerinde çok görüyorum. mert kalafat da incelemişti bu markayı. bir saatin swiss made olması için mekanizmasının isviçre'de montajlanması ve işçilik harici maliyetin %60'ının isviçre'de harcanması lazım. bunlar bu kurala uyuyor ama otomatik saatlerinde kullandıkları mekanizma ne sellita ne seiko ne miyota. bir saat markası düşünün ki mekanizma bilgisini bulamıyorsunuz. kendilerine sordğunuzda kendi mekanizmalarını kullandıklarını söylüyorlar ama tabi ki buna inanan olmaz. özetle bu arkadaşlar çinden aldıkları dandik mekanizmaları isviçre'de montajlatıp swiss made olarak satıyorlar. ne kadar dandik bir mekanizma kullandıklarını şu videoda görebilirsiniz. diğer bir şark kurnazlığı ise sapphire coated diye uydurdukları mineral camı safir cam gibi satmaları. özetle uzak durunuz.
  • isviçre yapımı (bkz: swiss made) otomatik kurgulu saat almak isteyen ancak bunun için çok da bütçesi olmayanlar için harika bir giriş seviyesi saat markası. masters edition, wall street, zion, venice ve bach adında 5 temel seri üretiyorlar.
    güzel bir saatin olmazsa olmazı olan 6 rakamının sol yanındaki swiss sağ yanındaki made yazısı kalitesi hakkında bir çok soru işaretini kafanızdan siliyor.
    evladiyelik ürünler üretmiyorlardır belki ama iyi bakılırsa saatleri yıllara meydan okuyacak cinsten.
  • eksisozluge official ve unofficial reklami basmis sikko saat markasidir. burada para karsiligi yazdirilmis ovgu dolu seylere aldanmayin efendim, bu dizo tasarim saatlere vereceginiz paraya gidin seiko alin, japan made olsun mumkunse. horoloji ve saat uretimi hakkinda biraz bilgi sahibi olunca da gidin gercekten swiss made bir luxury saat satin alin. bakimlarini duzenli yaptirirsaniz torununuzun torunu bile kullanir o saatleri.
  • gidin durumunuza gore seiko, hamilton veya tissot alin wainer ne ya wiener gibi
  • ekşi sözlük'e reklam verdiğini gördüğümde aklıma ilk gelen şey "swiss made bir isviçre saat markası neden türkiye gibi fakir bir ülkede bu kadar reklam yapar" sorusu oldu. aklıma gelen ilk yanıt "bu olsa olsa bir türk markasıdır" oldu. nitekim websitesine ve düşük abone sayılı youtube kanalına girdiğimde tamamı türk ünlüleriyle yapılmış reklamları görünce bunun bir türk markası olduğuna ikna oldum. bilhassa euro'nun 15 tl civarlarında dolandığı bir zaman diliminde bir isviçre firmasının -ki isviçre euro kullanmıyor, euro'dan daha değerli paraları- türkiye'de görece büyük bütçeli -ünlüler, mecra vb.- reklam yatırımları yapmasının başka anlamı yok zira.

çok hızlıca baktığımda 800 euro civarında fiyatlara saat sattıklarını gördüm. tasarım özneldir, ama 200-300 euro bandında seiko, orient gibi markaların otomatik saatleri var. hatta benzer bir satış serüvenine sahip olduğunu bildiğim çok daha köklü bir saat markası olarak ingersoll'ün otomatik saat modellerine bakmadan almayın derim.

firma hakkında en ufak bir bilgim yok, bundan sonra yazacaklarım tamamen tahmindir. muhtemelen bir türk firması isviçreli bu firmayı satın aldı ve isviçreli imajıyla pazarlama yapıyor. swiss made ibareli ürün olduğuna göre hala önemli bir kısmı isviçre'de üretiliyor saatlerin, zira bu ifadeyi kullanmak için bazı yasal yaptırımlar var. çıkarımlarıma göre bu firma büyük bir sermaye grubunun hevesli ikinci/üçüncü nesil çocuklarından/gelinlerinden/damatlarından birinin bir tür kişisel girişimi. zira yeni nesil bir girişim, eski nesil bir pazarlama var. ben olsaydım swiss made bir ürün için türkiye pazarını hedeflemezdim, gider avrupa'da, amerika'da pazar yaratmaya çalışırdım. çok çok kısıtlı bilgilerle bu markanın bir zengin çocuğunun baba parasıyla kişisel bir başarı hikayesi oluşturmak için gösterdiği bir çaba olduğunu söyleyebilirim. daha fazla bilgim olsa belki hikayeyi böyle kurgulamazdım. biraz araştırma yaparsam belki entry'i editlerim.

aslında isviçre'den görece köklü bir markanın isim haklarını satın alıp, firmayı büyütmek çok güzel bir fikir ama malesef bu markanın pazar/lama hedefleri bana biraz yanlış geldi. yine de kendileri bilirler.
  • akıllı saat takmayan akıllı erkeklerin tercihiymiş. bi akıllı saat takanlara hakaret etmediğiniz kalmıştı.

konyalı saat'in aşağılayıcı reklamlara sahip dandik saat markası.
  • yemişim tarzımı ya. akıllı saat bana kalp atışımı gösteriyor daha ne olsun lan?
  • bir reklam izledim, nejat işler çıktı anlattı "şu söyledir, bu böyledir" baya altı dolu laflar falan. sonra bir baktım saat reklamı. ben alakayı kuramadım şahsen, bu saati alınca ne değişecek hayatımızda.

fakat allah'ı var hoş reklam..
hesabın var mı? giriş yap