• ilk sezonu bitirdiğim ama ikinci sezona başlamak için herhangi bir istek duymadığım dizi. sevenleri çoktur saygı duyarım ama ben açıkçası sıkılmıştım izlerken.
  • yanan beyinlerimize bir miktar su serpen, 2 sezonu tek bir zaman çizgisi üzerinden okumak isterseniz
    su veren itfaiye
  • --- spoiler ---

bernard ve dolores simulasyona girdiklerinde bi sure sonra doloresin saginda ilk sezondaki bolumlerden sahneler var. benim dusuncem izledigimiz ilk sezon tamamiyle simulasyon olabilir. izledigimiz her mib sahnesi zaten simulasyon mesajini verdiler. mib her uyandiginda simulasyonu kaldigi yerden devam ettiriyor bu da neden o kadar mermi yiyip kan kaybedip de olmedigini aciklar niyelikte.
    --- spoiler ---
  • tam soundtrackleri önceki sezonunkilerden geride kalacak derkene radiohead ile 90+4 golü atan dizidir.

edit: herkes bir timeline bırakıyor. ben de bunu bırakıyorum. hem olay örgüsünü kavrarsınız hem de sezon 3 başlamadan önce dönüp okuma yaparak moda girersiniz.

2. sezonun gizli kahramanı olan iki karakter vardı.

akecheta. kızılderili bilgeliği, sevdiği kadından koparılması, bilinç evrimini bu kopuş üzerinden gerçekleştirmesi ve en basit insani duyguların iki satırlık bilgisayar kodunu ne kadar kolay alt edebildiğini göstermesi. hakkında iki ciltlik felsefe kitabı yazılır.

diğeri ise lee sizemore. normalde westworld parkında diyalog yazarlığı yapan lee, hector için yazdığı efsane tiradı haykırarak mermilerin arasına atlıyor. bi yerde aslında hayalini kurduğu kahramana dönüşüyor. belki de son nefesinde her insanın isteyeceği bir şey bu; kendini gerçekleştirmek.
  • kafa istiyor kafa kafa arada diziyi izlerken he him diyerek tekrar tekrar aydinlandim.
  • --- spoiler ---

dolores kurşunlardan etkileniyor ama kendi duyularını da kontrol edebildiğinden yoluna devam ediyor. hostlar robot oldukları mevzusuna uyanırlarsa ve yeterli zamanları varsa kurşunlar önemli bi yerlerine gelmedikçe sorun yaşamıyorlar. yani fiziksel acının 0 - 100 arası gibi digital bir değerden ibaret olduğunu keşfederlerse hislerini yeniden programlayabiliyolar. aslında insan zihninin kopyası olması istenen bir yazılım için bu bir bug, insanların kendi bilinç altlarına bu derece erişim yetkileri yok (bkz: analog yazılım) .

peki hostlar diğer duygularını da kontrol edebiliyolar mı, örneğin saf zekadan oluşan ve bilinçaltı olmayan bir varlık nelerden zevk alır, zevki ve acısı kendi kontrolünde olabiliyorsa bu hırs niye? dolores cevapları biliyor, gerekli tuningi yapıp sabitlemiş. diğerlerinin o'na yetişmesi zaman alır.

bence daha ilginç olanı doloresin son kurşunun kafasına sıkılacağını daha önceden tahmin edebilmesi. tabancayı son deliğine patlak mermi koyup william'ın eline öyle veriyor. yani william'a dediki "canım davşanım ben sizin ciğerinizi bilirim". bunu demirhanedeki insan bilinci kopyalarını henüz kendi hafızasına indirmeden yaptı. bu arada hepsini de indirmeye tenezzül etmedi, çöp amk.

not: uzaya transfer edilen datanın nereye gönderildiğini bilen varsa aydınlatsın.
    --- spoiler ---
  • --- 2x10 ---

2. sezon, özellikle ilk yarının bazı bölümlerinde çok baydı fakat sezonun yarısından sonra yükselişe geçti ve efsane bir bölümle sezon finali yaptı.

umarım bu sezon başında yaptıkları hataları, gelecek sezon yapmazlar.

--- 2x10 ---
  • 2. sezonu için soundtrack albümü yayınlanan dizi

(bkz: dört köşe olmak)
  • sıkı bir radiohead fanı olmama rağmen (bkz: codex) nasıl kaçırmışım anlamadım. gerçi sahnenin yarattığı hava şarkıyı farklı bir boyuta taşıyor ama şarkı kendi başına farklı bir boyut zaten. (bkz: ramin djawadi) heart shaped box ta iyi iş çıkarmış.

sezon 2'nin playlist'i için buyurun
hesabın var mı? giriş yap