• ha gayret 1984 asamasina pek bi sey kalmadi.

".....

çocukların anne babalarını ihbar etmeye teşvik edildiği bir casusluk ortamında, kimseyle konuşmamak hayatta kalmanın en temel şartı iken winston gördüğü bir rüyanın peşine takılarak kaderini hiç tanımadığı kişilerin eline teslim ediyor.

....."
  • otobüste yazışmasını gördüğü insanı ihbar eden bir adet yandaş, başka bir şey olsa kılını kıpırdatmayacak polis, suç unsuru bulunmamasına rağmen tutuklu yargılanmasına karar verecek yargı sistemi içeren bir garip, korkutucu ve bir o kadar da distopik bir haber.

komşunu, arkadaşını ihbar et ile başlayan sürecin buralara geleceği belliydi.

haberde bahsedildiği gibi iki kişinin konuşması bile ihbar edilir oldu artık. maalesef dikkatli olmakta fayda var.

kendi memleketimizde nefes alamaz hale geldik.
  • açılım sürecinde apo itine terörist diyenlere faşist-ırkçı diyen yolcudur.
    net.

ee ortama ayak uydurmak lazım tabi.
  • mahremiyete alenen tecavüz sayılan bu ve buna benzer olayları meşru görenleri de gördüm toplum olarak çıldırdık sanırım başka açıklaması yok...
  • bir toplumun iflasın eşiğine geldiğini gösteren yolcu.

nazi almanya'sında işler o kadar çığırından çıkmıştı ki, safkan almanlar bile birbirlerine kıl olup gestapo'ya bu adam yahudi veya yahudi işbirlikçisi diye ihbar edip elin adamını hiç yoktan ss'ler tarafından sorgu ve işkenceye maruz bırakıyordu.

arabistan'da öyle bir manyaklık var ki, birine alelade bir yamuk mu yaptın yoksa müşterisini mi kaptın, adam seni allaha hakaret ettin diyerek içeri attırıp kelleni vurdurabilir.

hukukun olmadığı devletlerde bu işler böyle işte. insanı insana kırdıran devlet yapısı.

cumhurbaşkanına hakaret meselesi mesela. 11 tane cumhurbaşkanı geçti bu ülkeden, hepsi az çok küfür yemiştir bu vatadaştan. hiçbiri de kalkıp bireylere dava açacak kadar seviyesini düşürmemiştir. hiçbiri de bana hakaret edenin vay haline diye halkı korkutmaya yeltenmemiştir. şimdi gelinen noktaya bakın hele. insanlar birbirlerini ihbar ediyor.

büyük ihtimalle bu da asılsız bir iddia.

bir kere bir terörist cep telefonunda apo resmi tutacak ve bunu herkesin ortasında açacak, bir de üzerine whatsappdan herkesin göreceği şekilde mesajlaşacak kadar aptal değildir. terörist olsa onun terörist olduğunu eyleminden sonra anlayabilirdin.

kaldı ki telefonunda apo resmi var demek ne demek? bu bir suç değil ki yahu? türk ceza kanununda telefona apo resmi indirmek diye bir suç var da biz mi göremiyoruz? komik ötesi. apo resmi her yerde zaten internette indirmeye bile gerek yok.

işte hukukun bittiği bir ülke olmasaydık, insanlar birbirini kofti sebeplerden ihbar edemezdi ve sağlıklı bir toplum olma şansımız olabilirdi. bu ihbarcıya da polis siktiri çekerdi.
  • istanbul'da belediye otobüsünde seyahat eden m.d.a'nın telefonundaki yazışmaları gördüğünü iddia eden bir kişi, polisi arayarak ihbarda bulundu. otobüs durdurularak gözaltına alınan m.d.a, ifadesinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

haber detayı
  • ben de telefon sahibi, yanında oturup telefonundaki yazışmaları okuyan adamı ihbar etti de onu göz altına aldılar sanıp sevinmiştim bir an. türkiye'de olduğumuzu hesaba katmamam benim hatam haklısınız.
  • tutuklandıysa kesin teröristtir diyen gerizekalılar, hükümeti sosyal medyada eleştirerek yıpratma, grup yorum konserine gitmiş olmak (valilik izniyle düzenlenmiş yasal konser), 1 mayıs yürüyüşüne katılmak (1 mayıs resmi tatil) gibi uyduruk gerekçelerle tutuklananları gördüm.

eğer olağanüstü güçlerimiz yoksa bizi hukuk korur. adalet hepimize lazım. fetöcüler özel yetkili mahkemelerle herkesi terörist diye içeri tıkarken, şimdi kendileri adalet diye ağlıyorlar.
  • bugün burada bu hak ihlalini savunanlar, emin olun ki gerçek hayatlarında da başkalarının hayatına karışmakta hiç beis görmeyenler. umarım o karışılma sırası bir gün kendilerine de gelir.
  • ezkaza google görseller de abdullah öcalan veya apo diye arama yapanın vay haline. hepimizin telefonu/bilgisayarı potansiyel bir suç aleti.
    google yasaklansın diyorum ben.
hesabın var mı? giriş yap