• the matrix revolutions soundtrack'ten àltıdakika10saniyelik bir parçadır kendisi.
    ağır ağır girer, zor çıkar.
  • sakin ve agirbasli gordugumuz, neo'ya bile "bay anderson" seklinde hitap eden, efendi kisiligiyle gonullerde taht kuran ajan smith'in kendinden gecip dislerini sikarak sarfettigi soz. (bkz: sinirliyken soylenen anlamsiz seyler)
  • neden mizah tadında ajan smith sorusu. cem yılmaz olacaktı ki orada çocuğu koyacaktı, oysa neo efendi ne dedi " because i choose to". meali ne, ben de bilmiyorum bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete ama muğlak bir laf edeyim de adam sansınlar.
  • neden, bay anderson neden?

neden, neden bunu yapıyorsun? neden ayağa kalkıyorsun? neden dövüşmeye devam ediyorsun?

varlığını devam ettirmekten öte başka bir şey için mi savaştığına inanıyorsun? bana bunun ne olduğunu söyleyebilir misin? bu özgürlük mü, yoksa doğruluk mu, belki de barıştır ha, sevgi olabilir mi?

illüzyonlar bay anderson, algımızın yanılgıları. insan zekasının, anlamsız ve amaçsız varoluşunu meşrulaştırmak için denediği geçici idealler. ve bunların hepsi en az matrix kadar yapay. zaten sevgi gibi zavalli bir kavrami insan zekasi icad edebilirdi. bunu gorebilirsin, bu durumu kabullenmelisin bay anderson, bunu şimdi bilmelisin. kazanamasın, amaçsızca dövüşmeye devam etmenin hiçbir anlamı yok!

neden, bay anderson, neden, neden direniyorsun?
  • - vaaaayyyyyy mr.anderson naber ya
    + vallaha ne olsun ya sürünüp gidiyoz matrix'te
    - iyi iyi bende kopyalanıp duruyom
    + vallaha sorma ya zor hayat matrix'te dalgalanmalar oluyor falan. zor zanaat.
  • matrix dünyasından bizim dünyamıza geçebilen birisinin sarfettiği cümle olarak düşünürsek adamın haklı olduğunu da söyleyebiliriz. ama neo orda şunu sorup smith'in mavi erkan vermesini sağlayabilirdi ve böylece jujitsu falan kastırmasına gerek yoktu;
    - why "why?"

ve hatta

- why hi one why.
  • matrix'in aslında neden bir film değil de felsefi akım olduğu sorusunun cevabıdır.
hesabın var mı? giriş yap