• en büyük yenilikler hyper-v tarafındadır. ayrıca direct access ve branch cache gibi servisleri de sunmaktadır.
  • (bkz: r2-d2)
  • workstation olarak da pek şükela, üstelik enstitünüzde ya da sizde msdnaa falan var ise kurmakta sıkıntı çekmiyorsunuz.

ha tabi bir de işin ieee boyutu var. ieee üyeleri msdnaa'dan windows 7 32-64 alamazlarken bunu ücretsiz olarak alıp kurabilirler. ben tavsiye ederim.
  • gayet performanslı çalışarak göz dolduruyor. bir workstation işletim sistemi olarak, dilerseniz göz al(dat)ıcı w7 özelliklerini de yükleyebiliyorsunuz.

gerçekten de dünyanın cssxhtml web application'uyla aynı anda, bir sürü pdf'i, word dosyasını programlarıyla açtım, sayısal hesaplama programlarını kullandım; şu güne kadar x32 emüleler de dahil olmak üzere, biri kilitlenmedi.

windows 7 x86'dan da iyi olduğuna dair ciddi bir hissim var. ama denemek zor geliyor şimdi, yarım senelik kurulumu silbaştan yaparsak, bizi de silip baştan yaratmak isteyen fırsatçılara meydan kalabilir. ne diyim.

fark edildiğinde gelen edit: güvenilirlik olarak w7 x86'dan da, w7 x64'den de iyi. hız açısından w7 x64'den biraz şey.
  • itanium mimarisini destekleyen son işletim sistemidir.
  • en şükela özelliği içinde barındırdığı dns özelliğidir, kuruveriyosunuz nasıl yapıyor ne ediyor çözemedim daha ama girebilemediği site yok.

ha bir de üniversite öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtıldığından bahsetmiş miydim?
  • workstation olarak kullanımında windows 7'nin hemen hemen tüm özelliklerinin olduğu söylenebilir. wireless, bluetooth, aero, windows oyunları... hepsi doğrudan hazır halde gelmemektedir. bu yetenekleri kazandırmak için http://www.win2008workstation.com/ sitesi en büyük kaynaktır. bu işletim sisteminin şu ana kadar en iyi yönü "yeni windows live sürümü çıktı yükle" diye zorlamamasıdır. istenilen dil paketi de yüklenerek işletim sistemi dili seçilebilir.

dreamspark aracılığıyla lisanslı kullanamayanlar ise bu sistemi 30 gün sorunsuz kullanırlar ancak 30 gün sonra her açılışta lisansını gir sorusu karşılarına çıkar, windows güncellemesi yapamazsınız ve masaüstü duvar kağıdı siyah zemin olur.
  • niye windows 7 ile karşılaştırıldığını anlayamadığım işletim sistemidir, hele ki x86 w7 ile. biri hizmet alan taraftır, biri hizmet eden. ayriyeten bu sürüm sadece 64 bit olarak piyasaya sürülmüştür.
    iyi bir depolama altyapısıyla (raid yapısı ya da storage) çok iyi i/o alınıyor.
  • dreamspark sayesinde beleşe indirip arada bir gerekli uygulamaları çalıştırmak için vm olarak kurduğum os. hani xp ile lisansla şuna bunla uğraşmayanlar için gayet güzel bence asıl amacının dışında.
  • en önemli yeniliği remote desktop oturumlarında varsayılan kapatma seçeneğinin "shutdown" yerine "logoff" yapılmış olması.

edit: desktop oturumunda da default secenek ona getirilmis.
hesabın var mı? giriş yap