şükela:  tümü | bugün
 • wechsler intelligence scale for children-revised---wechsler çocuklar için zeka ölçeği-gözden geçirilmiş

  tüm dünyada 6-16 yaş arası tüm çocuklar için kullanılan oldukça iyi bir zeka testidir. geçerliliği ve güvenilirliği oldukça yüksektir. sözel ve yapal (performansa dayalı) olmak üzere iki bölümü vardır. her bir bölüm kendi içinde sayı sembol, küplerle desen, genel bilgi gibi alt bölümlere ayrılmıştır. uygulanması yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.
 • bir zeka ölçeği, sadece bir iq puanı vermekten çok öte olan bir testtir. 12 alt testi var. uygulanması için türk psikologlar derneğinin açtığı sertifika kursuna gitmek (bunun için de psikolog olmak lazım tabi) ve bu kurstan başarılı olmak gerekir. özel çantası sadece sertifikalı psikologlara veya onların çalıştığı kurumlara satılır (şu anki ederi 750 ytldir).
 • elde edilen sonuçların bir çocuğun hayatında önemli bir etki bırakma ihtimali olması nedeniyle uygulanırken ve raporlanırken çok özen gösterilmesi gereken testtir. son yıllarda türk psikologlar derneği haricinde başka kurumlar tarafından eğitimleri sertifikasız olarak sıklıkla verilmektedir. etik kuralları önemseyen psikologların bu eğitimi psikologlar derneğinden alması, testi yaptıracak ailelerin de sertifikalı psikologlara yaptırması tavsiye edilir.
 • an itibariyle türkiye genelinde wisc-r eğitimi almış ve uygulama yapabilen toplam rehber öğretmen sayısı 430 dur.
  rehber öğretmenlerin wisc-r eğitimi meb özel eğitim rehberlik ve danışma hizmetleri genel müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.
 • bunu uygulayabilmek için sertifika almak yüklü bir para, düzgün uygulaması ise bol pratik yapmayı gerektirir. zor dostum zor.
 • kendisini uygulamak için para vermek gerekir, kendisini uygulutmak için para vermek gerekir, kendisiyle ilgili araştırma yapmak için para vermek gerekir ve kendisiyle ilgili yapılan araştırmalara ulaşmak için de para vermek gerekir bu allahın belası teste...

  ve diğer psikolojik ölçme değerlendirme araçları gibi insanları sınıflandırmak dışında pek bir işe yaramaz yani doğruluğu onu kabul eden insanlarca var olan bir testtir.

  peşin edit; salak bir paper için yapılan araştırmalara ulaşmam gerekiyor ve onun için bile hayatı zehir etti yoksa bir garezim yok yani...
 • şu an eğitimi sadece türk psikologlar derneği tarafından psikologlara verilen 6-16 yaş grubuna uygulanılabilen zeka testi. ancak diğer alanlarda olduğu gibi wisc-r'da da dünyanın oldukça gerisindeyiz. wisc-r iki kez revize oldu. avrupa'da şu an revize edilmiş hali kullanılıyorken biz hala eski wisc-r'i yapiyor, çocuklara fi tarihinden kalma sorular soruyor ve zekalarını ölçüyoruz. ayrıca çok da uzun süren bir test. uygulaması ortalama bir saati buluyor. uygularken çocuklara eziyet ediyormuşum gibi geliyor bazen. bu nedenle gereksiz uygulamalardan kaçınılmalı. aman merak ettim, çocuğumun bir zekasını göreyim diye wisc-r yaptırmak isteyen ana-babaları da bir psikiyatriste yollamalı. yazık çocuklara yahu.
 • çok uzun sürmektedir. günde birden fazla uygulamamak gerekir. lakin devlet hastanelerinde durum çok vahim. sonra niye bu kadar mental retardasyon var deniyor. zekayı ölçen şahsılar da çocuklar gibi tükendiğinden olabilir mi?
 • bugün virali patladı (bkz: lise öğrencisi askere özel zırh tasarladı)

hesabın var mı? giriş yap