şükela:  tümü | bugün soru sor
 • george lucas'ın ilk filmi thx 1138'in çekimleri sırasında terence mcgovern'in kıçından uydurduğu kelime. lucas anlamını öğrenmek istemiş bir anlamının olmadığını fark edince bu kelimeyi unutmamış ve star wars'da kullanmıştır.
 • mekanik bilgileri son derece ileri olan bu ırkın köleleştirilmeleri galaksinin yeni (artık eski oldu denilebilir, imparatorluk döneminden bahsediyoruz) düzeninde kaçınılmaz olmuştur ... son derece güçlü olan ve uzun yaşayan bu ırk, ilkel görünüşlerine karşın bir o kadar gururlu ve "bağlı" bir hayat yaşarlar ... bu ırkın bir alt kesimi olan beyaz wookiee'ler misafir perverlikleriyle tanınırlar ... arkadaşlık, aile gibi değerlere son derce bağlıdırlar ... her ne kadar bu gibi nezih özelliklerliyle bilinseler de delirmeleri (berserk olmaları) da bir o kadar bilindiktir ... episode 4'ü seyrettiyseniz bir wookiee kaybettği bir santranç maçı sonrası bir droid'in kolunu eline alabilir ... bu sadece bir droid (yani bir robot) olmayabilir, herhangi bir humanoid'in heryerini olduğu yerden çıkartabilecek kapasitededir bu arkadaşlarımız ...
 • sinirlerini kontrol atına almakta güçlük çeken ırkın en büyük problemlerinden biri de bu gibi durumlarda mntıklı düşünme yetilerini kaybedip cüsselerine güvenerek dağ düz düşmana dalmalarıdır... ancak karşılarına ilerlemiş dövüş tekniklerine sahip bir ırk çıktığında iki seksen yere serilebilirler... onurlarına son derece düşkün olan ırk özellikle yaşam borcunu çok ciddiye alırlar... han solo'nun en yakın dostu chewbacca, hayatını kurtaran han solo'ya hayatını borçlu olduğu için asla yanından ayrılmaz... daha sonra bu korumayı genişleterek leia organa solo ve ikizleri jacen ve jaina'yı da katar...
 • (bkz: ewok)
 • (bkz: peter mayhew)
 • wookiee'lerin tuhaf bir dili vardır.dışarıdan iniltiler çıkarır gibi gözükseler de;bu onların dilidir.filmlerden anlaşıldığı üzere bu dil bir hayli zor gözükmektedir,çünkü yine anlaşıldığı üzere sesteki en ufak bir tını olaya farklı anlamlar katabilir.han solo bu dili anlayabilmektedir, ama konuşabildiğine pek rastlanmamıştır.zaten çıkarılan seslerin de yalnız bu ırk mensuplarına ait olması beklenir.o yüzden konuşabilmek herhalde her babayiğidin harcı değildir.sesteki ufak tınıların olaya farklı anlamlar katmasını şu şekilde örneklendirebiliriz:
  chewbacca: "ğaııeıeeaı!
  han solo: "ne?füzyon soğutmalı nötron kalkanlarını mı ionize edeyim?!"
  gibi...
 • nedense bana genelde dunyayı kurtaran adam filmindeki peluş canavarları hatırlatan ırk... (tüylerden sanki... traş edilmiş bir wookie görürsem fikrim değişebilir.
 • galaksinin çok çok uzaklarında bir gezegende, mahallenin fakir babası, iş bitirici, dürüstlük timsali tayyar abisiyle aynı genlere sahip ırktır. tayyar abi de kanı kaynadığından yüksek sesle konuşur zaten.
 • kashyyyk gezegeninde yaşar bunlar. aslan görünümlü yarma yaradılışlı bir ırktır. damarlarına basıldımı ortalığı ayağa kaldırırlar. han solo a new hope’da chewbacca ile satranç oynayan c3po ve r2d2 ikilisini uyarır. bunu yenen adamın kolunu kopardı diye. master yoda’yı çok severler. clone wars sırasında gezegenlerindeki savaşı yoda bizzat kendi yönetmiştir. cumhuriyete sadıktırlar. order 66 sonrasında yoda’nın kaçması için ellerinden geleni yapmıştırlar.

  (bkz: chewbacca)
  (bkz: tarfful)
 • george lucas'in gercekten kopeginden esinlenerek yarattigi irk. ulan george..