şükela:  tümü | bugün
  • çin tarihinin gelmiş geçmiş en güçlü generallerinden birisidir. vaktiyle birlik olup qin hanedanı'nı ortadan kaldırmış olmalarına rağmen daha sonra liu bang ile araları açılmıştır. kendisi bir askeri deha olmasına rağmen zamanla üstün olan konumunu bu defa bir siyasi deha olan liu banga kaptırmış ve bu gidişata dayanamayarak intihar etmeyi tercih etmiştir. daha sonra da bu liu bang olacak arkadaş da han hanedanını kurmuştur zaten.

    xiang yu'nun en dikkat çekici özelliklerinden birisi gözlerinden birisinde iki göz bebeği bulunasıdır ki bu çin inançlarına göre bir hükümdarlık simgesidir, bu nedenle daha doğduğu günden itibaren ismi önemli çevreler tarafından bilinmekteydi.

    hemen hemen kader ortağı denilebilecek bir başka efsanevi çin generali için ise:

    (bkz: lu bu)*
  • bu kumandan milattan önce 210’da, qin (ch’in) hanedanlığına saldırmak için birliklerini yangtze nehrinin karşısına geçirdi. gece nehir kıyısında mola veren birlikler, sabah uyandıklarında dehşet içinde gemilerini yanarken buldular. saldırganlarla savaşmak için tabana kuvvet koştular, ama çok geçmeden gemilerini ateşe veren kişinin bizzat xiang yu olduğunu ve onun bütün pişirme kaplarını da kırdırdığını anladılar. xiang yu birliklerine tencereler ve gemiler olmadığına göre zafer ya da ölüm dışında bir tercihleri olmadığını söyledi. bu, xiang yu’ya çin ordusundaki gözde kumandanlar listesinde bir yer kazandırmadı, ama birliklerinin üzerinde muazzam bir odaklanma etkisi yarattı; mızraklarını ve yaylarını kapıp, yırtıcı bir şekilde düşmana hücum ettiler ve qin hanedanlığının ana kuvvet birimlerini tümüyle imha edene kadar peş peşe dokuz savaş kazandılar.