• xiaomi firmasının razer phone isimli oyuncu telefonuna rakip üreteceği yeni telefon modeli.

bilinen özellikleri:
    snapdragon 845
    adreno 630
    8 gb ram
    32 gb dahili depolama
    full hd+ 2160 x 1080
    120 hz ekran
    android 8.0 oreo
  • ön edit: donanımhaber'den erdi özüağ çok daha kapsamlı bir ön bakış videosu hazırlamış. cihazı merak ediyorsanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. buyurun video.

hazır ilk sayfadan yerimi ayırma şerefine ulaşmışken, güzel bir ön inceleme entrysi girmek istediğim telefon.

giriş
    polar night, sky gray
    telefon xiaomi tarafından black shark firması adına üretilen bir model. oyuncu odaklı olarak düşünülmüş ancak sahip olduğu özellikler ile benim gibi oyunla alakası olmayan çoğu kişininde dikkatini çekeceğine eminim. 13 nisan itibariyle tanıtımı yapıldı.

teknik özellikler
    yukarıdaki temel teknik özellikler resmi dışında daha detaylı bakmak isteyen arkadaşlar gsmarena'yı kontrol edebilirler tabii ki.
    dikkat çekici noktaları; qualcomm snapdragon 845 işlemci, 6gb/8gb ram, 64gb/128 gb depolama, 4000 mah batarya, 2160x1080 çözünürlüklü 18: 9 en/boy oranına sahip 5,99 inç ekran, telefonu 8 dereceye kadar soğutan sıvı soğutma sistemi, 12 + 20 mp'lik çift arka kamera, 20 mp'lik ön kamera (4k 30 fps kayıt yapan ilk ön kamera), hi-fi stereo hoparlör olarak söylenebilir.

tasarım
    tasarım konusu göreceli bir kavram olsa dahi, tek düze hale gelmiş akıllı telefon piyasasında farklı ve güzel bir tasarım yaparak benim beğenimi kazandılar. arka kısımdaki ledli logoyu ise pek beğendiğim söylenemez. ancak arka tarafın genel tasarım dilini çoğu kişi beğenecektir.
    şu sıralar her firmanın yaptığı ve benim midemi bulandıran arka kısıma parmak izi sensörü koyma olayına girmedikleri için seviniyorum. ince çerçesine rağmen ön kısmın en altına parmak izi sensörünü sığdırmayı başarmışlar. 20 mp ön kamerası üste konumlandırılmış.
    kutu içerisinden farklı olarak sadece kılıf çıkıyor. merak ediyorsanız buradan kutu açılışını izleyebilirsiniz. tasarım hakkında da genel bir bilgi sahibi olmuş olursunuz.

performans
    qualcomm snapdragon 845 zaten android tarafındaki en üst performansı size sağlayacaktır. buna ek olarak sıvı soğutma sisteminin katkısı sayesinde thermal throttling sorununu minimize edeceğini düşünmek yanlış olmaz. 6gb / 64gb ve 8gb / 128gb olmak üzere iki versiyonu var ve ikisi de ram ve depolama konusunda kimseyi üzmez. tüm bunları ise 4000 mah'lık bataryası ile besliyor. şarjı bir günü kesinlikle rahat çıkarır ama 1.5-2 gün ise merak konusu.

kamera
    arka tarafta iki adet kamera dizilimine yer verilmiş. 1.25 mikron piksel boyutunda f/1.75 diyafram değerine sahip, 12 megapiksel çözünürlüklü primer sensör ve 1.0 mikron piksel boyutunda yine f/1.75 diyafram aralığına sahip 20 megapiksel çözünürlüklü ikinci bir sensör kullanılıyor. çift tonlu led flaş destekli arka kamera; pdaf, hdr, portre modu ve panorama gibi çekim özelliklerine de sahip. örnek fotoğraflara şimdilik ulaşamasak da kağıt üzerindeki özelliklere göre oldukça iyi bir kamera bizi bekliyor.

selfie tarafında ise 30 fps'de 4k video çekimi gibi özellikler sunan f/2.2 diyafram değerine sahip 20 megapiksel çözünürlüklü kameraya yer verilmiş. ön kameralar uzun zamandır 1080p video çekimine ve bir kaç değere sabitlenmişti ancak bu telefon 4k 30 fps video kaydı ile vlog, kişisel çekim yapmak isteyenleri sevindirecektir.
    örnek resimleri bulunca buraya ekleyeceğim.

shark gamepad
    telefonun en çok üstünde durulan özelliği bu aslında. üstüne takabildiğiniz bu analog kontrolcü aparatı sayesinde oyunları çok daha rahat bir şekilde oynayabiliyorsunuz. 340 mah bataryası ile 30 saate kadar kullanım ömrü sunuyor bu kontrolcü. bluetooth 4.0 teknolojisine sahip ve android 4.4 veya üstü sürümleri destekleyen tüm android cihazlarda kullanılabiliyor. bu videodan gamepad'in kullanımını izleyebilirsiniz.

fiyatlandırma
    tüm bu özellikleri düşününce bizi 480 dolarlık güzel bir fiyat karşılıyor. shark gamepad isimli kontrolcü ise ek olarak 30 dolar farkla satılıyor. ülkemize girdiğinde 3000 tl üstü rakamlar ilk satışlar için normal olabilir ancak bu dolar kuruna rağmen kısa süre içinde 2500-2600 tl'ye alabileceğimizi düşünüyorum.

eksi noktalar
    - 9.3 mm ile günümüz için kalın sayılabilecek bir telefon.
    - 190 gram
    - 3.5 mm jak girişi yok
    - micro sd kart girişi yok
  • xiaomi'nin bugun tanitilan gamer telefonu.

bununla beraber telefonlar için tasarlanan game padide tanitilmistir (bkz: h66 gamepad)
    ozellikleri şu şekildedir;

h66 gamepad
    • bluetooth 4.0 bağlantı
    • android 4.4 ve üzeri destekli
    • 150mah pil / 30 saat kullanım
    • 40g ürün ağırlığı
    • fiyatı ¥179 ($29)

hemen edinmeyi düşünüyorum pubg oynarken bayağı işe yarar düşümcesindeyim.
  • umarım türkiye'ye sadece 6 gb ramli versiyonu gelmez gözüm 8 gb ram 128 hdd lik modelde.
  • telefonda sıvı soğutma?
    altı üstü kıçı kırık real racing'ler için mi?
    bir de şu akıllı telefon tanıtırken "konsol seviyesi grafik" saçmalığına da bir son verin lütfen.bana konsol seviyesi grafik dersen ben de sana derim ki bana gta v açan bir akıllı telefon göster.
  • sırf isminden dolayı bile şimdiden sempati duyduğum telefon. bıktım artık harfli-rakamlı modellerden, blackshark..hah şöyle biraz yaratıcı olun ya. a1 b2 c3 xa x z xz s pro plus lite 3-5-7-9 u ah oh bu ne aq?
  • link olaydı, bakması kolay olurdu.
  • sonunda bir telefon al beni dedirtti bana.
  • çok saçma bulduğum cihazdır kendileri.
    telefonun kendisi çok güzel.lakin konsol mantığı aptalca.kaç tane oyunu sadece konsolla kontrol edilir yapacaksın?
    oyun için el konsolu çıkaracaksan git sony'e(gerçi bu mallar bitirdi psp'yi de) veya nintendo'ya bak.oyun için ayrı bir platform yarat.
    dandik android oyunu için napacaksın bu konsolu? psp vita'daki keyfin yarısı yoktur bunda.
  • beklentinin aksine 120hz değil, 60hz ile gelen cihaz. evet, donanımına göre fiyat performans açısından mükemmel ve h66 gamepad olayı da güzel ancak razer phone'u çekici kılan iki detayın (120hz, dual amp'lı stereo hoparlör) olmaması ile üzmüştür. bütün bunlara rağmen kanımca hala gideri vardır.
hesabın var mı? giriş yap