• çocuklara yalan söylemenin kötü bir şey olduğunu göstermek için anlatılan bir hikayenin baş kahramanı, ama gözden kaçan bir şey var türkiye'de öyle yalan söyleyip köylüleri zırt pırt dağ başına çeken çobanı çam dibinde sikerler! açık ve net, anlatılacaksa çocuklara hikayenin devamı da anlatılsın ve köylülerin dağ başında sikip bıraktığı çobanın hayata tutunmak için verdiği çaba başka bir hikayenin konusu olsun.

- nasıl düştün buraya?
    - bir gün bir yalan söyledim ve hayatım değişti...
  • kuddusiyle büyüklere masallar yorumu ibretliktir.

http://www.youtube.com/watch?v=fdzujf-im7k
  • bir başbakan iki berlusconi videosundaki başbakandır. aynı berlusconi, aşk çeşmesinde darp edildim diyen rahibe için de görüntüler elimizde demişti. yalan söylediği ortaya çıktı.şimdi ise milano 'daki evinden euroları kaçırırken dinlemeye takılmış. kızıyla konuşuyormuş. ve bunlara montaj deyip inanmamızı bekliyor bu berlusconi. yalancı berlusconi sana kimse inanmaz!
  • akp'liler tarafından bilinmeyen hikayedir. bilseler zaten bu kadar yalan sonrası kendilerinin de ileride hasbelkadar doğruyu söyledikleri bir gün yalancı çoban durumuna düşeceklerini bir şekilde idrak ederlerdi.

--- spoiler ---

bir gün bir köyde bir çoban varmış. bu çobanın koyunları varmış. her gün koyunlarını güder, işine bakarmış. bu durumdan sıkılmaya başlayınca köylülerle bir oyun oynamak istemiş. sürüsüne kurt saldırdı yalanıyla köylüleri yardıma çağırmayı planlamış.

bir gün planını gerçekleştirmek için bütün köye haber vermiş. köylüler büyük bir heyecanla yardıma koşmuşlar. bir de bakmışlar ki kurt falan yok, koyunlar, kuzular, koçlar olduğu gibi duruyor. çobanın alay ettiğini anlamışlar.

sonra çoban gene canı sıkıldığında bir kaç kez daha kurtlar saldırdı yalanını söylemiş.

aradan zaman geçmiş, çobanın sürüsüne gerçekten kurtlar saldırmış ve bütün sürüyü kırmışlar. çoban köylülerden yardım istemiş. fakat daha önce köylülerle alay edip, onları kandırdığı için kimse çobana inanmamış ve yardım etmemiş.

çoban yaptığı hatanın farkına varmış ama iş işten geçmiş, hem köylülerin iyi niyetini hem de sürüsünü kaybetmiş

--- spoiler ---
  • ricky gervais masalın ana fikrini after life dizisinde vermiş.

https://streamable.com/z5kl3n

her seferinde başka yalan kullan.
  • algımdır.

küçükken batman, süpermen, örümcek adam vs. aslında gerçekler, gerçek olmalılar diye düşünen bir tarafım vardı büyüyünce bunun böyle olmadığını fark ettim.
    televizyonda öpüşme sahnesi olurdu, büyüklerim bana onların oyuncu olduğunu ve gerçekten öpüşmediklerini söylerdi, büyüyünce bunun böyle olmadığını fark ettim.
    biraz daha büyüdüğümde ise sevişme sahnelerinin gerçek olduğunu iddia eden bir güruh vardı, büyüdüğümde bunun da yanlış olduğunu fark ettim.
    ilkokul binamızın arkasında terk edilmiş bir ev vardı herkesin girmeye korktuğu, orada yaşlı bir yarı insan yarı canavarın yaşadığını düşünürdüm, çünkü çok korkunç bir binaydı, orada ancak korkunç biri yaşayabilirdi. büyüyünce bunun böyle olmadığını fark ettim.

sonra da bütün bu fark edişlerim arasındaki örüntüyü fark ettim.
    bunların hepsi, kesin gibi görünen "başka ne açıklaması olabilir ki?" dediğim ve bir yanıyla beni büyülemiş olan, bu sebeple kanıta ihtiyaç duymaksızın ikna olduğum olay, argüman yahut inançlardı. bir şekilde o inançların hepsinde, onlara balıklama atlamama sebep olacak bir parıltı, bir çekicilik vardı. benim için o parıltıyı kaybettiklerinde de yıkıldılar zaten.

yani hepsi aynı sebepten yıkıldılar. tıpkı aynı sebepten var olmuş oldukları gibi.

dolayısıyla artık algılarıma yalancı çoban muamelesi yapıyorum. en basit, en açık seçik gibi görünen ya da en şahane bulduğum ve hak vermek istediğim görüşlerde dahi kanıt aramaya çalışıyorum.
    çünkü o bana hala parlak bir şeyler göstermeye ve beni kandırmaya çalışıyor. en azından onun varlığının farkındayım ve ona karşı bağışıklık kazamaya çalışıyorum.
hesabın var mı? giriş yap