şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fifanin yetkilerini genisletmesi***nedeniyle eskiden yan hakem* olarak bilinen elemanlarin yeni ismi.
 • halk tarafindan halen yan hakem olarak bilinen elemanlar. hakeme,***gibi konularda sadece yardimci olabilirler.karar verme yetkileri yoktur.
 • yardimci hakem*'lerin ilginc bir ozelligi istisnalar haricinde - belki birkac yilda bir kez olur bu istisnalar - sol kanat savunuculari* ve sag kanat hucumculari*nin bulundugu tarafta mesleklerini icra etmeleridir. bu acidan bakildiginda sag bekin sol bek'e gore daha rahat oldugu soylenebilir, tabi ayni sey sol acik icinde gecerlidir. yardimci hakemlerin bu mevki tercihi nedeniyle oyun icinde cesitli kararlarindan, daha dogrusu bayraklarindan dolayi onlarla didisenler genelde onlara yakin olan sol bek ve sag acik olur, tabi itiraz etmek icin sahayi enden ene* kosmayi goze alan hircin sag bek ve sol aciklari saymazsak.
 • (bkz: resen yemek)
 • faul, penaltı ve elle oynamalarda orta hakemin düdüğünden sonra bayrak kaldırır, gözünün önündeki tacı görmez, ofsaytı allaha emanet belirler. acı ama gerçek, bir başka deyişle; oğlum ama hokkabaz.
 • ezik.
 • camlari filen siler.
  toz alir, fayanslari ovalar.
 • football oyununda her yarı sağının sağ tafarında bulunan ve en çok ofsayt pozisyonu ile anılan hakemdir. bayrakları her zaman sarı kırmızıdır.
 • bazi ulkelerde tum tetikcilik, şike ve manipulayonlari bu adamlar vesilesi ile yaparlar.
 • futbol oyun kurallarının 6 numaralı kuralıdır*

  şuradan devam: hakem/@fitbol

  yardımcı hakemlerle ilgili çok fazla kural anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. çünkü az-çok herkes tarafından görevleri biliniyor. ancak şunu ifade etmeden geçmeyelim; yardımcı hakemler, adı üzerinde "yardımcı" dır. eskiden yan hakem olarak ifade edilirlerdi ancak sonradan bu ifade olması gerektiği gibi düzeltildi*. burada özellikle vurgulanan şey esas yetkilinin hakem olduğudur (orta hakem demek literatürde yanlış olarak ifade ediliyor). yani hakem yardımcının ofsayt dahil hiçbir kararını uygulamayabilir.

  maç öncesi memorandumunda, hakem yarımcılarından ne tür yardımlar istediğini açık bir şekilde belirtir. ofsayt ve bulunduğu çizgideki topun oyun dışına çıkıp-çıkmadığı yardımcının doğal görevidir. bunun dışında yardımcılar kendi diyagonalindeki taç atışları, korner-aut ya da faullerde hakeme yardımcı olurlar. kendisine yakın bögelerden kullanılan taç atışlarında, atışı yapan oyuncuların ayaklarını kontrol ederler (hakem ise atışın baş üzerinden nizami bir şekilde kullanılıp kullanılmadığına bakar). yine kendisine yakın yakın serbest vuruşlarda, -hakemin isteği doğrultusunda- topun ve/veya barajın yerinden oynamamasını sağlarlar.

  bunun dışında bazı hakemler yardımcılarından kendilerine yakın penaltılarda *yardımcı olmalarını isterken, bazıları kesinlikle penaltı kararına karışmamasını isterler. bazı maçlarda penaltı yardımcı hakemin görüş alanında olmasına rağmen hiçbir harekette bulunmamasının sebebi bu maç öncesi konuşmasıdır.

  eğer dördüncü hakem yoksa, oyuncu değişiklikleri kıdemli yardımcı hakem tarafından yapılır(burada bir parantez açıp yardımcıların yerlerinden bahsetmek istiyorum; kıdemli olan yardımcı hakem, yedek kulübeleri ve teknik alanın bulunduğu tarafta yer alırkene kıdemsiz yardımcı onun diyagonalinde yer alır). saha komiseri ya da ilgili kişi değişiklik için hazır olunduğunu kıdemli yardımcıya bildirir. yardımcı da değişikliklik yapılacağını hakeme bildirir. hakem ise uygun gördüğü bir anda değişikliğin yapılması talimatını verir. bunun üzerine kıdemli yardımcı oyuna gidecek oyuncunun kontrollerini yapar ve değişikliği tamamlar.

  ilave yardımcı hakemler yoksa, topun kale çizgisini geçip/geçmediği kararı da yardımcı hakemin sorumluluğundadır.

  kural 7 - maçın süresi/@fitbol