• "iki şehrin hikayesi" ve "beyaz diş" dünya klasikleri bana hitap etmiyor
  • ilk sırayı hep (bkz: tutunamayanlar) alır.
  • hiç huyum değildi ancak son yıllarda yapmaya başladığım bir davranış, bazı kitapları yarıda bırakmak. eskiden aylarca da sürse bitirmeden yapamazdım. artık farklı düşünüyorum, zamanı değilmiş deyip bırakıyorum. çünkü böyle zorlanarak okumak kitaba haksızlık oluyormuş gibi geliyor. bitirilmeye çalışılan yarım kitap beni çok tedirgin ediyor. bıraktığımda ise rahatlıyorum. çoğu zaman bir süre sonra, ki bu bir kaç ay veya yıl olabilir, kitap aklıma geliyor ve alıp okumaya başlıyorum. daha fazla dikkatimi vererek ve keyif alarak okuyorum.
    bence her güzel kitabın bir okunma zamanı var, tabi her insana göre değişir.

(bkz: kara kitap)
    (bkz: kinyas ve karya)
    (bkz: bir düğün gecesi)
    (bkz: zorba)
    (bkz: bir kış gecesi eğer bir yolcu)
  • son iki yıldır okumaya başladığım tüm kitaplar bu listede ne yazık ki. hatırlayabildiklerim;

(bkz: yüzyıllık yalnızlık)
    (bkz: tehlikeli oyunlar)
    (bkz: deliliğe övgü)
    (bkz: mülksüzler)
    (bkz: sana gül bahçesi vadetmedim)
    (bkz: kavgam)
    (bkz: babalar ve oğullar)
    (bkz: ana)

adını hatırlayamadığım bir iki kitap daha var.

tarz değişikliğine gitmem sanırım. yukarıdaki eserlerin aksine daha akıcı, sürükleyici kitap önerilerinize açığım.
  • aşk- elif şafak : ismini anmaya değmezdi ama yazdım bir kere.

böyle buyurdu zerdüşt- f. nietszche : bu adamı aforizmik olarak takip ederim. fikirlerini derinlemesine açıkladıkça , usulca kitabını/kitaplarını bırakır giderim. adam şarap tanrısına doğru yol alıyor resmen.

saatleri ayarlama enstitüsü- ahmet hamdi tanpınar : bak bunun için hakikaten ayıp ettim. %15 ini okuduktan sonra bir ara verdim , veriş o veriş. dirilse ve tokatlasa beni , hakkı var ahmet hamdi'nin.
  • hayatım boyunca bir tane kitap yarım bıraktım o da budala . prens mişkin'i 2 yıl kadar önce terasta aşkitosunu beklerken bıraktım ve hala devam edemedim. bir kitap ne kadar bitmezse o kadar bitemedi
  • okumaya başladığım bir kitabı beğenmesem de bitirmek için kendimi zorlarım ama bazen ne yapsam olmuyor
    ana / maksim gorki
    assisili francis / nikos kazancakis
  • ne yaptım ne ettimse okumayı bitiremediğim, william s. burroughs'un 'vahşi oğlanlar' isimli eseridir. kaldı ki, bu gözler neler okudu neler? bilge karasu'nun 'gece' kitabını çok da bir bok anlamamama rağmen kör olurcasına okumuştum. tahayyül edin artık siz 'vahşi oğlan'dan nasıl da hiçbir şey anlamadığımı.
  • nabokov'un kedisi - thomas lehr
    schindler'in listesi - thomas keneally
    şimdilik aklıma gelenler bunlar... yazarlarının isimlerinin de aynı olması ilginç olmuş:)
  • peyami safa- yalnızız (2 kere bitirmeye yeltendim olmadı)
    oğuz atay- tutunamayanlar (yarısına kadar geldim, sonra film koptu bende)
    jk rowling- boş koltuk (baya bi okuduktan sonra bıraktım acaip gereksiz)
    zülfü livaneli- kostantiniyye oteli (sıktı ama yine de bitirmeyi düşünüyorum)
hesabın var mı? giriş yap