• sesi sedasi cikmiyor derken, neler atlatmis. soyle konusmus:

"sağlık sorunum nedeniyle, fazla da duyurmadan bir ameliyat geçirdim. tümörün çıkarılmasının ardından sağlığıma kavuşmak ve formumu yeniden yakalayabilmek için oldukça çalıştım. serbest dalış kariyerimi noktalayan olay bu oldu. performansımın bu kitle nedeniyle düşük olduğu, rekorlarımı da bu şartlara rağmen kırdığım ortaya çıktı. şu noktada kendimi hayatımda olmadığım kadar sağlıklı ve güçlü hissediyorum. yeni bir dünya rekoruyla dönmek, benim için çok gurur verici olacak. hazırlıklarıma da başladım. eşim ve antrenörüm rudi castineyra ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. o da performansıma şaşırıyor. önceki rekorlarımı bu engelle kırıyormuşuz. mevcut durum, benim için ek bir motivasyon. bu rekorumun, diğerlerinden çok daha başarılı ve keyifli olacağını düşünüyorum."
  • türkiye sualtı federasyonunun dalışını engellemeye çalışması üzerin aşağıdaki açıklamayı yapan sporcu...
    "
    son birkaç gündür hakkımda türk basınında çıkan yaptığım rekor denemesinin izinsiz olduğu, yapılmayacağı ve riskli olduğu konularıyla ilgili açıklamalara cevap verme ihtiyacı hissettim.

1999 yılından beri yaptığım rekor denemelerinin hepsinde türkiye sualtı federasyonu aynı açıklamaları yapıp, dalışlarımın engellenmesi için her türlü girişimde bulunmuş ve rekorlardan sonra da rekorun tescil edilmediğini duyurmuşlardır.

sualtı federasyonu, dünya sualtı federasyonu cmas’ın temsilcisidir ancak yaptığım spor dalı ve katgorileri cmas’ın bünyesi altında değildir. bu konudaki yetkili kuruluş free’dir (www.divingfree.com) ve bu kuruluşun federasyon yetkililerinin iddia ettiği gibi hiçbir ticari kimliği yoktur. bütün dünyada pekçok dalgıç, rekorlarının tescili için başvurularını free’ye yapmaktadır. free kuruluşu dünyanın pekçok ülkesindeki federasyonlar tarafından temsil edilmekte ve dolayısıyla bu ülkelerdeki sporcuların rekorları kendi ülkelerinde kabul edilmektedir.

fakat türkiye’de 6 yıldır 7 dünya rekoru kırmış olmama ve bütün rekorlarımın uluslararası boyutta tanınmasına rağmen türkiye sualtı federasyonu’nun bu kuruluşu temsil etmemesi sebebiyle rekorumun türkiye’deki tescili ile ilgili sorun yaşanmaktadır. istendiği takdirde federasyonun free kuruluşu ile protokol imzalayıp rekorların türkiye’de tanınmasını sağlaması teknik olarak mümkündür fakat senelerdir federasyonun bu konuda bir girişim yapmamış olmasına anlam vermek mümkün değildir.

gençlik spor genel müdür yardımcısı sezai bağbaşı’nın iddia ettiği gibi rekorlarımda hayati risk söz konusu değildir. yaptığım tüm organizasyonlarda uluslararası profesyonel ve son derece kalifiye bir ekip ile güvenliğin en üst düzeyde tutulmasını sağlıyorum. 1999’dan beri gerçekleştirdiğim rekor derinlikleri civarında 200 dalışın hiçbirinde herhangi bir risk söz konusu olmadı. fakat sualtı federasyonunun 2001 yılında gerçekleştirdiği türkiye serbest dalış şampiyonası’na katılan sporcuların %60’dan fazlası yüzeyde tehlike atlatmıştır, bu da organizasyonun uluslararası güvenlik kurallarının takip edilmemesinden kaynaklanmıştır.

yaptığım sporun türkiye’de temsil edilmemesine karşın, 2 hafta önce bilgilendirme amacıyla spordan sorumlu devlet bakanı mehmet ali şahin, devlet bakanı kürşat tüzmen, gençlik ve spor genel müdürü mehmet atalay ve sahil güvenlik komutanı tümamiral engin heper’i ziyaret ettim. bu konuda hiçbir yasal engel olmadığını ve bana gönülden destek verdiklerini söylediler. dalışımla ilgili yasal bir engel olsa bu konudaki yetkili merci olan sahil güvenlik bunu engellerdi.

gazetelerde yazıldığı gibi rekor denememin iptali söz konusu değildir. planladığımız gibi 11 haziran’da hyundai ana sponsorluğunda 41 metrelik bu rekoru 46 metreye dalarak geliştirmeyi deneyeceğim.

saygılarımla,

yasemin dalkılıç
    "
  • 12 şubat tarihinde lara isimli dünya tatlısı bir bebek dünyaya getirerek anne olmuştur.
  • son rahatsızlığı sebebiyle 125 metre rekor denemesinden vazgeçmiş.

http://www.hurriyet.com.tr/…ar/14546524.asp?gid=373

"serbest dalış sporcusu yasemin dalkılıç, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 1 mayısta kaş'ta yapacağı 125 metre dalış rekor denemesinden vazgeçtiğini ancak deneme dalışları sırasında 106 metre derinliğe ulaşarak beş yıl önce 105 metre olan kendi rekorunu kırdığını ve bu rekorun tescil edildiğini bildirdi.

yasemin dalkılıç'ın doktoru alper özkoçak, "yasemin'in kanama odakları var. sabahki endoskopisinde bu çıktı. dalmaya devam etmesi risk teşkil ediyor" dedi.

dalkılıç, dün yaptığı deneme dalışı sırasında nefes almakta zorlanmış ve 106 metrede kalbi durmuştu. kendisi hastaneye getirilirken çok önemli bir şeyinin olmadığını söylemişti ama bugün rekor denemesinden vazgeçtiği açıklandı. "
  • akıllara zarar kişilik. güzel, zeki, akıllı, yetenekli, uysal, sakin vs. ("tam bana göre" demek var ya neyse. abartmayalım, saçmalamayalım, çapımızı bilelim hesabı)

geçenlerde gazetede bi yazı okudum hakkında. spor sayfasında okur mektuparları için bi köşe vardı. mektupların altında da yazarın yorumları bulunmakta. amcamızın birisi şöyle bi şeyler yazmış:

"sayın hede, sizce de yasemin dalkılıç adlı genç kızımıza birilerinin bi dur demesi gerekmez mi? yazık gencecik kızımız saçma sapan rekorlar kırıcam diye kendini heba ediyor, yaşamını tehlikeye atıyor. üstelik bunun için taa mısır'lara gidip yok piramit boyunca yok bilmem ne boyunca daldı diye haberlere çıkıyor. ünlü olmak için böyle şeyleri yapması yanlış değil mi sayın hede?"

yazar da bunu destekleyen bişeyler yazmış.hatta daha abartı cümleler kurmuş ikisi de karşılıklı ama şu anda tam metni hatırlayamıcam. bi ara bulur yazarım(!)

yazıyı okuduğum o an kaçmak geldi içimden buralardan. ya da salacaktım kendimi dağa, bayıra...
    off off!
  • birkac yaz once sahilde ben ve birkac arkadasa dalarken belli derinliklerde diyaframini ne tur sekillere soktugunu, oksijen gerekip cikaricak bir yer kalmadigi zaman zorunlu olarak kulak zarinin bir kismini zorlayip yirtarak ordan cikan kabarciklari kullandigini anlatip, topumuzu akabinde 2-3 gun scuba yaparken derin dusuncelere surukleyen elf-insan.
  • rudi ile en büyük projesi olan lara'sı çok sevimliler.imrenilesi bir aile tablosuna kavuşmuş nihayet su periciğim.
    (bkz: nazar değmesin haarrk tuu)
  • 98'de odtü'de beraberdik. arkadaşımı yalnız bırakmamak için gittiğim bir dalış kulübü etkinliğinde dalışa başlamam için ısrar ettiğini hatırlıyorum.

tabi ki başlamadım. belki boğulurum diye burnunu suyun dışında tutarak duş alan bir insanım sonuçta :)
  • yasemin, can, cihan falan bunlar odtü olarak türkiye'de serbest dalışı tanımlamış insanlardır. sonra çok sular geldi geçti ama olsundu, serbest dalış ile ilgili bir tematik yapılacaksa yasemin'den daha iyi kaynak yoktu. go yas
  • omega firmasının adına ürettiği goyas adındaki saat hakkında nedense internette hiçbir bilgi bulunamıyor.

edit: biraz daha araştırınca olayın omega ile değil quantum ile alakalı olduğu anlaşıldı:

http://arsiv.sabah.com.tr/2004/01/15/gny120.html
hesabın var mı? giriş yap