• yazılımcılardan önce özel muayenehanelere neden gelmediğini anlamadım vergi şeysi, bir diş kliniğine gidip fiş alabilen ben duymadım.

edit: buradaki esas sorun devletin tahsil edemediği vergiyi gidip bodrolu çalışana veya dolaylı vergi olarak herkese yıkması. özel kliniklerden, esnaflardan, taksicilerden alamadığı her kuruş vergi, ya bodrolu çalışana yıkılıyor ya da dolaylı vergi olarak herkese yıkılıyor. şimdilerde ise banka hesaplarını kolaylıka takip etmenin verdiği avantajla gözünü yazılımcılara dikmiş devlet, vergi tahsil edemediği gruplarla uğraşmaktansa.
  • haberin içerisindeki en can alıcı cümle şu;

"böylece hem gençlerimiz gönül rahatlığıyla vergilerini ödemiş olurlar hem de rahat bir şekilde yazılım geliştirmeye devam ederler"

gönül rahatlığıyla vergi ödemek benim neden işime geliyor arkadaşım? sen bana bir gelir kaynağı sunmuyorsun. ben yurtdışına yazılım geliştiriyorum. ona da el koyuyorsun. benim gönlüm neden rahat olsun. bu arada zaten varolan bir vergiydi. sadece miktarı fazla olduğu taktirde paranıza göz koyuyorlardı. herkesin parasına el atabilmek için şimdiden yol yapılıyor sanırım.

edit: rencide etmemek adına ismini paylaşmayacağım. fakat çok çok acayip mesajlar alıyorum. aktrollerden kaçamıyorum.
    görsel
  • (bkz: serbest meslek kazancı)

yıllık 600 bin tl'ye kadar olan telif kazançlarının gelir vergisinden istisna olduğu açıkça yazılmış mevzuatta.

--- mevzuat ---
    telif hakkı ve ihtira beratı kazanç istisnası
    müellif, mütercim, heykeltıraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının;

bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak,

• kitap, cd, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira
    beratlarını satmak,

• bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya
    kiralamak

• şiir, hikâye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri,
    suretiyle elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden istisna edilmiştir.

--- mevzuat ---

kaynak
  • buradaki ve kaynak sitedeki yorumlara bakınca iki şey dikkatimi çekiyor. yoğun cahillik ve kıskançlık. halbuki neyi kopyalayıp neyi yapıştıracağını öğrenmek bile çok uzun süre alıyor ve bunu yaparken bile zekanı kullanman gerekiyor. bunu yazan zeka küpü arkadaşın derhal kopyala yapıştırla milyoner olması gerekiyor.

(bkz: yav ne gerizekalılar var insan bazen hayret ediyor)
    (bkz: otomobillerin kopyala yapıştır üretilmesi)
    (bkz: orta sınıfın kendi bacağına sıkması)
    (bkz: yazılımcıların türkiye'yi terk etmesinin aslında çok kolay olması)

bu şarkıyla terk ediyorum ülkemi gözlerim yaşlı
  • bana naber dergisinin 9.sayı kapağını hatırlatan uygulama.

--- spoiler ---

son zeki gittiğinde
    son yazılımcı yurt dışından kabul aldığında,
    son akademisyene oturma izni verildiğinde;
    tırt adam, tırtlığın karın doyurmadığını anlayacak!!!

--- spoiler ---
  • futbolcudan doğru dürüst vergi almadan yazılımcıları dert eden zihniyete afedersiniz...

hastalıklı bir zihniyetin ürünüdür.
  • uygulamaların ya da oyunların tamamiyle kopyala - yapıştır ile geliştirildiğini düşünenler var.bir kod parçasını kendi uygulamana yerleştirmenin göründüğü kadar kolay olmadığını anlamları gerekir fakat buradaki asıl konu kıskançlık olduğu için anlamaları daha da zorlaşıyor.
  • minimum ithalat ile (kullandıkları pc'nin maliyeti) ihracat yaparak ülkeye döviz getiren yazılımcıları sikmek amaçlı yapılan ugulama. cengiz limak kolininkini silmeye devam.
  • verginizi verin; ama masrafınızı göstermeyi unutmayın. elektrikten doğal gaza, aldığınız koltuktan kıyafete, kulaklıktan klavyeye her şeyi gider gösterebilirsiniz. sonuçta yaptığınız işle ilgili harcamalar bunlar.

ama aracınızı (otomobil) sakın gider göstermeyin; iki günden firmayı kapatayım derseniz o aracın satışını yapmak gerekiyor. satış bedeli gelir kaydedileceğinden öyle bir vergi çıkar ki, bütün kazandığınız buna gider. onun yerine gerektiğinde araç kiralayıp onun masrafını düşün.
  • (bkz: 5'li çeteden vergi almayıp freelancerın parasına konmak)

adamın saatlerce çalışıp kazandığı para 10 20 dolar. her zamanki gibi en absürt olayı seçip genellestirme yapılıyor. bir tane bulmuslar 600k kazanan onu bahane edip ufak tefek kazancı olan adamın parasına konmaya çalışıyorlar. sonra ülkeyi mafya yönetiyor diyince kızıyorsunuz. yazılımdan para kazanan adamı sorgulayacağınıza siyasetten para kazananları sorgulayın.
hesabın var mı? giriş yap