• kadınlar kincidir derler ya işte tam da o yüzden; ağzınızdan çıkanı kulağınız duyduğu sürece içinize atmadan, alttan almadan kavga edin.

o anda ses çıkarmadınız diye içinizi yakan olay sonraki her kavgada ortaya dökülür ama geçmiş geçmiştir, yapılan yapılmıştır bir kere yaşandıktan sonra düzeltemezsiniz. o yüzden size haksızlık yapılmasına anında tepki verin.

kavga etmekten korkmayın, kavga eden insan vazgeçmemiş, hala bir şeyleri düzeltmeye çalışıyor demektir. eğer düzelmeyeceğine inanırsanız, aklınızda bir şeyleri bitirdiyseniz işte o zaman kavga etmeyi bırakıyorsunuz zaten.. devam etmeyi düşünmeyen, düzeltmek için niye kavga etsin dimi.
  • hatunlar için söylüyorum.. zırttırop zattiri zittiroğlu kalıbında yalandan; bende burdayım özgüveni modeli ad soyad yazmayın bilmum yerlere.. az biraz kulağa hoş gelenler tamam da, ayşe çakmaklıgiloğlu özgamyemezcigiller falan olunca komik oluyo beah..
  • gerçi verilen tüm öğütlere baktığınızda şimdiye çoktan anlamış olmanız gerekirdi ya, hadi ben yine de bi özet geçeyim:
    -evlenmemeliydin!
  • çocuk yapana kadar yiyin, için, gezin, birlikte bol vakit geçirin. her manada :)
    sonra o günlerinizi çok ararsınız..
  • yeni evli triplerine allahaşkına girmeyin. rol modeller üzerinden kendinizi, sevgilinizi ve arkadaşlarınızı sil baştan tanımlamaya kalkmayın. ne olursa olsun -konu komşu hariç- yakınlarınıza ama biz yeni evliyiz demeyin, o eski empatik hallerinizi unutmayın. evinize geldiğimizde rica edeceğim ev eşyalarınızı anlatmayın, hele nişan ve düğün videolarını sinema ekranlardan izletmeye kalkmayın.çoğunlukla ben de o ortamlarda ortada dans eden oluyorum, ne olup ne bitti hepsine hakimim mesela. fotoğraflar mümkünse istenmedikçe çıkmasın.

yeni evli evine gitmekten itinayla ayağımı kesen durumlardan en önemlisi ise her ikinizi de tanıyan ve seven bir insan olarak sizinle birlikteyken birbirinize laf sokmayın. bir şekilde aynalamaya dönüşen bu durum o arkadaşınızı inanılmaz geriyor. hele birinizin yüzü düştü mü o birkaç saatlik süreç yeminle piç oluyor. insan bir nevi vesile olduğunu düşünmeye başlıyor. evliliğinizin 1. senesinden sonra bile benzer söz sataşmaları aklıma türlü ihtimalleri getiriyor. söyleyemeyince şişiyorum.

bir de en önemli ricama geleceğim. her ikinizin farklı alışkanlıkları ve zevkleri olabileceğini kabullenin. biriniz davet edilince öbürünüz isteksizce gelme zorunluğu hissetmesin, gelip bir kenarda homur homur oturmak yerine daha iyi alternatifler yaratılabilir. kız ya da erkek tarafı olarak kesin ayrımın yapılabildiği durumlarda durum daha vahim bir hal alabilir, bir düşünün derim.

şair burada olumsuzluk takısını n kere kullanarak yeni evli arkadaşların değişim süreci karşısında hissettiklerini de dile getirmek istemiştir.alınmaca gücenmece olmasın.

(bkz: tüm arkadaşların birer birer evlenmesi/#18703229)
    (bkz: yeni evli/#18704203)
  • eski hayatınızı özlemeyin. zira sultanlık artık sona erdi.
  • işyerindeki yaşlı memurdan gelmişti bir öğüt.

"pantolonunu kırışık ütülese de sesini çıkarma, üç çizgili olsa da öyle giy" demişti eleman.

ben rahat durmadım, "ses edersem nolur abi" dedim. cevap olarak ayağa kalktı jilet gibi ütülenmiş pantolonunu gösterdi. çok etkilendim "zamanla öğrendi değil mi yenge güzel ütü yapmayı" dedim. allah akıl fikir versin der gibi sırıttı abimiz "yok hocam, bu nasıl ütü dedim, beğenmiyorsan kendin yap, dedi. 27 yıldır elime yapıştı ütü"
  • bi öğüt de meslektaşım adnan abi'den gelmişti. yozgat entelektüellerinden olan bu kolormatik gözlüklü kel kafalı, uyumsuz takım elbiseli adam aslında eski bir salon erkeği, hovarda, judo hocası ve türkiye şampiyonudur. evlendiğimi duyunca gözlerini iri iri açarak kısa bıyıklarının arasından dehşet ifadesiyle fısıldar:

"la evlendin bari çocuk yapma la!"

yine kaşındım, "abi çocuk evin neşesi diyorlar, 3-5 tane olmasın mı?" dedim. gözlerini belerte belerte baktı bana "adamım ben evlendim boynum büküldü" dedi. "tek başıma rahattım, karı dırdırı boynumu büktü. yine de sabrım taşında bi hönkürüyordum kükrüyordum hanım pısıp kalıyordu." "ee, abi?", "eeesi mi var amına koyayım, çocuk doğdu boynum büküldü, sesimi yükseltecek oldum, çocuğun önünde hayvanlaşma adnan, dedi hanım. isyan edecek oldum, çocuğumu alır giderim adnan, demeye başladı yengen. eskiden olsa siktirgit derdim ama çocuk olunca boynunu büküp susuyorsun!"
  • evli değilim o yüzden bu öğüdü yeni evli birinin komşusu olarak yazıyorum.
    gençler anladık belli şeyler için evlenmeyi beklediniz ve çok heyecanlısınız. ama lütfen kapınızı pencerenizi kapatın bir apartman uyuyamıyor sizin yüzünüzden. uyara mıyorsun da yeni evliler diye. çoluğa çocuğa açıklayamamaktan bir hal oldu komşular, milletin iştahı kaçtı yeminle. neyse biraz sesi kısalım, yada müziği çok açalım sevgiler, saygılar.
  • seks hayatınızı bekar arkadaşlarınıza anlatmayın. yazık günah.
hesabın var mı? giriş yap