• bugün yeni kimlik almak için ilçe nüfus müdürlüğüne gelmemle, karşılaştığım parmak izi verme zorunluluğudur.

türkiye gibi kişisel hak ve özgürlüklerin bu denli ihlal edildiği bir ülkede, 75 milyonun parmak izini almanın gerekçesi nedir ?
    bir tık üstü her birimizin boynuna çip yerleştirip konum takibi yapmak olacak herhalde. (bkz: black mirror)

kaldı ki kişisel olarak "durduk yere herhangi bir devlete/kişi/kuruluşa parmak izi vermeme" taraftarıysanız bu kimliği alamıyorsunuz. parmak izi vermek zorunlu.

sistem 75 milyonun parmak izini kaydedince ne değişecek ?
    eğer yeni kimlik almak için nüfus müdürlüğüne gelirseniz karşılaştığınız distopya karşısında derin bir üzüntü duyabilirsiniz.
  • yeni kimlik alamamama sebep olacak zorunluluktur.

(bkz: dermatofaji)

olmayan bir şeyi zorla isteyecek değiller herhalde, ya da yoksa?
  • pasaport alirken nasil ki parmak izini veriyorsun, kimlik alirken de oyle bir seyin soz konusu olmasi normal. aklima su soruyu getiriyor: bir insanin kendisinden suphesi yok ise neden parmak izi vermek istemez?
  • tüm seçmen veri tabanı yıllardır internette geziyorken sıkıntı yaratacak zorunluluk.

yarın 75 milyonun parmak izlerinin başkasının eline geçmeyeceği ne malum.

kaldı ki bu sgk nın avuç içi tarama hedesinde vatandaşların bu izi vermeye zorlanamayacağına dair mahkeme kararları vardı sanırım. hatta o yüzden rafa kalkmıştı o iş. yine çook feci yanlış hatırlamıyorsam sanki ahim in de zorla bu tür bilgilerin alınamayacağı / bireyin vermeye mecbur edilemeyeceği yönünde bi kararı vardı *
  • zaten pasaport ve ehliyet alırken parmak izi veriyorsun, nüfus cüzdanı alırken neden bu kadar sıkıntı oldu çözemedim.
  • zaten pasaport ehliyet alırken vs ile zamanında sağlık kuruluşlarında kullanmak üzere çoktan alınmış bir şey, belli yaşın üstündeyseniz ve ot gibi yaşamıyorsanız önceden verilmiş olduğundan itiraz etmenin önemsiz olduğu durum.

ayrıca bütün özgürlük ve temel haklarımız bitti sıra parmak izine mi geldi?
  • potansiyel kanun kaçağı serzenişi olan hadise. bir kişi parmak izi vermekten çekiniyorsa altında kesin bir şey vardır.
  • parmak izi vermemek için ehliyet ve pasaport almadım. yeni kimlik almayı da düşünmüyorum . prensip olarak nato ülkesine kişisel bilgilerimi vermiyorum.

türkiye natodan çıkar o zaman belki kişisel bilgilerimi şifreli olarak vermeyi düşünebilirim.

ekleme: ben hiç kimseye parmak izimi vermedim . dünyada ne kadar terörist varsa sponsoru abd'dir. abd ulus devlet olmadığı için abd vatandaşlığı olmak suçtur aynı zamanda türkiyenin bu halde olmasının sebepi de abd'dir. ülkemin düşmanlarının vatandaşlığını alacak kadar düşmedim.

başka ülkelerden vize almak için kişisel bilgilerimi vermedim vermeyi de düşünmüyorum.

düzenleme parmak izi yerine parmak içi yazmışım.
  • bırakın pasaport ve ehliyet için vermiş olmayı, schengen, amerika vizesi gibi vize başvurularında bile olan zorunluluk. parmak izi yabancıların elinde de dolaşıyor. ben her parmak izi verdikten sonra parmak uçlarımı zımparalıyorum. sorun olmuyor.
  • pasaport ve ehliyet başvurusunun yanında askerlikte de verilmektedir. zaten 3 defa vermişiz, neden tekrar tekrar parmak fetişisti gibi iş çıkartıyorsunuz.
    parnak da basmışız daha önce zaten, yeni kimlikleri ptt kargo ile gönderin eve/işe, kapıdan teslim alalım. huzur içinde çözülsün bu iş.
hesabın var mı? giriş yap