şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.imoistanbul.org.tr/…tkinmuhyontaslak.doc linkinden detaylı incelenebilir. simdi icerigine gelince :

  -yurdumun dört duvarı olan her köşesinde üniversite açarak ülkeyi kalkındırıyoruz şeklinde popülist politikalar yapan kimselerin; *******

  -eğitimi kapitalist bir dönme dolap olarak görüp eşini dostunu hoca yapan devletten eğitim adına ucuz arazi kapatıp büyük, haksız ama an için geçerli sayılabilecek öss yarışında başarısız olanların-ki kimsenin başarısız olduğuna inanmıyorum yeteneğe yönlendirilmeme olduğuna inanıyorum- diplomasızlık korkusundan faydalanarak açtıkları bazı özel üniversitelerin;

  -bazı mecburi minimumları yerine getirip, politik renkleri ve akrabalık-dostluk ilişkileri koltuğuna bir kere oturduktan sonra yerinden kalkmadan, kitaptan bile doğru dürüst ders anlatamayan, konulara öğrencilerin ilgisini çekmek yerine eksikliklerini gizlemek adına verdikleri derslerden soğutan hatta nefret ettiren hocaların;

  - okulların altyapı, teknik imkan, öğretim görevlisi miktarını yükseltmeden harç, yurt, döner sermaye ve mezun sayılarını arttırmak adına öğrenci kapasitelerini ikiye katlayan rektör, dekan vs.'lerin;

  ve bu hararetle daha aklıma gelmeyen bir çok nedenden ötürü mühendislik eğitiminin kalitesinin ve vizyonun her geçen gün daha da körelmesi durumundan hareketle hazırlanmış bir yasa taslağıdır.

  amacı kimseyi yermek değil, mühendislikte bir çıta yerleştirerek mevcut kimselerin kendilerine ve bilgilerine yeniden yatırım yapmasını; bilgiye verilen değerin artmasını sağlamaktır.

  bir bakıma tus sınavına benzetilebilir ancak teorik yerine pratik bilgilere yönelik bir seçmeli sınavlardan geçirilen mühendisler belirli bir barajı aşınca ancak yetkin mühendis sıfatını taşımaya hak kazanır. ayrıca bildiğim kadarı ile sözlü mülakat da olacaktır.

  bazı kesimleri korkutsa da, rahat döşeklerini bozacak olsa da türkiye'deki mühendislik seviyesini yukarıya çekeğini düşünmekteyim. ayrıca uzun süren çalışmalar sonucunda hazırlanmıştır. öncelikle taslağı yayınlanmış ve uzun süre tartışılıp yontularak uygulaması en mantıklı forma getirilmiştir. muhakkak eksikleri, açıkları, gedikleri olacaktır. hayırlı olmasını umarım, zira insanlar yataklarında "ulan acaba şimdi deprem olsa kolon üstüme biner mi" şeklinde düşünmemesi ve mühendis sıfatına daha saygı duyması, yetersiz eğitim veren kurumların da kendilerine bir çekidüzen vermesi için gereklidir.

  ***
 • olaki link kırılırsa diye copy-paste olarak da

  "tmmob inşaat mühendisleri odasi
  yetkin inşaat mühendisliği uygulama yönetmeliği
  taslaği

  yetkin inşaat mühendisliği uygulama yönetmeliği taslağı odamız bünyesinde oluşturulan yetkin mühendislik komisyonu tarafından hazırlanmış ve 20 eylül 2004 tarihinde son şeklini alarak, örgütümüzün, üyelerimizin ve meslektaşlarımızın tartışmasına açılmıştır. inşaat mühendisliği açısından son derece önemli bir yere sahip olan yetkin mühendislik, bu yönetmelikle üstün nitelikli ve güvenilir mühendislik hizmetlerinin sunulmasını ve bu hizmetlerle ilgili yanlış uygulamaların önlenmesini sağlayacaktır.

  edit : taslak onaylanmış olduğu için görüntü kirliliği yaratmamak adına gerisini sildim
 • uzun süredir taslakları tartışılan ve kanun tasarısı olan yetkin mühendislik sistemi 16 ocak 2006 tarihinden itibaren uygulamaya geçmiş, 30 ekim 2005 tarihli ve 25981 sayılı resmi gazetede de 1 ocak 2006'da yürürlüğe gireceği duyurulmuştur. konu ayrıca imo istanbul bülten'de de detaylı ele alınmaktadır.

  ön bilgi : http://www.imo.org.tr/…inmuhendislik/25sorudaym.htm

  detaylı bilgi için : http://www.imo.org.tr/yetkinmuhendislik/
 • henüz yürürlüğe alınmamış düzenlemedir. başta tmmob olmak üzere pek çok örgüt düzenlemenin kargaşaya ve sorunlara yol açacağını düşündüğü için konu üzerinde yoğun olarak çalışmaktadır. sorunun temelinde üniversitelerin eğitim seviyelerindeki farklar ve bunların iş hayatında da eşitsizlik ve bazı sorunlara yl açtığı düşüncesi yatmaktadır. üniversitelerin eğitim düzeylerinin iyileştirilmesi ve eşit düzeye getirilmesi zor olduğundan bu yol seçilmiştir. üniversite eğitimi sonrası eğer bir kişi mühendilik yapmak istiyorsa ek derslere girecek, mesleği ile ilgili odadan alacağı bu dersler sonrası sınava girerek başarılı olursa yetkin mühendis sıfatı ile iş hayatına atılabilecektir.
 • qualified engineering'in türkçesidir
 • yeni mezun olanların belirli bir zaman hiyerarşinin altında ve rekabetçi politikalar eşliğinde denetim altına alınmasıdır.bu konuda danimarka iş yasası örnek gösteriliyor, istihdam ve eğitim politikası eş zamanlı çalışıyor, işten atılma durumunda kendine uygun beceri ve donanım ile yeniden işe dönmeleri sağlanıyor. yani “ne kadar işten atılırsanız atılın çok üzülmeyin, çünkü kendinizi nitelikli kıldığınızda yani kendinizi sermaye için imal ettiğinizde işe alınacaksınız” * denmektedir.
 • sermaye ve diğer egemen sınıflar tarafından ucuz işgücü sağlamak amaçlı tasarlandığını düşündüğüm, gerçekleşmesi durumunda nice anadolu universitelerinden mezun mühendise yazık olacağını tahmin ettiğim yasa tasarısı.
 • yetkin mühendislik ab'ye giriş aşamasında ab şartlarına göre oluşturulmuş şu anda geçerliliği olmayan ama imo'nun ısrarla insanlara yetkin mühendislik sınavına girmeleri ve kazanmaları yönünde telkinde bulunduğu yanlız bir olgudan ibarettir.sınavı kazansanız dahi bu kadar yüksek aidat neden ödeyim ki dersiniz ve yetkin mühendisliğinizi kaybedersiniz. değişen hiçbirşey olmamıştır, zaman, emek ve para kaybından başka....
 • kendi çaylak fikirleri iktadarda loststone'un aktarımıdır konuyla ilgili olarak;

  http://www.youtube.com/watch?v=hnc6lpugfoe