şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anlaşılamadı

  edit: linki kaldırıyorum lince dönüşmesini doğru bulmuyorum. belki de bazı yazarların dediği gibi rahatsız edici ve şok edici gerçeklik, ayna tutma olarak algılanabilinir.

  edit: link ekliyorum ve lince dönüşmesini doğru bulmuyorum

  https://resmim.net/f/zponlb.png
 • kuzeni çizmiştir.
 • yiğit özgür olamaz.
  böyle bir gerizekalılığı yapacak adam olsa şimdiye kadar milyon karikatürünün birinde yapardı!
  sıfır falso ile çizen adamın böyle aptal bir karikatür çizmesi mantıklı gelmedi...

  edit abi kimse çocuk tacizlerine atfen yapılan bir karikatür demesin. çocuğun rızası vardı temalı bir hiciv bu şekilde bile çirkin yaa.
  çok mantıksız...
 • rızası vardı savunmasının saçmalığına dikkat çekmek için olabilir, olmayabilir de.
 • bu kez güldürmeyen karikatürdür. ve evet saçma ve iğrenç olmuş. üzerinden espri kasılmayacak konular vardır sayın özgür, bu da onlardan biri.
 • çizgiler yiğit özgür gibi ama imza ya da açıklama göremedim. espri desen yok, konu desen yok ya da ben anlayamadım. karikatürü de anlayamadım. ironi falan o da yok. rezalet başlığı açılsa yeridir... tamam mizah esneklik falan da ele alınan konu da biraz sakıncalı.bir mesaj falan da yok...

  (bkz: ne bu şimdi)
 • türkiye'deki, çocuklara cinsel taciz olaylarına dair farklı bir açıdan dikkat çekmek istemiş demek isterdim ama diyemiyorum. zira çizdiğinin bu bahsettiğim açıyla da bir ilgisi yok. metafor yok, mecaz yok. saçmasapan bir iş olmuş kanımca.
 • ben bir şeyler anladım sanırım; yani diyor ki çocuklar taciz maciz bilmez, oyundur onların anladıkları... bazı aileler özellikle popo kısmını mıncıklar çocukların, belki buraya dikkat çekmek istedi, ne bileyim.
  saçma desem çok değil, ha düşündürdü mü desem o da yok. bilemedim yani.
  gereksiz olmuş gibi.
 • rezil bir karikatürdür. rezil bile az kalır. tamam yiğit özgür'ün bazı saçma sapan işleri yok değil ama bu düpedüz alçaklık. bunu yapmış olmasın.

  not: çocukların saflığına vurgu yapılacak olsaydı "ne yapayım bu tipsizi ben" gibi bir cümle kurulmazdı. demek ki çocuk güzel olsa yapacaksın, anlamı çıkıyor.

  yıllardır yiğit özgür'ün işlerini deli gibi severim ama bunun elle tutulur yanı yok.
 • yıllar yıllar önce, henüz çocuk istismarı konusu türkiye'nin gündeminde yer almayan ve alması da mümkün görülmeyen zamanlarda çizilmiş talihsiz bir karikatürdür.

  yiğit özgür'ün ilk işlerinin basıldığı karikatür kitabı hala arşivimde durur. geçenlerde ben de fark ettim, o zamanlar yayınladığı işleri şu an yayınlayabilmesine imkan yok. sadece toplumsal tepkiden çekindiği için değil, türkiye'nin şartları ve yaraları geçen sürede çok değiştiği ve muhtemelen karikatürist de bu tarz işleri etiğe aykırı bulacağı için. eski karikatürlerde kadına şiddet, tecavüz, çocuk istismarı vs. gibi pek çok tema komedi unsuru olarak kullanılmış.

  ben de eskiden, penguen ve uykusuz'un ilk zamanlarında bunlara çok gülerdim. çünkü o zamanlar bize çok uzak ve absürt bulunan kavramlardı. şimdilerde insan gülemiyor aksine bir rahatsızlık hissediyor.

  tüm bunlarla beraber, bu öğelerin zamanında komedi unsuru olarak kullanılması ve bu suçların gerçekleşmesi birbiriyle kıyaslanamayacak konulardır fikrimce. ve anakronist yaklaşmadan, karikatürü de çizildiği dönem itibariyle düşünmek gerektiği fikrindeyim. türkiye'nin bir zamanlar komiklik unsuru olarak kullanılabileceğini düşündüğü konuların, zamanla ne derece tepki uyandıran bir hale geldiklerini görmek açısından da iyi bir göstergedir. mizah dergilerini atmamamın sebeplerinden birisi de, ileride çocuklarıma yakın türkiye tarihini mizah dergileri üzerinden anlatmayı düşünüyor olmam zaten.