• geçtiğimiz hafta sonu yapılan yükseköğretim kurumları sınavında felsefe alanında sorulduğu iddia edilen metin:

link

görsel

açamayanlar için ayrıntılı soru metni:

ali: "anne, şu ağrıların için doktora gitmeliyiz." anne: "gerek yok oğlum. iyileşmek alın yazımsa doktora gitsek de gitmesek de iyileşeceğim ama kaderimde iyileşmek yoksa doktorun bana bir faydası olmaz."

davranışlarımızda yazgının yanında özgür irademizin de etkili olduğunu düşünen ali'nin, annesini ikna etmek için aşağıdakilerden hangisini söylemesi beklenir?

a) hastalanman ve iyileşmen birbirinden farklı durumlar.

b) biz elimizden geleni yapalım, sonrasını kadere bırakalım.

c) kaderinde iyileşmek olup olmadığını bilemezsin.

d) her şey kader zaten, şimdi doktora gitmemiz de.

e) doktora gitmekle kaderini sen belirlemiş olacaksın.

epey tartışmalı bir soru gibi. müfredata hakim değilim lakin felsefe hocam şu soruyu görseydi saçlarını yolardı diye tahmin ediyorum.*
  • muhtemelen soru yazarlarına göre doğru yanıt b seçeneğidir. ancak d ve e seçenekleri de bu soruya cevap olarak sunulabilir.

bence hatalı bir soru. sorunun felsefe sorusu olup olmadığına hiç girmiyorum bile.

ek:

bu soru türkçe sorusu, okuduğunu anlama sorusu ise (!) üzerine düşünelim biraz. d seçeneğini ele alalım o zaman. bu yargı ali'nin ilk diyaloğuna gönderim yapıyor. dolayısıyla seçenekte hem davranışa hem de kadere (yazgıya) vurgu var denilebilir. bu sözü söyleyen biri herhâlde annenin doktora gitmesi gerektiğini de belirtiyor. bunu nereden anlıyoruz? ilk diyalogtan. bağımsız diyaloglar değil ki bunlar... e seçeneğinde de aynı durum söz konusu. b seçeneğinde diyaloğa gönderim yapmadan düşüncenin doğrudan aktarımı var...

sorunun kurgusu hatalı. hata da göndermenin gözardı edilmesinden kaynaklanıyor.

ek 2: sorunun zaten özensiz, ölçme ve değerlendirme ilkeleri gözetilmeden hazırlanmış olması da ayrı bir sorun. çoktan seçmeli maddelerde seçeneklerden biri ayırt edici şekilde diğerlerinde uzun olamaz. b seçeneğinde bu kurala da uyulmamış. bu açıdan da soruya bir eksi puan daha yazılmalı.
  • bana din kültürü sorusu gibi geldi.
  • bütün cevapların doğru olduğu sorudur
  • felsefenin iyice ele ayağa düştüğünü düşündürmüştür.
  • platon'la annesinin diyaloğunu koymuşlar.
  • felsefe görünümlü din dersi sorusudur cevap b'dir.

edit: soru ahlak felsefesinde işlenen kavramlarla ilintilidir.
  • soru kökünde özgür irade vurgusu var. e seçeneğinde "kaderini sen belirlemiş olacaksın." sözü geçtiği için cevabın e seçeneği olduğunu düşünüyorum.

ek: cevap b imiş. b seçeneğine itiraz etmem ama e seçeneğinden kopamıyorum.
  • fatalizm ve de kadercilik felsefenin konusu olduğundan çokta şaşırtmamış bir sorudur. ayrıca b seçeneği doğru cevap olarak ösym tarafından açıklanmıştır.
  • ne felsefesiymiş bu soru? dergahçılar mı? cüppeliler mi? üfürükçüler mi? badem bıyıklılar felsefesi mi?
hesabın var mı? giriş yap