• başka bir başlıkta var mı bilmiyorum. benim yoğurt topu demek hoşuma gidiyor. bolu'da keş vardır ya, onun tazesi gibi de düşünülebilir. yoğurttan top olur mu peki? olur.

süzme yoğurt yapmak için yağlı yoğurdu 24 saat boyunca bir tülbente koyup, altında bir tepsiyle yüksekçe ve serin bir yere asarlar ya evlerde, yoğurt topunu yapmak için bu süreyi bir haftaya çıkarmak gerekiyor. buzdolabında da olur, hatta daha iyi olur. bir hafta sonunda 2 kilo yoğurda bir tatlı kaşığı hesabıyla tuz koyup iyice kurumuş olan yoğurdu yoğurun, sonra da cevizden küçük toplar yapın. nemli bir beze aralıklı olarak dizin ve buzdolabında bir gün daha bekletin. ertesi gün bir cam kavanoza doldurun ve üzerini sızma zeytinyağıyla kapatın. aromatik olsun isterseniz, yağınızı istediğiniz taze otlarla ya da kuru baharatlarla tatlandırabilirsiniz de. ben her şeyin sadesini severim.

serin, karanlık bir yerde saklayın. istediğiniz zaman yağıyla birlikte çıkarıp kızarmış ekmeğe sürebilirsiniz. yoğurttan yapılmış bir nevi taze peynir. ister kahvaltıda çayla, ister şarapla çok güzel oluyor. 1997 yazında, ortaköy feriye lokantası'nda davetli olduğum bir akşam yemeğinde antre olarak tatmıştım ilk olarak.
hesabın var mı? giriş yap