• (bkz: balli yogurt)
  • algida'nın türkiye'de ilk piyasaya çıktığı yıl, fresta adıyla sattığı dondurmadır. ertesi sene ortadan yok olmuştur bu dondurma. çok da güzeldi oysa, yoğurtlu-limonlu....
  • scholler denen bir marka vardı halen var mı bilmem. işte bu markanın manhattan ice dream adında bir ürünü vardı yoğurtlu ve çilekli idi. dondurma tarihinin gördüğü en iyi dondurmaydı kanımca bu.
  • benim ilk defa duydugum bir dondurma cesidi. yalniz benim bahsettigim ev yapimi.

yine uykusuz gecen bir gecenin sonunda, sabah 6 sularinda televizyonda salak bir yemek programi izlerken kesfettim bu dondurmayi. hemen tarifini de veriyorum. cunku yapimi cok basit ve sonuc da pek guzel oluyor. hem disaridan alip yediklerimize gore cok daha saglikli. "ulkemizde bulunmuyor ahh olsa da yesek" diyenler bakin buraya:

malzemeler:
    2 su bardagi yogurt (tam yagli olacakmis. ben evde ne varsa onu kullandim bilmiyorum az mi yagli cok mu.)
    2 adet limon (bunlarin hem kabuklarini hem de suyunu kullaniyoruz)
    1 su bardagi seker (toz olanindan tabi)
    1 paket vanilya (hani su kucuk paketlerde olur keklere falan koyduklarimizdan)

once limonlarimizin kabuklarini rendeliyoruz. sonra da sularini sikiyoruz. kabuklari rendenin en ince tarafiyla rendeliyoruz ki kocaman olup agzimiza gelmesinler. amacimiz sadece kabukta bulunan aromadan yararlanmak o yuzden cok fazla olmasina da gerek yok. mis gibi koktu degil mi? evet. buyuk bir kaseye 2 su bardagi yogurdu koyuyoruz. icine limonlarin kabuklarini atiyoruz. 1 su bardagi sekerimizi atiyoruz. 1 paket vanilyamizi da ekliyoruz. ve en son siktigimiz limon sularini da icine boca ediyoruz. bunlarin hepsini guzelce karistiriyoruz. onemli olan sekerin erimesi ki kitir kitir olmasin. mikser de kullanabilirsiniz. guzelce karistirdik mi? evet iste bu kadar bitti bile. bunu dondurucuya atiyoruz ve donmasini bekliyoruz. sogutma seviyesine gore artik 3-4 saatte donmasi lazim. servis ederken ustune cikolata sosu ya da visne receli koyabilirsiniz.
    bu arada tarifi veren abla isterseniz icine muz, seftali ya da cilek, evde ne meyve varsa ezip katabilirsiniz, boylece meyveli dondurmaniz olur demisti. ben denemedim tercih sizin.
    afiyet olsun.
  • ben ufakken ufak hemşirem bi garip dondurma yapmıştı el emeği, süt ile... ufak aklı ile mutfağa girip süt bulamayıp "eh yoğurt sütün bir başka formu değil mi, ondan da olur" diyerekten taklit etmeye çalışmıştım tarifi... tattığımda midemdeki tahrifatı siz tahmin edin... sütlü tarife uygulanınca iğrenç oluyormuş demek ki...
  • (bkz: frozen yogurt)
  • (bkz: australian)
  • cremeria milano'da az tadıyla; evde yapılmış gibi bulunabilen dondurma.
  • kahve dünyasında bu yaz itibariyle görücüye çıkan ekşili dondurma çeşidi. ufak boyunu tercih etmenizi tavsiye ederim. orta boyunu yerken bir tıkanma söz konusu olabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap