• hakkında çıkan iddialarla ilgili aşağıdaki mail'i gönderen kişi.

"sana iletilen isimsiz-imzasız ve inandırıcılıktan uzak, fanatik ve paranoik bir mesajı maalesef çok kişi sorgulamadan başkalarına gönderiyor ve böylece bazı çevrelerin amaçlarına alet olmuş oluyor.halbuki ben insanlarımızın ve özellikle aydın kişilerin böyle karalamalara tepki göstermelerini beklerdim.

bu mesaj ne yazık ki 29 aralık 2003 'ten bu yana fazla düşünmeden başkalarına yönlendirilerek çok büyük sayıda insana ulaşmıştır.

1972 yilindan bu yana bogazici universitesinde ogretim uyesi olarak gorev yapiyorum.bu sure zarfinda uzun yillar elektrik-elektronik muhendisligi bolumunun baskan yardimciligini ve baskanligini yuruttum. kendi kurdugum ve universitemizin fen bilimleri enstitusune bagli ulkemizin ilk disiplinlerarasi anabilim dali olan sistem ve kontrol muhendisligi anabilim dalinin baskanligini 1986 yilindan beri yurutmekteyim. kurulusunda yer aldigim, ulkemizde tek olan biyo-medikal muhendisligi enstitusunun 1982-1994 yillarinda mudur yardimcisi, 1994 'ten bu yana muduru olarak gorev yapmaktayim.defalarca ogrenciler tarafindan en iyi ogretim uyesi secilmis, gecen yil ise muhendislik fakultesinde egitimde ustun basari odulunu kazanan tek ogretim uyesi oldum.gerçekten öğrencilerle olan bağlarım olağanüstü bir düzeyde. senato üyesiyim ve üniversitemizin bir çok akademik komisyonunda üyeyim.

ugrastigim bilim dallari ile ilgili cok sayida ulusal ve uluslararasi konferanslar duzenlemis, katildigim bir cok uluslararasi kongrede ulkemi basarili bir sekilde temsil etmissimdir. alanimda turkçe bilim dilinin gelistirilmesi icin sozluk / terim calismalarim vardir. ayrica otomatik kontrol türk milli komitesinin baskan yardimcisiyim.
    kisacasi bugune kadar hep faydali hizmetler yaptim ve yapmaya devam etmekteyim.

internet uzerinden bazi e-mail gruplarinda yayimlanan aleyhimde asilsiz ve mesnetsiz iftiralarla dolu imzasiz bu saldiri mesaji ulkemizde kisisel kin sonucu etik degerlerin nasil cignendigini acikca gosteriyor.beni taniyan ve tanimayan pek cok kisi bu mesajin yayimlandigi e-mail gruplari moderatorune buyuk tepki gosterdiler.konu ile ilgili kronolojik gelismeler ve tepkiler ekteki dosyada."

isin en acikli tarafi bu mesnetsiz iftira yazisinin ilk yayinlandigi yahoo e-mail gruplarinin sahibi / moderatoru 1993 yılında mezun olan faruk karaman isimli eski bir ogrencimiz.ogrenciligi sirasinda bir kiz ogrencimiz faruk tarafindan sozel tacizlere maruz kaldigini bolum baskani olarak bana bildirmisti ve ben de faruk karaman 'a sert uyarilarda bulunmustum. faruk anlasilan o gunden beri bana pek iyi hisler beslemiyor. ancak suna inaniyorum ki faruk bu işe bana karşı kin besleyen, beni çekemeyen, hatta başarılarımı kıskanan bir baskası tarafindan azmettirilmis. ( ekteki dosyayı dikkatli incelersen kimin azmettridiğini de anlayabilirsin).danistigim bir hukukcu arkadas hakaret davasi ile ancak faruk karaman'a ulasabilecegimi, ilk mesajin kimden geldigini kanitlamanin nerede ise imkansiz oldugunu soyledi. zaten faruk ta ekteki dosyada gorulecegi gibi grubuna yazdigi bir mesajinda "sahte bir isimle mesaji atan uye mesaji attiktan sonra gruptan ayrildi" diyerek kaynak kisiyi saklamaya niyetli oldugunu bildiriyor. dava ile faruk aleyhinde bir karar aldirma bana bir sey kazandirmaz. faruk zaten sadece bir piyon. onun icin gercekten uzgunum...

aslinda bir kisinin kin, husumet ve nefret dolayisi ile gozunun bu kadar kararabilecegini normal bir insan tahayyul edemez. bunu yapan da sozde tahsilli biri..bana saldiri niyetine bogazici universitesine, rektorumuz prof. sabih tansal 'a, rektor yardimcisi prof. sevket pamuk'a, ulkemizin en saygin kurumlari olan silahli kuvvetlere, cumhurbaskanligina, savcilar ve adalet sistemine de saldirida bulunuyor, aciz olmakla suclayarak hakaret ediyor. bu tam ruhsal bir bozukluk demektir. aslinda bu davanin pesine bu kurumlar gitmeli diye dusunuyorum.

senin gibi bu mesajı alanlar tepki gösterirse belki bana verilen manevi zarar hafifler.en azından kimlere bu mesajı göndermişlerse bu açıklamalarımdan sonra " tekzip" etmeleri ve ( bilmeyerek) verdikleri zararı tamir etmeleri etik açısından görevleri olmalıdır. bu yazının yayılmasını önleyecek harhangi bir yaptırımım maalesef yok

prof. dr. yorgo istefanopulos"

geç gelen edit: kaynak belirtmeme öküzlüğüm için özür dilerim. yahoogroups'tan bana gelen bir mail'di, bogazici_isletme03 grubundan çıktığım için isim veremiyorum maalesef.
  • bogazici tanitim gunlerinde tanistigim, insanlari konusmasiyla ve mimikleriyle etrafinda cok iyi tutabilen birisi.etrafinda kucuk capli bir cember bile olusmustu o gun. o zamanlar mitden lisansustu ve doktora dereceleri aldigini(hem de birincilikle) bilmiyodum fakat onunla lisansustu egitimine mit'de yapabilmek icin neler yapmam gerektigini konusmustuk.sonrasinda gercegi ogrendigimde bi garip oldum.(bkz: kader) midir nedir...

edit. tabi ya mit'de lisansustu egitim. hahaha.
  • bugun sozlukten ogrendigime gore allah gibi biri imis. vatana millete hayirli olsun.
  • moleküler biyoloji ve genetik öğrencilerine kıl gider, ders açmaz, açılan dersi vermez, verilen dersi drop ettirir. çok alacağımız var kendisinden çoook.
    (bkz: ders drop etmek)
    (bkz: online registration)
    (bkz: consent almak)
  • yorgo hoca yurtdışına gitmeyi aklına koyan öğrencilerine her daim "yurtdışına gidin ama öğreniminiz bitince bu ülkeye dönmesini de bilin, sizi okutan adam eden bu ülkedir" diyen vatansever bir insandır. mükemmel akademisyenliğinin yanında mükemmel de bir öğretmendir, verdiği 4 kredilik baba elektronik derslerine sabah 9'da bile olsalar severek iştirak edilir, dersin monoton geçtiği görülmemiştir. kendisinden akıl fikir isteyen bir öğrenciyi geri çevirmişliği yoktur. öğrencilerinin sevgisiyle geçen yıl mühendislik fakültesinin en iyi hocası seçilmiş, mezuniyet töreninde ödül almıştır. lafın özü şeker gibi insandır. sadece öğrencileri değil bütün hocalar da sever onu, kendisi "üniversitede çalıştığım kurullarda onları sinir etmek için elimden geleni yapıyorum yine de atmıyorlar beni" şeklinde özetler bunu. bunun yanında bölümün etik kurulundaki öğrenci düşmanı havadan illallah diyip ayrılmayı da bilmiştir.
  • emekli olup bogazici universitesi'nden isik universitesi'ne transfer olan insan.
    edit: dekan yardimcisi olarak imi$.
  • ışık üniversitesi'ne gitme kararını bugünkü derste açıklarken gözyaşlarına boğulan, kısa sürede tanıyıp inanılmaz saygı duyduğum, herşeyiyle "doğru" , dert babası, öğrenci dostu çok önemli bir akademisyen.

derse ilk kez "günaydın" demeden girmesi şaşırtıcı gelmişti . hiç konuşmadan arkasını dönüp yazmaya başladı ama fazla dayanamadı ve gözyaşları içinde kararını açıkladı. daha sonra derse devam etti. ikinci ders ise uzun uzun konuştu, ağladı, ağlattı, öğüt verdi, uyardı, güldürdü. bu kadar önemli bir insana artık eskisi gibi kolay ulaşamayacağız.

bu kararın da kendisi açısından yine "doğru" olması da ayrı bir değer katıyor yorgo hocaya. "burası kurumsallaştı, şu an gayet iyi durumda, birçokşeyi başardım, bana 'challange' kalmadı, artık yeni birşeyler yapmalıyım" dedi gitme sebebi olarak. idealistlik dersi resmen.
  • bogazici elektrik elektronik bolum baskani kadri ozcaldiran bugun mezun listesine bir email atarak yorgo hoca'nin bogazici universitesi'nden emekli olup i$ik universitesi'nde muhendislik fakultesi dekani olarak goreve basladigini bildirdi.
    "
    1. yorgo hoca’nin kariyerinin su noktasinda emekliligini ve dolayisiyla bogazici
    universitesi’ni terk etmeyi istemesi dogal olmayan ve kariyer ve/veya para hirsi
    ile açiklanamayacak bir olaydir.
    2. bu elektrik-elektronik mühendisligi bölümü yorgo hoca’nın bogazici
    universitesi’nin sembollerinden birisi olduğunu düsünmekte ve kendisinin yas
    haddinden once emekli olma isteginin üniversitenin yetkili makamlarinca isleme
    konulmamasını universite yönetimine onermektedir.
    3. elektrik-elektronik mühendisligi bölümü, prof. dr. yorgo istefanopulos’un 38. madde ile haftada 5 gün, mühendislik fakültesi dekanı olarak görev yapmak üzere isık universitesi’nde görevlendirilmesini üniversite üst yönetimine
    önermektedir.

sizler bu bolumun gercek sahiplerinin basinda geliyorsunuz ve kendinizi de boyle
    goruyorsunuz (buna defalarca sahit oldum). yorgo hoca gibi hayatini bu
    universiteye adamis bir hocanin boyle apar topar gidisine sessiz ve kayitsiz
    kalamazsiniz. tam da bunu bildigim icin sizlere yazip yorgo hoca uzerinde
    fazladan bir psikolojik baski yaratmak istemedim. ama bu sabah lisansustu
    ogrencilerimizden birisinin zaten haberi yahoo’daki mail grubuna yazmis oldugunu
    gorunce bu sefer de bari butun mezunlar haberi duysunlar, sonra “bolum bize niye
    haber vermedi?” demesinler diye size yazmak zorunda kaldim. bu konuda yorgo
    hoca’ya yazarsaniz lutfen bir seye dikkat edin. biz, bolum olarak bu haberle
    epey dagaldik ama kalmasi yonunde yaptigimiz baski yorgo hoca’yi, duygusal
    planda, bizden de beter etti. dolayisiyla, kendisine yazarsaniz (yorgo hoca’nin
    adresi istef@boun.edu.tr) psikolojik baski olusturacak sekilde asiri duygusal
    olmayin. o size olasilik, sinyal, devre, kontrol gibi dersleri ogretirken,
    danismanlik yaparken hep akliniza hitap etti. siz de lutfen onun duygularina
    degil aklina hitap etmeye calisin. eger basarili olamazsak, ve yorgo hoca
    hakikaten emekli olarak giderse o zaman biz zaten bolum olarak duygularinizi
    aciga vurmanizi saglayacak mekanizmalari kuracagiz, merak etmeyin.

hepinizi sevgiyle kucakliyorum.

kadri ozcaldiran
    bolum baskani "

ke$ke turkiyenin her universitesinde yorgo hoca gibi zeki, idealist, basarili ve bir o kadar da sevilen insanlar olsaydi da artik sembolu haline geldigi universitesini birakip bir digerine gecme ihtiyaci hissetmeseydi. kendisi bu tercihi yaptigina gore eminim turkiye'de bilimin geli$mesi icin yapacagi daha bir dolu i$ vardir. ba$ka bir universitede dekanlik yapmasi dolayisiyla kagit uzerinde bogazici universitesi hocasi olmamasi gerekebilir. ne olursa olsun kendisi her zaman gonullerin profesoru olarak kalacaktir.
  • otostop cekerek arabasina binmistim. on koltukta canta falan var diye arka koltuga bindim. arkasina dondu ve on tarafa binmezseniz hareket etmeyecegim. lutfen on tarafa binin uyarisinda bulundu. tirs tirs modunda inip, on koltuga bindim. sonra, ben taksi degilim lutfen bir daha boyle birsey yapmayin dedi. dilim tutuldu konusamadim. sonra bir mail ile eski tecrubelerimi anlatarak ozur dilemistim. oda ofisine cagirip cay ikram etmek istemisti. mukkemmel bir adam olmasinin yani sira turkiyeyi turklerden daha fazla dusunmesiyle, ataturk ilke ve inklaplarindan mezuniyet toreninde bahsetmesi ile gonlumuzu bir kez daha kazanmistir. bilgi universitesine gitmistir. tamamen duygusaldir.
  • boğaziçi üniversitesinden ışık üniversitesine bu yıl geçen efsanevi bir öğretmendir.mit'den mezun olmuştur..türkiye'nin sayılı hocalarından olması bir yana sayılı insanlarındandır..
hesabın var mı? giriş yap