şükela:  tümü | bugün
  • bir kaç gündür isle ilgili olarak yunanistan'dayim.

çok rahatlikla söyleyebilirim ki, ekonomi tamamen bitmis...selanik, agrinyu ve atina'da tek gözlemledigim sey,akilalmaz boyutlara ulasmis olan issizlik.
    özellikle tüm yunanistan'i araba ile geçtigim için gayet net gördüm ki, küçük ve orta isletmelerin tamamina yakini batmis ya da batmak üzere.
    bir kaç sene öncesine kadar kendine ait isletmesi olan kisilerin tamami su an issiz.
    belirtmek gerekir ki, bulundugum sehirlerde konustugum insanlar arasinda çipras'tan nefret etmeyene rastlamadim.

ama asil konu, akil durduracak seviyedeki pahalilik.

kimsenin cebinde üç kurus parasi yok ama fiyatlar cilgin düzeylerde.
    mesela 50 cl içme suyu marketlerde 0,5 euro.
    basit bir çörek 0,70 euro.
    tereyagi, peynir ve benzeri süt ürünleri türkiye fiyatlarinin minimum bir buçuk misli.
    beni en çok sasirtan fiyat ise cocacola'ninki oldu
    33cl kutu kola her yerde 1,30 euro...buna bir türlü inanamadigim için, gittigim her yerde kontrol ettim.
    hatta benzin fiyatlari bile turkiye ile neredeyse ayni...
    buraya gelmeden önce bulgaristan'da iki gün kaldigim için fiyatlar daha da çilgin geldi bana.
    bulgaristanda 24 euro ödeyerek kaldigim yüzme havuzlu otel burada 245 euro.
    ve alkol fiyatlarina gelince...
    sudan ucuz deyiminin birebir karsiligi var diyebiliriz.
    50cl su 50 cent iken, 50cl bira 27 cent...ünlü bir alman markasi hem de.
    alkolden hiç hazetmeyen biri olarak, susadikça bira içtigimi söylemeliyim, çünkü çok daha ucuz.

cebinde hiç parasi olmayan insanlar ve delirmis fiyatlar.
    bu fiyatlar atina ve selanik'te olsa elbette normal karsilanabilir ama agrinyu gibi ion denizine yakin ve hiç bir geliri olmayan ( kalmayan) sehirlerde bile ayni hatta daha pahali.

acikcasi burasi büyük karisikliklara gebe...bu kadar büyük geçim sikintisi ile huzurla devam etmeleri olanaksiz.
  • eurodan dolayı olup devalüasyon yapamadıklarındandır.
  • devalüasyon yapilamadigi dogru ancak tekrar drahmi'ye dönülmesini istemeyen kisi yok gibi.
  • devaluasyondan anlamam, euro/drahmi bilmem; iki gün sonra yunanistan'a on günlük tatile gidiyorum, acil olarak düşmesi gereken fiyatlardır.
  • karşısında da aynısı olan durum
  • nicolas maas almiyor diyorum...anlamiyor ki adam.
    tutunmus ezberlere...

kobilerin %65'i son 4 yilda kapanmis...herkes emekli maasi alan anne-babasinin yanina tasinmis...
  • sakız adasında 1.5 litre suyu 0,37 euro'dan aldığım için biraz abartılmış gibi gözüken durum.
    edam peynirin kilosu 7,40 euro - türkiye'de 90 tl
    gouda peynirin kilosu 5,50 euro - türkiye'de 63 tl
    danish blue cheese peynirin kilosu 8,55 euro - türkiye'de 90 tl
    corona bira 1,67 euro - türkiye'de 8,65 tl
    1 litre black label 20 euro - türkiye'de 180 tl
    1 tam tabak kalamar 7 euro - türkiye'de aynı miktarda doluluk 60 tl
    butik cheeseburger menu 4 euro - türkiye'de 25 tl

türkiye'de asgari ücret : 385 euro
    yunanistan'da asgari ücret : 684 euro

bu veriler yeterlidir sanırım.

debe editi: öncelikle (bkz: öğretmen kumru konak'a yardım kampanyası)

bu kadar tutacağını bilmiyordum. faydalı olması açısından bir kaç fiyat bilgisi daha vereyim.

1 litre smirnoff : 20 euro
    büyük bardak lavazza frappe : 1,10 euro
    admiral erkek spor ayakkabı : 55 euro
    playstation 4 : 399 euro
    kinder joy: 1,07 euro
    smirnoff ice : 2 euro
    amstel beer : 1,67 euro
    chios beer: 1,65 euro
    0,5 lt su : 0,17 euro
    1 litre riviera(sanırım) zeytinyağı : 2,70 euro
    1.5 litre rose şarap (sakız adası üzümlerinden üretilmiş) : 5,50 euro
    ceviz reçeli ve antep fıstığı reçeli (950 gr) : 4,50 €
    damla sakızı reçeli 600 gr : 1,65 €
    0,70 lt uzo : 7,70 €
    jagermeister 0,70 lt : 17 €
    1 kilo dana sucuk : 7,50 €
    1 porsiyon ahtapot: 8 €

edit 2 : kafalardaki bazı soru işaretlerini kaldırmak için fiş eklenmiştir. http://i.hizliresim.com/ejgzyz.jpg
  • yunanistan'ın kendi ekonomik durumuna göre doğru bir değerlendirme olabilir. fakat bence kendi ülkemizle kıyaslayacaksak yunanistan'ın pahalılığından ziyade türk lirasının diğer para birimleri karşısında çakılmış değerinden bahsetmeliyiz.
  • objektif bir şekilde bu konuyu değerlendirirsek türkiye daha kötü haldedir.

kişi bazında satin alma gücü paritesi yani purchasing power parity per capita sıralamasında türkiye dünyada 63. sırada, yunanistan ise 45. sıradadır.

kaynak

he eğer soracak olursanız "ne malum kişi başına düşen milli gelirin (bkz: gdp per capita) eşit olarak dağıtıldığı?". o konuda da yunanistan'dan daha kötü haldeyiz.

kaynak

sonuç olarak avrupa'nın en berbat ekonomisine sahip ülkesi ve vatandaşları dahi türk vatandaşlarından daha refah içinde yaşamaktadır.
  • euro pahaliligidir.

turkiye gibi ekonomisi bitik ve alim gucu dusuk ulkelere gore pahali gelmesi normal.

hic de abartmayin valla benim yunan arkadaslar her gun keyf icinde denizlerde plajlarda barlarda takiliyor. keske bizim ekonomik krizimiz de boyle olsaydi.

en azindan ustune bir de her gun can guvenligi endisesi duymazdik.