şükela:  tümü | bugün
 • esra özcan'ın ekşi sözlük'e cevabı üzerine karşı cevap göndermişlerdir. ilgili yazı aşağıdadır.

  "esra hanım'ın olayları çarpıtarak anlattığı mesajına cevabımızdır. olayı detaylarıyla öğrenmek isteyenler sonuna kadar okuyabilirler.

  öncelikle varoş kelimesine vurgu yapmak istiyoruz. evet esra hanım varoş kelimesini kullanmamıştır. kendisinin kullandığı kelimeleri ahlaki sorumluluğumuz gereği yumuşatmamalıydık. sözlükte herkesin bende çekerdim dediği fotoğraflar için damadın annesi bunu mahalle fotoğrafçısı da çekerdi demesi üzerine esra hanım "siz mahalle karısı olduğunuz için bu fotoğrafların değeriniz anlayamazsınız." demiştir. bu da bize ders olsun.

  ikinci vurgu yapacağımız konu işin fiyatı, kendisi ile 1500 liraya anlaştık. o gün damadın annesinin üzerindeki para önceden verilen kapora ile beraber 1450 liraya tamamlamaya yetiyordu. daha sonra telefon görüşmelerimizde zaten kendisine eksik ödeme yaptığımızı söyledi. çekimden önce istese çeker verirdik.

  * kendisi bize bazı seçme tarla fotoğraflarını gösterdikten bu yönde karar vermemiz konusunda ısrar ettikten sonra biz esra hanım'ın teklifini kabul ettik. tahmin edebileceğiniz üzere gösterdiği fotoğraflar bizim gittiğimiz arsada çekilen fotoğraflarla pek benzerlik göstermiyor.

  * biz çekim saati olan 16.00'ı beklediğimizden (kuafördeki işlerimiz aslında tam dakikasını hatırlamamakla beraber saat 12'den önce bitmişti.) kendisinin götürdüğü arsaya gittiğimizde, artık başka seçim şansımız kalmamıştı, ya çekime devam edecektik yada iptal edecektik. istanbul trafiği bize başka seçim hakkı tanımıyordu. belki hatamız esra hanım'ın anlattığı muhteşem tarlayı önceden gidip görmemek olabilir. arsada çekim yapacağız dese kabul etmezdik zaten. kendisinin bizi fotoğrafların düzgün olacağına ikna etmesi ile de çekime başladık.

  * aile dostumuz ve gelin arabasını kullanan kişi damadı defaatle herhangi bir konuda sinirlenmemesi gerektiği yönünde uyardı.

  * esra hanım çekimler sürerken damadın çekilen fotoğrafları görmek istemesi sonucunda defalarca "sen bakma yunus" diyerek azarladı.

  * esra hanım, tarla çekimi olacağını söyleyip gelinden yanında terlik bulundurmasını ve tarlada giyeceğini söyledi. terliğin fotoğraflarda çıkmayacağını söyledi. ancak kendi seçerek yayınladığı ve en iyi fotoğrafı olduğunu düşündüğünü tahmin ettiğim fotoğrafta bile bu detay görünüyordu.

  * gelin ile damat arasındaki boy farkı nedeniyle gelin bu duruma üzülse de ses çıkarmadı.

  * esra hanım fotoğrafları teslim etmeden önce fotoğrafları albüme koyacak kadar olmasa bile en azından etraftaki çöpler ve diğer çekim hataları görünmeyecek kadar düzenlemeliydi. albüme koymak için seçecek fotoğraf bulamadık.

  * yayınlanan resimlerden bir tanesi değil tamamı gelin ve damadın yüzü görünmeyecek şekilde manipüle edilmiştir. böyle bir iddia ile geliyorsa hangi fotoğrafta olduğunu ve orjinal halini göstermesini isteriz. okuyan da tuborg yerine efes şişesi koyduk sanacak.

  * damadın annesinin "yeter artık fotoğraf çekmeyi bırakın" demesi nedeniyle telefon görüşmelerimizde kendisi hakkında çok saygısız konuşmuştur.

  * rezalet başlığında yazmıştık, bu yayınladığımız fotoğraflar deneme fotoğrafları değil, en düzgün gördüğümüz fotoğraflar. bizim rızamız dışında kendi yayınladığı fotoğraflar da bu iddiamızı destekler nitelikte.

  * bizi götürdüğü arsada çekime mecbur bırakmasının ardından yeni bir çekim istememizin hakkımız olduğunu düşünüyoruz. akşam hava kararmak üzereyken ve başka bir çekimin kendisine verdiği yorgunlukla 1 veya 2 saatlik bir çalışmayla çekilen fotoğrafların çok sağlıklı olmayacağını düşündüğümüzden bu teklifini kabul etmedik.

  * yeni çekim istememizin ardından kendisi ısrarla bizim fotoğraftan anlamadığımızı defaatle dile getirmiştir.

  şimdi gelelim paramızı iade alma ve başlığın sözlükten silinme sürecine,
  kendisi ile sağlıklı bir iletişim kurmaya çalıştık. çekimin tekrarı konusunda anlaşamadığımızda esra hanım bizim gibi insanlarla çalışmak istemediğini ve paramızı iade edeceğini söyledi. derdimiz çekimi bedavaya getirmek falan değil. biz tekrar bir sürü eziyet çekerek ve para harcayarak çekimimizi tekrarladık. bizde ticaretle uğraşan insanlarız, söz ağızdan çıktığında olay kapanmıştır. ama esra hanım için öyle olmadığını gördük.

  kendisi ile bayramdan sonra damat görüştüğünde 1450 lira değil 950 lira iade edeceğini söylemiştir. damat ilk aşamada kabul etmemis ve çekimlerde de bulunan aile dostumuz, aile ile görüşerek 950 liranın makul bir rakam olduğu konusunda aileyi ikna ederek tekrar esra hanım'ı aramıştır. esra hanım telefonu açtığında aile dostumuzu dinlemeyerek ve sürekli kendisine bağırarak, yer yer haksız ithamlarda bulunarak telefonu suratına kapatmış ve tüm telefon numaralarımızı engellemiştir. kendisi ile iletişim imkanımız kalmamıştır.

  bizde bu gelişmeler üzerine olayı sosyal medyadan duyurmaya karar verdik. olayın diğer rezalet başlıkları kadar tepki alacağını, olayın tarihe not düşüleceğini düşündük. ancak olay çok geniş çaplı bir yankı buldu. sözlükçüler hanımefendi'nin instagramına yorumlar yapmaya başladığında bizi muhattap almayacağını söyleyen esra hanım bizi aramaya başladı. biz kendisi ile sağlıklı bir görüşme gerçekleştiremeyeceğimizi düşündüğümüzden telefonu açıp kendisi ile muhattap olmak istemediğimizi, eşinin bizi aramasını istediğimizi söyledik.

  ardından başka bir hanımefendi aradı, esra hanım'ın ablası olduğunu olaylardan çok büyük üzüntü duyduklarını, esra hanım ile iletişimimizin yapıcı olduğuna şahit olduğunu ve bizi haklı bulduğunu o yüzden kendisinin de yapıcı davrandığını söyledi. kardeşinin psikolojik sorunları olduğunu, sabahtan beri ağladığını ve olayı telafi etmek istediklerini söylediler. biz de karşılığında esra hanım'ın damadın annesini arayarak özür dilemesini istediğimizi ve ücret iadesi yapılmasını talep ettiğimizi söyledik.

  bu gelişmeler üzerine esra hanım damadın annesini arayarak, ağlayarak çok üzgün olduğunu, özür dilediğini, kendine bir şans verilirse (burada tam olarak lütfen beni edibe ve yunus ile tekrar bir araya getirin onların çekimlerini tekrar yapayım, ben bu olanları hak etmiyorum gibi ifadeler kullandı.) olayları telafi etmek istediğini, ailevi problemler yaşadığı için çok zor bir dönemden geçtiğini (burada damadın annesine biraz daha detaylı olarak problemlerden de bahsediyor.) ve bu olayların onu daha fazla yıprattığını belirterek af diledi. yazdıklarımızı sözlükten kaldırmamızı rica etti. damadın annesi de kendisini affettiğini söyledi.

  bu açıklamaların ve elimizde olmayan nedenlerle olayın ulusal medyaya kadar sıçramasının ardından kendisinin üzerine gereğinden fazla gidildiğini düşünerek "nuka cola" mahlaslı arkadaşımıza yazının kaldırılmasını istediğimizi bildirdik. kendisi hem siz hem ben linç edileceğim dedi. biz de linç edileceğimizin bilincinde olarak, olayın esra hanım'a daha fazla mağduriyet yaşatmaması adına yazının kaldırılmasını rica ettik.

  bunun ardından esra hanım, gelin ve damadın bir fotoğrafını bizim iznimiz olmadan kendi sosyal medya alanlarında yayınlamaya başladı, mağlumunuz olduğu üzere tarafsız yorumları silerek bizim lanet insanlar olduğumuz fikrini işleyen yorumları bırakarak haksız bir linç kampanyası başlattı. sonrasında ise tamamen yanlı ve gerçek dışı bir yazı yazdı. biz gönderimizi sildiğimizde ve sözlük tarafından linç edilmemizi dahi kabul etmişken yaptığı hamleler ardından bu cevabımızı sizlere bildirmek isteriz.

  allah güneşinize gölge düşürenlerin evlerine ateşler salsın sevgili sözlükçüler."
 • sıkıcı olmaya başlayan olay.
 • (bkz: az sonra)
 • bence bir çay içsinler.
 • s.ktirin gidin başka yerde oynayın! kabak tadı verdiniz artık!
 • (bkz: esra'nın yunus, edibe ve özcan üçlüsüne cevabı)

  rezil ettiniz kendinizi el aleme. koduklarım.